Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straże Miejskie do likwidacji. Utrzymanie strażników bez fotoradarów jest nieopłacalne

Tomasz Klyta
Przez lata fotoradary były nieodłącznymi atrybutami straży miejskich i gminnych. Kto dołączy do gminy Zbrosławice?
Przez lata fotoradary były nieodłącznymi atrybutami straży miejskich i gminnych. Kto dołączy do gminy Zbrosławice? MIKOłAJ SUCHAN
Radni w Zbrosławicach chcą likwidacji straży gminnej. Główny powód? Przepisy, które uniemożliwią strażnikom korzystanie z fotoradaru.

Likwidacja straży gminnej w Zbrosławicach wydaje się już przesądzona. Przed podjęciem ostatecznej decyzji radni muszą poczekać na opinię komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. Nie będzie ona dla radnych wiążąca, ale wymagają jej przepisy.

Głównym powodem podjęcia takiej decyzji są zmiany w prawie, które od 1 stycznia uniemożliwią strażom miejskim i gminnym korzystanie z fotoradarów.

- Zmiana w przepisach była tylko gwoździem do trumny. Już wcześniej na zebraniach sołeckich mieszkańcy skarżyli się na strażników. Mówili na przykład, że ci nie reagowali na zgłaszane interwencje. Choć komenda straży gminnej za każdym razem odpierała zarzuty, pojawiały się one coraz częściej - powiedział Wiesław Olszewski, wójt gminy Zbrosławice.

Od 2009 r., czyli od momentu powstania tamtejszej straży gminnej, jej pracownicy skupiali się przede wszystkim na ściganiu wykroczeń drogowych.W rekordowym - 2010 r. - wpływy z mandatów (nie tylko drogowych) wyniosły prawie 755 tys. zł. Prognozowane przychody na bieżący rok to już „tylko” 117 tys. W projekcie budżetu gminy Zbrosławice na 2016 r. wpływy z działalności straży gminnej - po uwzględnieniu zmian w przepisach - szacuje się na zaledwie 20 tys. zł.

Jeszcze w tym roku w 29 miejscach w całym kraju zacznie działać tzw. odcinkowy pomiar prędkości, który zastąpi tam fotoradary. Identyczny system działa już we Włoszech, gdzie po jego uruchomieniu liczba ofiar wypadków drogowych spadła o połowę.

- Na określonym odcinku drogi będzie mierzona średnia prędkość pojazdu. Pojazd będzie przejeżdżał pod pierwszą bramką, tam będzie mu robione zdjęcie, po czym będzie przejeżdżał pod bramką wyjazdową. Wtedy bardzo łatwo będzie obliczyć jego średnią prędkość - tłumaczył działanie systemu Adam Jasiński z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Komenda straży gminnej w ogóle nie chce odnosić się do skarg mieszkańców. Niechętnie komentuje również sam pomysł likwidacji straży.

- Ja sam siebie oceniał nie będę. Decyzja należy do radnych. To oni są odpowiedzialni za to, jak wygląda bezpieczeństwo w gminie - powiedział krótko Jerzy Tam, komendant straży gminnej w Zbrosławicach.

Mimo pojawiających się skarg, trudno nie zauważyć dobrej strony używania fotoradaru w gminie Zbro-sławice. W 2010 r. straż zarejestrowała ponad 5,5 tys. wykroczeń. W tym roku liczba ta nie powinna przekroczyć 2 tys.

Jak pokazują przykłady innych miast, straże gminne czy miejskie mogą funkcjonować bez fotoradarów. W Rudzie Śląskiej strażnicy przestali z niego korzystać w czerwcu, a w Wodzisławiu Śląskim podjęto podobną decyzję jesienią zeszłego roku.

W Zbrosławicach pracuje 4 strażników (jeden przeniósł się do straży miejskiej w Tarnowskich Górach). Po uchwale radnych straż zostanie rozwiązana, kiedy zakończy się procedura rozwiązywania umów o pracę.

- Na określonym odcinku drogi będzie mierzona średnia prędkość pojazdu. Pojazd będzie przejeżdżał pod pierwszą bramką, tam będzie mu robione zdjęcie, po czym będzie przejeżdżał pod bramką wyjazdową. Wtedy bardzo łatwo będzie obliczyć jego średnią prędkość - tłumaczył działanie systemu Adam Jasiński z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!