Dąbrowa Górnicza: Gimnazjum nr 1 opanowali miłośnicy kostki...

  Dąbrowa Górnicza: Gimnazjum nr 1 opanowali miłośnicy kostki Rubika [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Górniczej opanowali miłośnicy kostki Rubika [ZDJĘCIA i WIDEO]
  1/30
  przejdź do galerii

  Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Górniczej opanowali miłośnicy kostki Rubika [ZDJĘCIA i WIDEO] ©Tomasz Szymczyk / Dziennik Zachodni

  Kostka Rubika skończyła w tym roku czterdzieści jeden lat. Ta popularna logiczna zabawa wciąż znajduje jednak spore grono miłośników. Wielu z nich przyjechało w ten weekend do Dąbrowy Górniczej, gdzie odbywają się ostatnie w tym sezonie zawody z cyklu Śląskiej Ligi Speedcubbingu.


  Województwo śląskie to miejsce szczególnej popularności kostki Rubika w skali całego kraju. Na dąbrowskie zawody przyjechało 160 zawodników praktycznie z całej Polski. Zawody mikołajkowe w Dąbrowie Górniczej odbywają się już po raz trzeci z rzędu.

  - Kostka Rubika to z jednej strony połączenie sportu, który wymaga jednak trochę sprawności fizycznej - palców i stóp, bo niektórzy zawodnicy układają stopami, ale także sprawności umysłowej, która ma w zasadzie większe znaczenie. Trochę jest w tym szachów, trochę dyscypliny umysłowej, a trochę dyscyplin sprawnościowych - mówi Grzegorz Łuczyna, obecny na dąbrowskich zawodach delegat World Cube Association.

  Najlepsi zawodnicy, którzy pojawiają się na takich zawodach układają kostkę w czasie poniżej dziesięciu sekund, u najlepszych to czas około 7-8 sekund. Zawodnicy nie są podzieleni na grupy wiekowe, a według doświadczenia.

  Do Dąbrowy Górniczej przyjechał m.in. Jakub Kipa z Mielca, który w tym roku zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata w układaniu kostki Rubika w jak najkrótszym czasie. Zdobył także medal w układaniu kostki Rubika stopami. Jego przygoda z kostką Rubika rozpoczęła się dość przypadkowo.

  - Byłem na obozie sportowym. Była kiepska pogoda, więc trener dał mi kostkę Rubika, abym się nie nudził. Gdy przyjechałem do domu, postanowiłem ją ułożyć i po dwóch tygodniach mi się udało. Teraz z kostką się nie rozstaję. Stało się to moją pasją i nie znudzi mi się chyba - mówi Kuba, który kostką Rubika interesuje się od sześciu lat, a od pięciu bierze udział w zawodach w kraju i za granicą. - W ćwiczeniach najważniejsza jest cierpliwość. Każdy może zejść do poziomu piętnastu sekund, ale żeby niżej, to trzeba już ćwiczyć, ale też większość osób może do tego dojść - dodaje.

  Dąbrowskie zawody potrwają do niedzieli. 6 grudnia początek o godz. 9 w Gimnazjum nr 1 przy "dużym kościele" w Dąbrowie Górniczej. Wejście do szkoły przez boisko.


  *Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
  *Morderca kotów z Zabrza skazany! A to taki miły student stomatologii
  *Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Seksowne zabawy na Śląsku: Mistrzostwa Chippendales ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama