Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: tłumy mieszkańców Niwki na pierwszej od szesnastu lat Barbórce [ZDJĘCIA i WIDEO]

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Likwidacji kopalni Niwka-Modrzejów w Sosnowcu do dzisiaj większość mieszkańców tego miasta nie może przeboleć. Zakład mógł wydobywać węgiel nawet do 2030 roku, jednak ostatnia tona wyjechała na powierzchnię w 1999 roku. W piątek na Niwce odbyły się pierwsze od szesnastu lat uroczystości barbórkowe, które były okazją do nadania nowemu rondu w dzielnicy imienia kopalni Niwka-Modrzejów.

ZŁÓŻ ŻYCZENIA NA BARBÓRKĘ:
Najlepsze życzenia dla górnika na Barbórkę. Wybierz ŻYCZENIA NA BARBÓRKĘ SMS

ŚLĄSKI SŁOWNIK GÓRNICZY - CZY ZNASZ GÓRNICZE SŁOWNICTWO?
Na Barbórkę zrozum górnika. Zobacz Śląski Słownik Górniczy

ROZWIĄŻ NASZ BARBÓRKOWY QUIZ GÓRNICZYCH TERMINÓW!

Uroczystości na Niwce zgromadziły bardzo wielu mieszkańców Niwki. Rozpoczęły się one pod siedzibą Wyższej Szkoły Medycznej na przeciwko dawnego kina Lutnia, gdzie jeszcze dwadzieścia lat temu mieściła się dyrekcja kopalni Niwka-Modrzejów. Na Barbórkę przybył również Jan Rodzoń, długoletni pracownik KWK Niwka-Modrzejów, a potem dyrektor KWK Sosnowiec i Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.

W tym roku przypada dwieście lat od momentu uruchomienia pierwszej kopalni, do tradycji której nawiązywała KWK Niwka-Modrzejów.

- Niestety kopalnia nie doczekała tej rocznicy. Dla nas, mieszkańców dzielnicy, jest to niezwykle smutna rocznica. Kopalnię postawiono w stan upadłości, co jest ewenementem w całym górnictwie polskim. Niespodziewana decyzja ówczesnych władz państwowych była ogromnym zaskoczeniem dla środowiska górniczego i nie tylko, gdyż panowała opinia, że żywotność kopalni to przedział czasowy 2020-2035 rok. Okazała się tragiczną w skutkach nie tylko dla pracowników, ale i dla społeczności dzielnicy. Wszyscy pamiętamy ogromne przygnębienie i panujący wokół smutek. Z radością i nadzieją przyjmowaliśmy każdą nową firmę i instytucję pojawiającą się w dzielnicy i związane z tym nowe stanowiska pracy - mówił radny Zygmunt Witkowski, inicjator uroczystości i wieloletni pracownik KWK Niwka-Modrzejów.

- Dziękuję państwu, że dzisiaj tu państwo jesteście. Kopalnia Niwka-Modrzejów to miejsce, dzięki któremu i wokół niemu powstała ta dzielnica. To było miejsce, dzięki któremu Niwka się rozwijała. Mam nadzieję, że te czasy powoli będą wracały. Ta dzielnica staje się znów coraz bardziej widoczną w mieście. Sosnowiec to szczególne miasto. To nie tylko ciężka praca górników, ale też hutnicza czy włókiennicza. Sosnowiec to miasto, które zostało zbudowane naszą ciężką pracą - powiedział z kolei prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Kwiaty pod tablicą upamiętniającą kopalnię Niwka-Modrzejów złożyli m.in. przedstawiciele władz miasta i Rady Dzielnicy Południe oraz uczniowie niweckich szkół. Później wszyscy wraz z orkiestrą dętą Czeladź przemaszerowali na nowe rondo na skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego z Tuwima, Konstytucji i Wygodą, któremu uroczyście nadano imię kopalni Niwka-Modrzejów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo