Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Żydzi świętują Chanukę [ZDJĘCIA]

Gabriela Lorek
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich przybył do Bielska-Białej, by celebrować wraz z bielskimi Żydami Chanukę.

W poniedziałek, 8 grudnia, w siedzibie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej rabin Michael Schudrich zapalił drugą chanu-kową świecę. Dzień wcześniej na placu Grzybowskim w Warszawie zapalił święcę inaugurującą żydowskie święto świateł.

W bielskich obchodach, w których organizację włączyli się przedstawiciele fundacji Joint Distribution Committee Poland, poza rabinem Michaelem Schudrichem wzięli udział m.in. konsul generalny USA Walter Braunohler, wicekonsul ds. polityczno-ekonomicznych Andrew Caruso oraz prezes polskiej filii Joint Karina Sokołow-ska-Folwarczny. Uroczystość uświetnił recital sióstr Rajfer, które na chanukowy występ w Bielsku przyjechały z Izraela.

Chanuka upamiętnia zwycięstwo starożytnych Żydów nad greckimi najeźdźcami, którzy w czasie swego panowania zabronili żydowskich obrzędów a w świątyni Jerozolimskiej oddawano cześć Zeusowi. Gdy najeźdźcy zostali pokonani, Żydzi mogli wrócić do swojej świątyni. Podczas ponownego jej uświęcenia wydarzył się cud. Główny kapłan miał jedynie jedną butelkę oliwy do zapalenia świec menory, okazało się jednak, że świece płonęły przez osiem dni, choć niewielka ilość tłuszczu powinna wystarczyć tylko na jeden. Od tamtej pory w żydowskich domach przez osiem dni płoną świecie chanukiji - codziennie po zmroku zapalana jest jedna − a ich blask rozświetla okna, bowiem świeczniki ustawiane są najczęściej na parapetach.

- Chanuka jest świętem, w którym celebrujemy wolność religijną. Przypomina nam o tym, że każdy człowiek ma prawo do praktykowania swojej religii, zgodnie ze swoją tradycją. Niech tegoroczna Chanuka zainspiruje nas do pogłębiania szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka - wyjaśniał rabin Schudrich.

Chanuka jest też czasem radości. - To jedno z najradośniejszych żydowskich świąt - mówi Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej.

W tym czasie jada się tłusto, tradycyjnymi chanukowymi potrawami są placki ziemniaczane (latkes) oraz pączki, obficie nadziewane konfiturami. Dzieci grają w drejdla, czyli czworobocznego bączka, obdarowuje się je wówczas czekoladowymi pieniążkami.

Niewykluczone, że uda się w przyszłości zorganizować miejskie obchody Chanuki, tak jak ma to miejsce np. w Berlinie.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!