Ważne
  Bytom, Gliwice: Nowe technologie. Wieże ciśnień mają drugie...

  Bytom, Gliwice: Nowe technologie. Wieże ciśnień mają drugie życie

  Magdalena Nowacka-Goik, MAKI

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowoczesna wieża według wizji Przemo Łukasika
  1/2
  przejdź do galerii

  Nowoczesna wieża według wizji Przemo Łukasika ©Medusa Group

  Wieża ciśnień przy ul. Oświęcimskiej w Bytomiu może dostać nowe życie. Mogłyby tu powstać pomieszczenia biurowe albo serwerownia. Wstępne projekty przygotował nieodpłatnie Przemo Łukasik, architekt, i jego koledzy z pracowni Medusa Group.
  To już kolejny projekt słynnej, bytomskiej firmy. To Medusa Group przygotowała projekt rewitalizacji wieży w Gliwicach, a ostatnio zaprojektowała salon Ferrari w Katowicach.

  DRUGIE ŻYCIE WIEŻ CIŚNIEŃ [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Koncepcja bytomskiej wieży ciśnień jest nietypowa, bo tym razem współpraca z Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym - właścicielem obiektu - na razie nie przyniesie firmie czy architektowi żadnych konkretnych, finansowych profitów. Dlaczego więc to robi?

  - Jestem mieszkańcem Bytomia - mówi Przemo Łukasik. - Mieszkam niedaleko tej wieży, jest dla mnie wyjątkowym wyznacznikiem bytomskiego krajobrazu. Pamiętam, jak przechodziłem codziennie obok niej idąc do szkoły - wspomina.

  Los wieży stanął pod znakiem zapytania w grudniu 2012 r., kiedy to Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, w oparciu o ekspertyzę, wydał nakaz wyłączenia wieży do czasu podjęcia decyzji o jej przyszłości. Oczywiście wieża, która powstała w 1936 roku, swoją rolę pełniła do lat 70. Potem wykorzystano ją jako miejsce na umieszczenie nadajników operatorów telefonii komórkowej. PINB nakazał jej rozbiórkę do końca maja 2013, ale na prośbę BPK wstrzymał tę decyzję. Jak twierdzi Przemo Łukasik, nie ma sensu przerabianie wieży na muzeum czy inny obiekt kulturalny. W swojej koncepcji zrezygnował także z przeznaczenia wieży na mieszkania. Dlaczego? Bo jest za duża. Ostatecznie koncepcje są dwie: biura mieszczące się zarówno w części dolnej, jak i górnej, i serwerownia, czyli centrum komputerowe. Ta koncepcja ma nazwę H2O, nawiązującą do dawnego przeznaczenia wieży, czyli wody, symbolu nowego życia.
  ZOBACZ WIEŻE CIŚNIEŃ NA ŚLĄSKU I NIE TYLKO. SĄA NIESAMOWITE! [ZDJĘCIA]

  W Gliwicach szansę na nowe życie ma wieża przy ul. Okrzei, przy stadionie miejskim. Miasto przejmuje ją od wodociągów. Obiektem jest zainteresowana Śląska Sieć Metropolitalna.
  - Serwerownię w wieży już mamy, w budynku cechowni w Nowych Gliwicach - mówi Mariusz Kopeć z ŚSM. - Natomiast wieżę przy Okrzei chcielibyśmy zamienić w centrum edukacyjne nowych technologii. Chcemy nie tylko wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie oraz pozyskać dla naszego pomysłu nie tylko Politechnikę Śląską, ale także partnerów zagranicznych, z którymi współpracujemy - wyjaśnia Kopeć.  *WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czyli, są pomysły

   jaga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

   i projekty - ale czy władze zainteresują się tymi projektami i wdrożą je w życie? byłoby super . bo takich wież w śląskim jest wiele.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama