Rok Miłosierdzia. Tychy otwierają Drzwi Święte [ZDJĘCIA]

  Rok Miłosierdzia. Tychy otwierają Drzwi Święte [ZDJĘCIA]

  Jolanta Pierończyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kościół Miłosierdzia Bożego w Tychach
  1/24
  przejdź do galerii

  Kościół Miłosierdzia Bożego w Tychach ©Jolanta Pieronczyk

  8 grudnia 2015 - zaczynamy Rok Miłosierdzia. Drzwi Święte w Tychach zostaną otwarte w niedzielę, 13 grudnia, o 11.30 w kościele Miłosierdzia Bożego w Tychach.
  Tyski kościół Miłosierdzia Bożego jest jednym z tych wybranych na całym świecie kościołów, w których w niedzielę, 13 grudnia, otwarte zostaną Drzwi Święte z okazji rozpoczynającego się Roku Miłosierdzia.

  - Pełna nazwa brzmi: Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia i jest to jeden z tzw. lat świętych. Ostatni Rok Święty był w roku 2000, dla uczczenia 2000. rocznicy narodzin Chrystusa. Wcześniej Rokiem Świętym był rok 1983 obchodzony z okazji jubileuszu odkupienia. Zaczęty 8 grudnia Rok Miłosierdzia nie jest związany ani z narodzinami Chrystusa, ani z jego śmiercią. Jest to rok tematyczny, którego tematem jest miłosierdzie Boże – tłumaczy ks. Józef Sołtys, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Tychach.

  Od 1423 roku oficjalnemu rozpoczęciu obchodów Roku Świętego towarzyszy obrzęd otwarcia Świętej Bramy w przedsionku jubileuszowych kościołów w Rzymie, przede wszystkim bazyliki św. Piotra. Brama ta została postawiona na polecenie papieża Piusa XII i po raz pierwszy otwarta 24 grudnia 1949 r., co rozpoczęło Rok Jubileuszowy 1950.

  Drzwi Święte w bazylice św. Piotra w Rzymie zostały otwarte 8 grudnia. W niedzielę, 13 grudnia, zostaną otwarte symboliczne drzwi święte w katedrach, bazylikach, sanktuariach i wybranych kościołach na całym świecie. Ze świątyń w naszej najbliższej okolicy na tej liście są bazylika w Mikołowie oraz sanktuarium św. Walentego w Bieruniu.

  W Tychach uroczystość otwarcia Drzwi Świętych rozpocznie się o 11.30. – Są to drzwi wejściowe, odpowiednio na tę uroczystość udekorowane i z taką dekoracją zostaną do końca Roku Miłosierdzia, czyli do 20 listopada 2016 r. – mówi ks. Józef Sołtys. – Symbolika Drzwi Świętych nawiązuje do słów samego Chrystusa, który powiedział: „Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony”.

  – Kto przekracza Święte Drzwi, przekracza bramy Bożego Miłosierdzia, to znaczy, że całe swoje życie powierza Jezusowi. Święte Drzwi są znakiem samego Jezusa – powiedział ks. Sołtys w homilii na mszach w minioną niedzielę.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama