Kopalnia Guido w Zabrzu ma nową trasę turystyczną. To poziom...

  Kopalnia Guido w Zabrzu ma nową trasę turystyczną. To poziom św. Barbary [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Pudełko

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kopalnia Guido w Zabrzu ma nową trasę turystyczną
  1/13
  przejdź do galerii

  Kopalnia Guido w Zabrzu ma nową trasę turystyczną ©mat. prasowe

  Kopalnia Guido w Zabrzu ma nową trasę turystyczną. To poziom św. Barbary, czyli na nowo zaaranżowane przestrzenie poziomu 170. Trasę będzie można zwiedzać od 11 grudnia.
  Od kilku miesięcy najstarsza trasa turystyczna kopalni Guido, czyli poziom 170, była nieczynna dla turystów. Prowadzono tu prace, które nadały temu miejscu zupełnie nowego charakteru. Efekty zobaczymy już 11 grudnia.

  Najpopularniejszy szlak kopalni Guido, czyli poziom 320, to górnictwo, którego możemy dotknąć i obejrzeć z bliska. Poziom 170 pełni funkcje bardziej muzealne. Nie oznacza to jednak, że musi być nudnym zbiorem eksponatów. Dzięki ostatnim pracom Poziom Świętej Barbary, bo tak od teraz się nazywa, stał się muzeum na miarę XXI wieku.

  - Oryginalnym przestrzeniom, jak np. stajnie czy kaplica, towarzyszyć będzie szereg nowych, również multimedialnych, atrakcji. Dźwięki, filmy, mappingi, efekty audiowizualne. To na pewno uatrakcyjni poziom 170. Ta część kopalni będzie idealna na rodzinne zwiedzanie z małymi dziećmi lub dla osób starszych, dla których trasa na 320 może być zbyt trudna - mówi Andrzej Mitek, rzecznik Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

  Cały poziom podzielony został na cztery strefy. Pierwsza dotyczy pracy w kopalni, w tym roli, jaką pełniły w nich konie. W tej części zobaczymy przede wszystkim oryginalne podziemne stajnie z przełomu XIX i XX wieku. Znajdziemy w nich zarówno oryginalne wyposażenie, jak i multimedia. Strefa obejmuje swoim zasięgiem całą długość przekopu, podszybie szybu Kolejowego i trzy podziemne stajnie. Całość stanowi zwartą opowieść ilustrującą jak pracowali górnicy sto lat temu, czego się bali i dlaczego ich praca była tak niebezpieczna.

  Kolejna strefa pod hasłem „rozum i wiara” mieści się w jednej z komór. Tu ekspozycja skupiać się będzie na skojarzeniach i relacjach pomiędzy wiarą (święta Barbara jako patronka górników) i wiedzą (zastane elementy wyposażenia kopalni).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   MISTRZOWIE URODY - Głosuj na najlepszych!

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Mistrzostwa Polski Chippendales 2017 w Katowicach: GORĄCE ZDJĘCIA+WIDEO

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem

   Okna dachowe i rolety zasilane słońcem