Katowice Airport: Dłuższy pas i dłuższe loty z Pyrzowic

  Katowice Airport: Dłuższy pas i dłuższe loty z Pyrzowic

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lotnisko w Pyrzowicach
  1/10
  przejdź do galerii

  Lotnisko w Pyrzowicach ©Lucyna Nenow / Dziennik Zachodni

  Tej zimy będziemy mogli dolecieć z lotniska w Pyrzowicach czarterami do Mombasy w Kenii i Punta Cany na Dominikanie. To premia za przeprowadzone inwestycje Katowice Airport.
  Czasy, gdy zima była na lotniskach martwym sezonem dawno odeszły do przeszłości. Z ankiet, jakie przeprowadzono wśród podróżnych odlatujących z Pyrzowic wynika, że 15 procent z nich wyjeżdża na wczasy dwa razy w wroku: latem oraz właśnie zimą. Tegoroczna siatka zimowych połączeń z Pyrzowic liczyć będzie 15 tras do ośmiu państw świata. Już dziś jest wśród nich Egipt, Cypr, Maroko, Hiszpania (Wyspy Kanaryjskie), portugalska Madera, a od 1 listopada również Ras Al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
  Z kolei 23 grudnia - po kilkuletniej przerwie - reaktywowane zostanie połączenie do Mombasy w Kenii, zaś 25 grudnia w ofercie pojawi się połączenie do Punta Cany na Dominikanie. Oba będą funkcjonować do marca przyszłego roku, przy czym w przypadku lotów do Dominikany już wiadomo, że wrócą one do oferty w lipcu.
  - W porównaniu do sytuacji sprzed kilku lat zimowych lotów czarterowych jest o jakieś 30 - 40 procent więcej - ocenia Piotr Adamczyk z działu komunikacji i promocji portu w Pyrzowicach.

  - One same w sobie nie są nowością, tyle że kiedyś trzeba było jechać do Warszawy, a obecnie zdecydowanie więcej czarterów jest realizowanych od nas - dodaje Grzegorz Chmielewski, prezes śląskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki. .
  Przedstawiciele lotniska nie mają wątpliwości, że ów skok to w dużej mierze efekt przeprowadzonych w ubiegłych latach inwestycji - m.in. oddanej do użytku w maju nowej, dłuższej drogi startowej, ale też rozbudowie zaplecza do obsługi samolotów (nowy hangar techniczny, płyta postojowa i stanowisko do odladzania).

  Dłuższy pas pozwala na pełne wykorzystanie samolotów szerokokadłubowych (tzn. zabranie maksymalnej ilości paliwa, ładunku i pasażerów), czyli takich, jakie są wysyłane w loty dalekodystansowe. Tej zimy jeszcze nie pojawią się one w Pyrzowicach, ale letnie rejsy na Dominikanę już będą realizowane szerokokadłubowymi maszynami typu Boeing 767. Bez międzylądowań i bez związanych z tych kosztów (a każda taka operacja oznacza dla przewoźnika wydatek rzędu kilkadziesiąt tysięcy złotych). Na oszczędność czasu i wydatków pozwala też rozbudowane zaplecze serwisowe - teraz ewentualną usterkę można szybko usunąć, nie czekając na przyjazd ekipy serwisowej z innego miejsca Polski. Spada zatem ryzyko opóźnienia lotu.

  - To przyciąga do nas linie lotnicze, a w ślad za nimi pojawiają się touroperatorzy. Żadne inne lotnisko regionalne w Polsce nie ma dziś takiej siatki połączeń jak my - mówi Piotr Adamczyk.

  Gdzie zimą latami na wypoczynek najczęściej? Tam, gdzie blisko, ciepło i - porównując to z odległą egzotyką - stosunkowo tanio. Czyli do Egiptu.

  - Obecnie można dostać naprawdę bardzo korzystne oferty last minute wyjazdów do tego kraju. Już w okresie sylwestrowym i na czas ferii zimowych ceny wrócą jednak do normalnych stawek -mówi Grzegorz Chmielewski.


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cargo i czartery...

   Miro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   ... a kiedy jakieś nowe loty do miejsc cywilizowanych?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Może chociaż jeden locik do Radomia ?

   pies na baby (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Taki tam wypad na dziewczynki ?!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak cywilizacja, to ino za Brynicom!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Dyc do Sosnofca niy musisz leciec fligrym!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama