Straże Miejskie do likwidacji. Utrzymanie strażników bez...

  Straże Miejskie do likwidacji. Utrzymanie strażników bez fotoradarów jest nieopłacalne

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przez lata fotoradary były nieodłącznymi atrybutami straży miejskich i gminnych. Kto dołączy do gminy Zbrosławice?
  1/3
  przejdź do galerii

  Przez lata fotoradary były nieodłącznymi atrybutami straży miejskich i gminnych. Kto dołączy do gminy Zbrosławice? ©MIKOłAJ SUCHAN

  Radni w Zbrosławicach chcą likwidacji straży gminnej. Główny powód? Przepisy, które uniemożliwią strażnikom korzystanie z fotoradaru.

  Sonda

  Czy straż miejska jest potrzebna?

  Likwidacja straży gminnej w Zbrosławicach wydaje się już przesądzona. Przed podjęciem ostatecznej decyzji radni muszą poczekać na opinię komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach. Nie będzie ona dla radnych wiążąca, ale wymagają jej przepisy.

  Głównym powodem podjęcia takiej decyzji są zmiany w prawie, które od 1 stycznia uniemożliwią strażom miejskim i gminnym korzystanie z fotoradarów.

  - Zmiana w przepisach była tylko gwoździem do trumny. Już wcześniej na zebraniach sołeckich mieszkańcy skarżyli się na strażników. Mówili na przykład, że ci nie reagowali na zgłaszane interwencje. Choć komenda straży gminnej za każdym razem odpierała zarzuty, pojawiały się one coraz częściej - powiedział Wiesław Olszewski, wójt gminy Zbrosławice.


  Od 2009 r., czyli od momentu powstania tamtejszej straży gminnej, jej pracownicy skupiali się przede wszystkim na ściganiu wykroczeń drogowych. W rekordowym - 2010 r. - wpływy z mandatów (nie tylko drogowych) wyniosły prawie 755 tys. zł. Prognozowane przychody na bieżący rok to już „tylko” 117 tys. W projekcie budżetu gminy Zbrosławice na 2016 r. wpływy z działalności straży gminnej - po uwzględnieniu zmian w przepisach - szacuje się na zaledwie 20 tys. zł.

  Jeszcze w tym roku w 29 miejscach w całym kraju zacznie działać tzw. odcinkowy pomiar prędkości, który zastąpi tam fotoradary. Identyczny system działa już we Włoszech, gdzie po jego uruchomieniu liczba ofiar wypadków drogowych spadła o połowę.

  - Na określonym odcinku drogi będzie mierzona średnia prędkość pojazdu. Pojazd będzie przejeżdżał pod pierwszą bramką, tam będzie mu robione zdjęcie, po czym będzie przejeżdżał pod bramką wyjazdową. Wtedy bardzo łatwo będzie obliczyć jego średnią prędkość - tłumaczył działanie systemu Adam Jasiński z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Srtaz Miejska?

   rebeliant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   To zadna straz, tylko dwunozne kasowniki!.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama