Takimi gondolami wjedziemy na Szyndzielnię [ZDJĘCIA]

  Takimi gondolami wjedziemy na Szyndzielnię [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Takimi gondolami wjedziemy na Szyndzielnię [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  Bardziej przeszklone kabiny z wygodnym wejściem dla wózków i uchwytami dla rowerów - takimi gondolami wyjedziemy na szczyt
  Kolejka linowa na Szyndzielnię zostanie zmodernizowana w przyszłym roku. Najważniejsza zmiana, jaka czeka turystów to nowe, 6-osobowe gondole, jakie będą wywozić podróżnych na szczyt góry. Kabiny będą znacznie wygodniejsze - umożliwią wjazd wózkom dziecięcym i osobom niepełnosprawnym. Będą też bardziej przeszklone, dzięki czemu turyści lepiej zobaczą okolicę. A część gondoli zostanie wyposażona w uchwyty dla rowerów. W poniedziałek władze miasta i spółki ZIAD podpisały umowę z firmą Doppelmayr Seilbahnen GmbH na modernizację największej atrakcji Bielska-Białej.

  Janusz Kisiel, prezes spółki ZIAD Bielsko-Biała SA, właściciela kolejki na Szyndzielnię, przyznał, że analizowane były dwie opcje. Jedną była budowa całkiem nowej kolei gondolowej, co jednak wymagałoby dużej ingerencji w środowisko i nakładów ok. 5 mln euro. Drugą opcją była neutralna dla środowiska kompleksowa modernizacja kolejki z wykorzystaniem dotychczasowych obiektów, ale wymianie przestarzałych elementów (m.in. kół zamachowych, liny i sterowania) na nowoczesne. I ta zwyciężyła. Inwestycja nie byłaby jednak mo-żliwa, gdyby bielscy radni nie zgodzili się na podwyższenie kapitału spółki ZIAD o 4 mln zł.

  - Kolejka na Szyndzielnię jest symbolem naszego miasta. Może nie ma aż takiego znaczenia turystycznego, jak kiedyś, gdy była jedną z pierwszych w kraju, ale jest ważna dla mieszkańców Bieska-Białej i turystów ze Śląska - podkreślił Jacek Kry-wult, prezydent Bielska-Białej.

  Podpisujący umowę Alexander Klimmer, prokurent i dyrektor ds. eksportu Doppelmayr Seilbahnen GmbH podkreślił, że w Bregencji, gdzie mieści się siedziba firmy, jest podobna kolejka, którą Doppelmayr modernizował. - Bregencja jest mniejszym miastem od Bielska-Białej, ale kolejka, która tam działa, jest tak samo ważna dla lokalnej społeczności, jak tutaj - zaznaczył.

  Bogdan Tarko, prezes Doppelmayr Polska sp. z. o.o. , która zajmie się modernizacją podkreślił, że pod względem jakości i komfortu nowe gondole będą mocno odbiegały od obecnych.
  - Musimy zachować kształt gondoli, natomiast kolorystyka i rodzaj szyb mogą być dyskutowane i ulec zmianie - dodał.
  Firma ma 13 miesięcy na wykonanie modernizacji. Urzędnicy zastrzegli, że wyłączenie kolejki nie może być dłuższe, niż 4 miesiące.

  Według planu kolejka na Szyndzielnię stanie w październiku 2016 roku - do tego czasu mają być gotowe projekty oraz nowe elementy kolejki. Montaż nowych elementów potrwa około trzech miesięcy. Zmodernizowana kolejka ma znów wywozić turystów w styczniu 2017 roku.

  W ramach prac budynki stacji dolnej i górnej kolejki nie zmienią swojego zewnętrznego wyglądu, typowego dla niektórych miejsc alpejskich, który tworzy klimat Szyndzielni. Konieczne jest jednak urządzenie w nich nowoczesnych toalet, windy i podjazdu dla osób niepełnosprawnych.

  Kolejka linowa na Szyndzielnię została wybudowana w 1953 roku. Po przebudowie w 1995 roku obecne urządzenia mają za sobą ponad 45 tys. godzin pracy. Są mocno zużyte i mają za sobą dwie poważne awarie.


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama