Ważne
  Bielsko-Biała: Dron miał tropić ludzi palących śmieci,...

  Bielsko-Biała: Dron miał tropić ludzi palących śmieci, ale...

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bielski radny zaapelował do władz o zakup bezzałogowego statku powietrznego, który ścigałby osoby zanieczyszczające powietrze
  Drony wykorzystywane są m.in. do pilnowania infrastruktury kolejowej. Nad Białą był pomysł, by walczyły z zanieczyszczeniami

  Drony wykorzystywane są m.in. do pilnowania infrastruktury kolejowej. Nad Białą był pomysł, by walczyły z zanieczyszczeniami ©arc.

  O zakup drona wyposażonego w aparaturę do pomiaru zanieczyszczonego powietrza, który ścigałby mieszkańców palących w domowych piecach śmieci, zwrócił się do władz Bielska-Białej Maurycy Rodak, bielski radny PiS.

  - Bielsko-Biała jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce - stwierdził na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Rodak. I dodał: - Ten niechlubny prymat jest wynikiem niestosowania się wielu mieszkańców do obowiązujących przepisów z zakresu ochrony środowiska i palenia niedozwolonych materiałów w domowych piecach. Ten rodzaj wykroczenia jest - niestety - trudny do wykrycia i udowodnienia, gdyż straż miejska nie ma odpowiednich sił, środków i możliwości, aby kontrolować domowe paleniska - powiedział radny Rodak i zaproponował, żeby władze miasta kupiły dla straży miejskiej bezzałogowy statek powietrzny, tzw.
  drona, wyposażonego w aparaturę do badania zanieczyszczonego powietrza. - Taka maszyna mogłaby podlecieć nad komin i dokonać analizy składu wydobywającego się dymu. Na tej podstawie można by stwierdzić, czy w danym gospodarstwie spala się materiały zakazane - uzasadniał wniosek bielski radny.

  Pomysł nie został wzięty z sufitu, bo ostatnio drony wykorzystywane są do coraz to nowych zadań. Kilka miesięcy temu spółka PKP Cargo wyposażyła powołaną specgrupę właśnie w drony. Po kilku miesiącach testów okazało się, że m.in. dzięki nim udało się znacznie ograniczyć liczbę kradzieży - na przykład węgla, różnych metali czy przesyłek - których dopuszczały się zorganizowane grupy przestępcze. Dlatego w czasie wakacji Cargo zaczęło regularnie wykorzystywać drony do zabezpieczania mienia. Są stosowane na terenie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Zaś liczby mówią same za siebie: w tym roku o blisko 60 procent w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2014 r. udało się ograniczyć straty w spółce PKP Cargo, dzięki wprowadzeniu dronów do zabezpieczania pociągów i terenów kolejowych. W przeliczeniu na konkretne pieniądze to daje jakieś 2,6 mln zł.

  - Jest pomysł, żeby tę flotę rozbudowywać, bo koszty, które ponieśliśmy, już się wielokrotnie zwróciły - stwierdził w niedawnej rozmowie z DZ Michał Wyciślik z Biura Komunikacji PKP Cargo SA.

  Na sesji prezydent miasta Jacek Krywult stwierdził, że pomysł wart jest rozważenia, choć zaprotestował, że Bielsko-Biała należy do ścisłej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. - To nie jest prawda! - powiedział Jacek Krywult, zaznaczając, że w porównaniu z takim Krakowem to mamy czyste, górskie powietrze, choć w pojedyncze dni przekroczenia się zdarzają.

  Ratuszowi urzędnicy pochylili się nad kwestią dronów w służbie czystego powietrza i - niestety - na razie z pomysłu nic nie wyjdzie. Henryk Jusz-czyk, pełnomocnik prezydenta, stwierdził, że chociaż istnieją możliwości techniczne zainstalowania w dronach urządzeń do pomiaru stężeń zanieczyszczeń powietrza, to jednak wyniki nie dają możliwości miarodajnej oceny, czy w palenisku stosowano niedozwolone materiały.


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pomysl jest OK. Taki dron moze szybko na siebie zarobic i podreperowac finanse gminy.

   zuzia z terespola (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Komin i dym to dobry pomysl,ale mozna do drona zamontowac kamerke i podlatywal by do okien w blokach i fotografowal zboczkow ktorzy sie bzykaja przy oswieconym swietle i nie po Bozemu. Naprzyklad,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proponuję spacer

   Bielszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Specom z ratusza mogę podpowiedzieć by zamiast z za biurka decydować, przespacerowali się ulicami Olszówka, Młodzieżowa i sąsiednich okolic Cygańskiego Lasu, zwłaszcza w późnych godzinach...rozwiń całość

   Specom z ratusza mogę podpowiedzieć by zamiast z za biurka decydować, przespacerowali się ulicami Olszówka, Młodzieżowa i sąsiednich okolic Cygańskiego Lasu, zwłaszcza w późnych godzinach wieczornych. Wtedy czmychną do Krakowa by pooddychać mniej toksycznym powietrzem. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   I ten radny jest z PISu? Kogo on reprezentuje?

   prawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Zwykłego człowieka czy lobby z Europy? Powinien być dyscyplinarnie wykluczony z partii.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama