Łukasz Tudzierz: Kaj sie uczyć slonskij godki? Poradzicie?

  Łukasz Tudzierz: Kaj sie uczyć slonskij godki? Poradzicie?

  Łukasz Tudzierz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Łukasz Tudzierz: Kaj sie uczyć slonskij godki? Poradzicie?
  1/3
  przejdź do galerii
  Wojtkowi urodził się syn. Uroczy Krystian przyszedł na świat dwa lata temu. Wraz z pojawieniem się potomka, Wojciech oraz jego żona - Kasia zaczęli zastanawiać się, jak nauczyć swoje dziecko godać po śląsku, skoro oni sami nie potrafią?
  Wojciech chodził do szkoły już po transformacji ustrojowej. Rodzice w domu nie godali mając jeszcze w pamięci nieprzyjemne doświadczenia z okresu swojej edukacji. Wojtek spędzając dzieciństwo na placu swojej omy, podłapywał tylko niektóre zwroty i słówka po śląsku, gdyż babcia nawet jak się starała, to po polsku poprawnie mówić nie potrafiła. Wojtkowi jest teroz trocha gańba, że niy godo. Cóż ma jednak zrobić? Tak został wychowany.

  Ostatnie kilka lat to prawdziwy renesans śląskiej godki. Ślązacy powoli zrywają z komunistycznym przeświadczeniem, że po śląsku godo tylko motłoch, natomiast wykształcony człowiek powinien operować w towarzystwie literackim językiem polskim. To bardzo dobrze, że coraz więcej młodych ludzi uznaje godkę śląską jako wartość, która wzbogaca polską kulturę i jednocześnie pokazuje, że różnorodności nie należy się obawiać. O różnorodność należy dbać.

  Chciałbym prosić Was - Szanownych Czytelników o pomoc, a w szczególności tych, którzy tak ofiarnie i z wielkim zaangażowaniem walczą ze wszelkimi próbami kodyfikacji i nauczania godki śląskiej. Doradźcie proszę Wojtkowi, w jaki sposób ma uczyć swojego syna godać po śląsku? Nie idźcie w stronę, którą podążył red. Ziemkiewicz, mówiąc mi swego czasu, że GADAĆ, to można w domu, a nie w szkole. Wojtek w domu nie godo, bo się nie nauczył za młodu.

  Uprzejmie proszę Was o konkretne propozycje, a nie dywagacje. Już wystarczająco wiele nasłuchałem się o próbie niszczenia kilkunastu gwar śląskich i zastąpienia jej jedną, 'ślązakowską’. Czytałem także o przyszłych, rzekomo obowiązkowych lekcjach śląskiego, które niektórym kojarzą się z niemiecką edukacją podczas okupacji. Skoro nic zmieniać nie trzeba, skoro nasza śląska mowa tak pięknie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie bez pomocy ustawodawcy i szkolnictwa, powiedzcie mi oraz Wojtkowi: jak w rodzinie która nie godo, nauczyć dziecko godać?

  Na Wasze pomysły i propozycje czekam w komentarzach lub pod adresem e-mail: dziennik.zachodni@tuudi.net.

  Łukasz Tudzierz
  bloger, Tuudi.net
  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (42)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na nauke nigdy nie jest za pozno

   Chebziok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Kto chce sie uczyc godac po slasku to jestem do dyspozycji .U mnie w domu zawsze godolo sie co przenioslem pozniej na boisko do moich zawodnikow a ci nie mieli problemow bo wiekszosc tez zamiast...rozwiń całość

   Kto chce sie uczyc godac po slasku to jestem do dyspozycji .U mnie w domu zawsze godolo sie co przenioslem pozniej na boisko do moich zawodnikow a ci nie mieli problemow bo wiekszosc tez zamiast pilki to szukali i grali balem ( Ball ).
   Lekcje udzielam raz w tygodniu za darmo na Kaufhausie na Frynie .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jo do teroyki

   w doma godom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   A przeca umia te wasze fikuśne fanzolynie.
   Jo śląski pieron spod Bytonia!
   Mówić każdy gorol,nawet śląski potrafi,godać po naszymu-niykiery.

   Po naszymu-to jo won poradza uczyć.To jo znom te...rozwiń całość

   A przeca umia te wasze fikuśne fanzolynie.
   Jo śląski pieron spod Bytonia!
   Mówić każdy gorol,nawet śląski potrafi,godać po naszymu-niykiery.

   Po naszymu-to jo won poradza uczyć.To jo znom te bygrify noszyj godki kochanyj.jo tyj godce przaja,jak przaja mojej roztomilutkij,mojyj,mojyj,bo przeca śląskiej paniynce!
   Jo śląski pieron spod Bytonia...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kupcie synkowi balla i niech idzie na plac.

   A. Froehlich (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 14

   Ja, jo wom powiym.

   Puście bajtlowi niejakiego Dohtora Mioda, to wieszcz i propagator tego "języka", w sam raz dla dziecka bydzie wspaniałe dzieło pod tytułem "Smród z Ciula"

   Jak mówiłem, że...rozwiń całość

   Ja, jo wom powiym.

   Puście bajtlowi niejakiego Dohtora Mioda, to wieszcz i propagator tego "języka", w sam raz dla dziecka bydzie wspaniałe dzieło pod tytułem "Smród z Ciula"

   Jak mówiłem, że potrzeba po pierwsze ludzi piszących w godce to minusowaliście mnie.

   Nikt nie zrywa z żadnym myśleniem- godać nima komu, wszyscy jadą za granicę do pracy, albo w Polskę.

   Dopóki nie będzie na GŚ dużo dobrze płatnej pracy i perspektywy w miarę taniego zamieszkania na swoim to możecie nie wiem co sobie w urzędzie zarejestrować, to nic nie da.

   Użytkowników godki ślonskij za chwilę będzie więcej w Londynie i Warszawie niż w Katowicach, a tam im godka niy bydzie do niczego potrzebno- ergo, zaginie, to naturalne.

   Za podtrzymywanie języka ojczystego odpowiedzialny jest przede wszystkim dom.
   Macie dobry przykład, syn emigrantów, Rostowski, czy mówi źle po polsku?

   Ktoś zadbał o niego po pierwsze i najważniejsze w domu.

   Myślicie, że dzieci będą chętnie chodziły na lekcje godki ślonskij do szkoły, bo im każecie?

   Nie tędy droga- po śląsku najpierw trzeba coś tworzyć, a niestety, póki co to tylko instrument do wybicia się w polityce regionalnej.

   Pierwszy z brzegu. "dupny Ślonzok" pan Gorzelik, a niy godo, jego córki, ani żona też nie.

   Wy mu jesteście potrzebni do kariery i do niczego więcej, facet godo raz do roku jak jest ten jego marsz, nie ma dobrego akcentu, widać i słychać, że to wszystko udawane, a w domu do dzieci i żony mówi czystą polszczyzną.

   Ostoją języka jest dom i kultura jaką tworzymy, a właściwie jakiej już od szeregu lat- nie tworzymy.

   Jeden synek kiery pisze w godce jest przez zwolenników Gorzelika odsądzany od czci i wiary, a przecież Szołtysek to blank Ślonzok, a Gorzelik to krzok, potomek Gorola, nic w tym szczególnego, taka u nas specyfika, ale odnotować trzeba, że Szołtysek pisze o Śląnsku w godce, posługuje się nią też na co dzień. Jerzy Gorzelik nie.

   Żeby było gdzie uczyć się godać najpierw muszą być zaspokojone podstawowe potrzeby mieszkańców regionu, praca, mieszkanie, spokojne życie. Tymczasem partia posła Plury rządzi już drugą kadencję i wcale z tym nie jest lepiej, on ucieka do przodu i robi z siebie wojownika o język, a to wszystko moim zdaniem kłamstwo, facet chce być posłem, poczuł szmal i lekkie życie, więc mówi akurat to, co jego elektorat w regionie chce słyszeć i tyle.

   Jeśli zaspokojone zostaną potrzeby mieszkańców regionu i ludzie przestaną wyjeżdżać, to potem może zaczną tworzyć po śląsku więcej niż durne przyśpiewki typu "Przy piecu stoła, krupnioki grzoła", może dochowamy się rodzimej sztuki w godce, a tej nie ma. Jest ktoś w stanie podać książkę w godce, kiery kożdy zno? Może sztukę teatralną, albo operę?

   Wszystko o Śląsku warte poznania i zachodu, jak na razie, tworzone było w językach : niemieckim, polskim i czeskim.

   Dopiero jak dorobimy się niezależnego piśmiennictwa odbiegającego znacznie od tzw "Cajtungu Ślonskigo", którego nie da się czytać taki jest durny, to możemy ubiegać się o rejestrację języka regionalnego, inaczej, to albo bydzie po ptokach i godajoncy po naszymu wyjadą za pracą, albo zaczniemy rzecz od za przeproszeniem d*** strony.

   Najpierw poezja, piosenki i proza. potem co inkszego.

   Zamiast fanzolić na forum, chyćcie się piór i twórzcie w godce, inaczej niz z tego nie będzie moim zdaniem. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @A. Froehlich

   firiduri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   To są bardzo celne spostrzeżenia

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Co ma zrobić fater i muter Krystiana?

   firiduri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 19

   Tyle skarg, że "polactfo" nie chce uznać śląskiej gwary za język, poseł Plura śle interpelacje i straszy UE, a jak przyjdzie co do czego, to czytelnicy nie za bardzo potrafią powiedzieć, gdzie się...rozwiń całość

   Tyle skarg, że "polactfo" nie chce uznać śląskiej gwary za język, poseł Plura śle interpelacje i straszy UE, a jak przyjdzie co do czego, to czytelnicy nie za bardzo potrafią powiedzieć, gdzie się uczyć godać? Może od Karlusa, albo Achima? A może od dr Mioda na You Tube?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak, wasza mowa

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 24

   to co pan pisze , jest kompletna bzdura. Znam kupe Slazakow, co to w doma godali a bez problemu poslugiwali sie literackim polskim.Zdobyli solidne wyksztalcenie , a w domu mowia gwarowo.Jak ktos...rozwiń całość

   to co pan pisze , jest kompletna bzdura. Znam kupe Slazakow, co to w doma godali a bez problemu poslugiwali sie literackim polskim.Zdobyli solidne wyksztalcenie , a w domu mowia gwarowo.Jak ktos chcial w domu uzywac gwary , to to robil i nikt mu niczego nie zakazywal. Byl oczywiscie nacisk na nauke poprawnej polszczyzny, ale w jakim kraju sie o to nie dba. Jak wy dzisiaj nawet rodowitym Slazakom zohydzacie gware , podam na przykladzie Slazaka ktory otrzymal ulotke z supermarketu pisana w jezyku tzw slaskim. Wpierw , jak mowi nie potrafil przeczytac ani slowa, wiec wola zone, ale i ta nie poradzi tego przeczytac. Dzwoni wiec do supermarketu, z pytaniem w jakim jezyku jest ta ulotka. Odpowiedz brzmiala, po slasku. Ale prosze pani, mowi Slazak, ja nie rozumiem z tego ani jednego slowa, dla mnie to chinszczyzna...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nasza godka, nie mowa.

   AndrzejQQ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 17

   Pan używa opinii jednego człowieka, a uogólnia na całą populację. Zdaje się to być nieuprawnione. Ulotkę znam, wydał ją Auchan parę lat temu i, w mojej opinii, napisano ją poprawnie i zrozumiale....rozwiń całość

   Pan używa opinii jednego człowieka, a uogólnia na całą populację. Zdaje się to być nieuprawnione. Ulotkę znam, wydał ją Auchan parę lat temu i, w mojej opinii, napisano ją poprawnie i zrozumiale. Zaznaczam, że nie ja ją pisałem. W ulotce rozróżniono aprikouzy od fyrsichow, co mnie wtedy ucieszyło. Ze sposobu sformułowania Pana komentarza wynika niechęć do naszej godki, więc radzę pomyśleć nad usunięciem epitetów, a potem pisać. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tak, to wasza godka

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

   Sz. Panie Andrzeju. Skad wniosek ze jestem niechetny gwarze slaskiej. Sam posluguje sie na co dzien gwara. Dlaczego gwara a nie godka ? bo u nas pojecia godka nikt nie zna. U nas sie rzadzi badz...rozwiń całość

   Sz. Panie Andrzeju. Skad wniosek ze jestem niechetny gwarze slaskiej. Sam posluguje sie na co dzien gwara. Dlaczego gwara a nie godka ? bo u nas pojecia godka nikt nie zna. U nas sie rzadzi badz prawi a nie godo , wiele z uzywanych np na tym forum slaskich zwrotow bedzie dla tych ludzi niezrozumiala , z kolei wiele zapomnianych slaskich slow ,uzywanych przez tut. Slazakow wypadla juz dawno z obiegu np. w Katowicach.Zreszta Katowice sa w zasiegu gwar pogranicza slasko-malopolskiego , a to przeciez tylko skrawek Gornego Slaska . Gwara poslugiwac sie na co dzien, jak najbardziej tak. To bogactwo naszego regionu. Ale pisac, juz niestety nie.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nasza mowa - ślōnskŏ gŏdka

   Ulka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 15

   można zajrzeć na nasze stronki SG czyli http://slonskogodka.com/ ,nasza załoga stara się pisać po naszymu,też sobie niektóre zapomniane słówka przypominamy,ale ci co tam piszą w domu...rozwiń całość

   można zajrzeć na nasze stronki SG czyli http://slonskogodka.com/ ,nasza załoga stara się pisać po naszymu,też sobie niektóre zapomniane słówka przypominamy,ale ci co tam piszą w domu gŏdajōm i nie tylko w domu.Piszą tam ludzie z różnych stron Śląska i Ślązacy z innych krajów,są tam różne wiersze i opowiadania.Na stronach SZ http://slonskogodka.com/sz/ są artykuły pisane nie tylko po polsku,ale i po śląsku.Obecnie są budowane nowe stronki ST czyli Ślōnski Tube http://slonskogodka.com/ST/.Na tych stronkach będzie można posłuchać też naszej gŏdki na audio.
   Na ST dopiero zaczynamy,tematyka tam też będzie różna i dla dzieci i dla dorosłych.Mamy jeszcze SD czyli Ślōnski Dōm http://slonskogodka.net/SD/,to jest portal społecznościowy dla tych co chcą sobie po naszymu pogŏdać,są stronki Winszujymy http://slonskogodka.com/sgw/ po polsku i po ślōnsku,a w budowie mamy SK http://slonskogodka.com/SK/ czyli Ślōnskŏ Kuchnia,,,Obecnie wszystkie stronki są przeniesione na nowe serwery i budowane na nowych programach tak ,że jeszcze trwa na nich budowa i ulepszanie.Mamy też dużo gości i staramy się żeby ciągle było coś nowego.Zapraszamy do zwiedzenia naszych stronek,a może się akurat coś przyda Tuudi,pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wpierw fater a muter modygo Krystiana muszom łapnońć choby zdziebko godki slonskij

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

   A kaj? Ano dzisiej je ciynzko spatrzec jakich slonzokow kerzy genau doporzondku godajom...naszo godka slonsko uostoła fest spolonizowano....a na waserwoga godajom poziomica ,miast geburstagu som...rozwiń całość

   A kaj? Ano dzisiej je ciynzko spatrzec jakich slonzokow kerzy genau doporzondku godajom...naszo godka slonsko uostoła fest spolonizowano....a na waserwoga godajom poziomica ,miast geburstagu som urodziny abo ...imieniny....
   Jo śe osuchoł u mojij familie...jak uma a upa godali, a do dzisiej starom se godac ze muter a fatrym tysz...
   Jednym słowem rodzice młodego Krystiana sami muszą sie zainteresowac...kupic słowniki-chocby rychtyg gryfno godka albo ślonsko godka...słuchac radia i telewizji, czytac ksiazki i gazety...no i szukac porządnych poczciwych ślonzoków i starac sie z nimi godac....a musze powiedziec ze ja takich znajduje...jak tylko usłysze ze ktos godo to ja tez i staram sie godac jak ino poradza...i musimy rękami i nogami głosowac na tych którzy chcą nasza slonskom godke uratowac ;) zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mosz

   lyjo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   suchej i ucz sie
   http://www.sferatv.pl/vod/wydarzenia-po-slasku/audycje/39-wydarzenia-po-slasku.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 15

   ty sie szmaruj miech tawotym, to ci sie zaro polepszy.

   Zdjęcie autora komentarza
   Moim zdaniem Wojtek powinien codziennie szmarować se czoło gynsim smalcem.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 21

   Powinien również wieczorem otwierać szeroko okno i głęboko wdychać nasze ślaskie powietrze. Wtedy godka szybko przidzie mu do gowy. buahahahahahaha


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ucz się Pan języków.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

   Jak już to "liwie tuste", może buć "husie tuste", w żadnym razie "smalec". My, Ślązacy znamy języki obce, a Pan?


   Zdjęcie autora komentarza
   Proszę Pana. Jeźli z gęsi robi się "tuste", to ja rzeczywiście nie znam gwary śląskiej.

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 18

   Niech mi Pan jeszcze napisze, że angrys to wieprzki (hehehehe) i już wszyjsko będę wiedział, co z Pana za "Ślązak"...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman

   * (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

   Ty sie naszmaruj kocim gownym gemba ale lod srrodka to ci bydzie fajnie woniało - hehehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POlacy niy KACZKI

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 17

   GYNSI szmallEC majom.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POlacy niy KACZKI

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

   GYNSI szmallEC majom.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama