7 miliardów Innych: Rozmowy o różnorodności i...

  7 miliardów Innych: Rozmowy o różnorodności i wielokulturowości, to nie tylko wystawa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  7 miliardów Innych: Rozmowy o różnorodności i wielokulturowości, to nie tylko wystawa

  ©mat. prasowe

  Sztuka i budowanie różnorodności w biznesie, wybitni changemakerzy ze Śląska, fasady inności, wielokulturowość i sprawiedliwy handel – oto tematy najbliższych wydarzeń towarzyszących wystawie wideo „7 miliardów Innych”.
  7 miliardów Innych: Rozmowy o różnorodności i wielokulturowości, to nie tylko wystawa

  ©mat. prasowe

  Wypowiedzi zbierane przez pracowników Fundacji GoodPlanet posłużyły do stworzenia monumentalnej wystawy video, która od 2009 roku była prezentowana niemal na całym świecie. Do tej pory zobaczyło ją 4 miliony osób, m.in. w Paryżu, San Diego, Dakarze, Lizbonie, Seulu czy Szanghaju. Po 6 latach dotarła do Polski, gdzie odbywa się jej światowy finał. Wystawę można oglądać w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach (wejście od NOSPR) do 3 stycznia codziennie w godz. 9 – 19.

  Ekspozycja „7 miliardów Innych” jest zbiorem wypowiedzi mieszkańców ponad 80 krajów z każdego zakątka świata. Opowiadają oni m.in. o swoich obawach, nadziejach, miłości, wojnie i momentach, w których płaczą. Ten intymny portret ludzkości XXI wieku wciąga widza. Jest wręcz trudno oderwać się od pojawiających się na ekranach coraz to nowych twarzy.

  Jednak wystawa to nie wszystko. Towarzyszy jej cykl specjalnych wydarzeń, takich jak debaty, warsztaty czy konferencje. Niemal codziennie w przestrzeni projektu spotykają się członkowie śląskich organizacji pozarządowych i reprezentanci niezwykłych inicjatyw. W czwartek (10.12) „7 miliardów Innych” ugości Diversity Hub i Zona Art organizujących spotkanie o roli sztuki w budowaniu kultury różnorodności w biznesie, które rozpocznie się o godz. 11.30. W ramach „7 miliardów Changemakerów” nowego pokolenia innowatorów społecznych będzie poszukiwać Ashoka – Innowatorzy dla dobra publicznego. Podczas piątkowego spotkania (11.12), które rozpocznie się o godzinie 10 organizatorzy przedstawią polską Mapę Innowatorów Społecznych, podzielą się także historiami wybitnych changemakerów śląskich oraz warsztatowo rozpracują zagadnienie „changemaker”. Natomiast w niedzielę (13.12) Fundacja Centrum Rozwoju NoDrama w godzinach 17 - 19 przeprowadzi warsztaty związane z cyberprzemocą.

  Mocny akcent na inność i różnorodność zostanie położony dzięki dyskusji zorganizowanej przez Koło naukowe doktorantów kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Uczestnicy panelu będą zadawać pytania o relacje zachodzące pomiędzy obrazami Inności a trudnością zrozumienia istoty różnic, zwłaszcza gdy doświadczane są niespodziewanie, bez przygotowania. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek (14.12) w godz. od 17.30 do 19. We wtorek z kolei (15.12) w formie warsztatów odbędzie się Dzień Sprawiedliwego Handlu, a środa (16.12) zostanie poświęcona wielokulturowości. Organizatorzy przybliżą kultury, które obecne są w Polsce, a wśród nich społeczność romską, muzułmańską i żydowską. „Romowie w Polsce – wyobrażenia, stereotypy, postawy” (godz. 9.30 – 11.30), „Kultura Islamu – fakty a mity” (godz. 12.00 – 14.00) oraz „Wartość czy problem? O dziedzictwie żydowskim słów kilka…” (godz. 14.30 – 16.30) – oto tematy, jakie poruszą prelegenci podczas Dnia Wielokulturowości.

  Wstęp na każde wydarzenie towarzyszące wystawie, jak i na samą ekspozycję, jest darmowy.

  Jak pojmujemy miłość i szczęście - my oraz Inni z różnych zakątków świata

  Do 3 stycznia w katowickim MCK można oglądać wystawę ,,7 miliardów Innych”. To intymny portret ludzkości XXI wieku. Może znajdziesz w nim swoją bratnią duszę?

  Projekt powstał by poznać Innego. Podczas kilku lat działań reporterzy Fundacji GoodPlanet zarejestrowali tysiące opowieści z całego świata. Ilustrują one różnorodność kultur i uniwersalność warunków życia.

  W telewizji i internecie pojawia się wiele obrazów, ale nasza wiedza o drugim człowieku jest bardzo powierzchowna. To co próbowaliśmy zrobić w tym projekcie, to znaleźć coś wspólnego, przy całej różnorodności wokół nas - mówi Baptiste Rouget-Luchaire z Fundacji GoodPlanet.

  Zdanie Polaków

  Monumentalna wystawa wideo miała swoją premierę w 2009 roku. Po wielu latach dotarła w końcu do Polski, gdzie zostanie pokazana po raz ostatni (światowy projekt zakończy się 3 stycznia 2016 r.). Oglądając ją poznamy nie tylko przemyślenia ludzi z ponad 80 krajów, ale też naszych rodaków.

  To wyjątkowa wystawa, bo zakorzeniona lokalnie. Polacy odpowiedzieli na te same pytania, co ludzie z całego świata - mówi Galitt Kenan z Fundacji GoodPlanet.

  Z inicjatywy BGŻ BNP Paribas przez siedem jesiennych tygodni filmobus z reporterami Fundacji GoodPlanet jeździł po Polsce, dojeżdżając w sumie do 21 miast.

  Ten projekt jest niesamowicie wciągający. Na początku rozmawialiśmy o kilku dniach nagrań, a podczas naszej podróży po Polsce cały czas zastanawialiśmy się gdzie jeszcze warto przyjechać - relacjonuje Marcin Sobaszek z Agencji PR Pan Pikto.

  W efekcie mobilne studio nagraniowe zarejestrowało ponad 200 wywiadów. Polacy przytaczali m.in. swoje definicje szczęścia i miłości. Zapytano ich również o to, czego się boją i kiedy płaczą. Poproszono ich również o podzielenie się refleksją nad zmieniającym się światem. Co powiedzieli? O tym przekonajcie się sami odwiedzając wystawę.

  Miesiąc z innymi

  Wystawę otwiera wideo pt. ,,Mozaika”. To mnogość twarzy, uśmiechów i ekspresji. Wszystkie pokazują jak widzą świat ze swojej perspektywy. Podążając dalej trafiamy do dziesięciu kameralnych przestrzeni, gdzie wyświetlane są filmy tematyczne, m.in. o Miłości, Wojnie, Obawach i Szczęściu.

  Podążając do kolejnych trzech przestrzeni można poznać kulisy projektu i nagrać własne odpowiedzi w specjalnie zaprojektowanym studiu. ,,Wiadomość z Polski” zostanie upubliczniona 31 grudnia. Ostatnim elementem wystawy jest instalacja ,,Przesłanie”. Prezentuje ona odpowiedzi na pytanie: ,,Jest nas 7 miliardów ludzi na Ziemi; co chciałbyś przekazać mieszkańcom planety?”

  Wystawa ,,7 miliardów Innych” otwiera się dziś. Można ją zwiedzać bezpłatnie aż do 3 stycznia. Drzwi MCK będą otwarte codziennie od godz. 9 do 19.

  Zwiedzając ekspozycję można odpocząć w „7 miliardów Innych Cafe”, gdzie praktycznie przez cały czas trwania wystawy będą się odbywały wydarzenia towarzyszące.

  Agnieszka Pach

  ODWIEDŹ KANAŁ 7 MILIARDÓW INNYCH NA YOUTUBE


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   7 miliardów Innych: Rozmowy o różnorodności i wielokulturowości, to nie tylko wystawa

   Stały 59

   Zgłoś naruszenie treści

   Kto jak kto, ale my Ślązacy nie powinniśmy mieć przed rożnorodnością kompleksów.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama