Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prywatne archiwum Kazimierza Świtonia jest już w zbiorach IPN [ZDJĘCIA + WIDEO]

Teresa Semik
W uroczystości przekazania prywatnego archiwum do zbiorów IPN w Katowicach przybyła liczna rodzina Kazimierza Świtonia
W uroczystości przekazania prywatnego archiwum do zbiorów IPN w Katowicach przybyła liczna rodzina Kazimierza Świtonia Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Pozostawioną kopertę Kazimierz Świtoń tak właśnie opisał: „Proszę otworzyć w razie mojego aresztowania albo śmierci” To swoisty testament.

Prawdopodobnie był rok 1978. Kazimierz Świtoń, twórca pierwszych Wolnych Związków Zawodowych, pisał w liście: „Jeśli umrę w areszcie lub gdybym ja albo ktoś z mojej rodziny padł ofiarą wypadku, nawet śmiertelnego, powinno być wiadome, że sprawcami są funkcjonariusze MO lub SB” I dodał: „Oświadczam, że nie popełniłem żadnego przestępstwa wobec ojczyzny i braci Polaków”.

W 1978 roku został aresztowany pod zarzutem pobicia czterech milicjantów oraz zdemolowania radiowozu.

Wczoraj nastąpiło uroczyste przekazanie IPN prywatnego archiwum zmarłego przed rokiem Kazimierza Świtonia. Spotkanie odbyło się z udziałem jego rodziny, żony Doroty. Świtoniowie mają sześcioro dzieci, doczekali się 25 wnuków, a prawnuków jest już 24.

- Kazimierz Świtoń miał duży dystans do swoich dokonań, a jedyne czego żałował, to właśnie rodziny, która musiała zapłacić wysoką cenę za jego działalność związkową i polityczną. Mówił o tym w czasie jednej z naszych ostatnich rozmów - przypomniał dr Jarosław Neja z IPN.

Co jeszcze zawiera jego prywatne archiwum?

- Listy do żony z okresu internowania, gryps z aresztu z 1978 roku, telegram - protest do Leonida Breżniewa z 1979 roku w sprawie aresztowania niezależnych działaczy Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników w ZSRR - wylicza Monika Kobylańska z IPN, która porządkowa ten zbiór.

Kazimierz Świtoń ma swoje miejsce w historii Polski. Mało kto wie, że w 1979 roku zaprotestował przeciwko władzy, która nie zgodziła się na przyjazd Jana Pawła II do Piekar Śląskich w czasie planowanej, pierwszej pielgrzymki do Polski. Dr Neja przypomina, że w tym ważnym dla Ślązaków miejscu Świtoń rozpoczął głodówkę. Zakończył protest po 10 dniach, bo władza inspirowała akcje, jakoby robotnicy byli przeciwni wizycie papieża w Piekarach.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!