W Archiwum Państwowym w Katowicach poznasz historię Redenów...

  W Archiwum Państwowym w Katowicach poznasz historię Redenów [HISTORIA DZ]

  Monika Krężel

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Hrabiostwo von Reden odegrało ważną rolę w historii naszego przemysłu. Okazją do przypomnienia o hrabiostwie von Reden jest 240. rocznica urodzin Friederike, żony hrabiego Redena (przypadła w 2014 r.), oraz 200. rocznica śmierci Friedricha Wilhelma w 2015 r. Wystawa powstała przy współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Związkiem Gmin Karkonoskich.
  Friederike von Reden dbała o mieszkańców Śląska

  Friederike von Reden dbała o mieszkańców Śląska ©mat. prasowe

  „Friederike i Friedrich Wilhelm von Reden - matka Kotliny Jeleniogórskiej i ojciec górnośląskiego przemysłu” - tak nazywa się wystawa, którą można oglądać w Archiwum Państwowym w Katowicach. Wystawa podejmuje próbę charakterystyki dwóch wybitnych postaci zasłużonych w historii Śląska. Na wystawie jest pokazana ich nietuzinkowa, wręcz partnerska relacja, wzajemne inspiracje, a także osiągnięcia obojga na rzecz gospodarki, przemysłu, kultury, literatury i sztuki.

  Friedrich Wilhelm von Reden (1752-1815), jako dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a następnie minister górnictwa i hutnictwa w rządzie pruskim, odegrał znaczącą rolę w procesie industrializacji Śląska w latach 1779-1807 i z tego powodu jest niekiedy nazywany „ojcem przemysłu górnośląskiego”.
  Jego małżonka Friederike (1774-1854), od 1815 r. przewodnicząca prężnie działającego Towarzystwa Biblijnego w Bukowcu, otrzymała jeszcze za życia przydomek „matki Kotliny Jeleniogórskiej” w nawiązaniu do rozległej działalności kulturalnej i socjalnej na rzecz okolicznych mieszkańców w pierwszej połowie XIX w. Ważną rolę w życiu Redenów odegrała siedziba w Bukowcu, toteż na wystawie są pokazane rysunki projektowe pałacu i pawilonów położonych w założonym przez Redena ogrodzie angielskim. Na uwagę zasługują wpływy, inspiracje i skutki działalności małżeństwa von Reden, często do dzisiaj widoczne w pejzażu kulturowym (np. zabudowania przemysłowe w Gliwicach i kościół Wang w Karpaczu Górnym).

  Wystawę można oglądać w Archiwum Państwowym w Katowicach przy ul. Józefowskiej 104 do końca stycznia 2016 roku w godzinach pracy Archiwum. Potem będzie wystawiona w Oddziale AP w Raciborzu przy ul. Solnej 20 (luty-marzec 2016 roku) oraz w Oddziale AP w Bielsku-Białej przy ul. Piłsudskiego 43 (kwiecień-maj 2016 roku).


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama