18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Irena Lipowicz: Powinniśmy nauczyć się odróżniać osoby starsze od tych w podeszłym wieku [WYWIAD]

Prof. Irena Lipowicz
Prof. Irena Lipowicz
Prof. Irena Lipowicz Arkadiusz Ławrywianiec
Dobrze byłoby, gdyby dziadkowie nie musieli spędzać czasu wyłącznie na pomaganiu dzieciom czy opiekowaniu się wnukami. Niestety, czasami roszczenia dzieci prowadzą do tego, że dziadkowie zostają zupełnie pozbawieni prawa do życia prywatnego - mówi prof. Irena Lipowicz. Przeczytaj rozmowę z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Kiedy pomyśli pani o swojej emeryturze i starości, jaki obraz pojawia się w pani głowie i myślach?
Jestem nie tylko rzecznikiem praw obywatelskich, ale również pracownikiem naukowym, który - jak wiadomo - idzie na emeryturę w wieku lat siedemdziesięciu, więc mam przed sobą jeszcze sporo lat pracy. Dla mnie idealna sytuacja to taka, kiedy osoby starsze mogą pracować tak długo, jak długo chcą i mają siły.

Nasz kraj znajduje się na szarym końcu Europy jeśli chodzi o wskaźnik aktywności wśród osób starszych. Skąd to się bierze?
W ostatnich dziesięcioleciach przeciętny czas życia w Polsce przedłużył się o około pięć lat. Można powiedzieć, że przybyły nam niemal dwa roczniki emerytalne. Informacje o ludziach w wieku 85 i więcej jeszcze niedawno rzadko docierały do opinii publicznej, a dzisiaj stały się normą. Problem polega między innymi na tym, że nie odróżniamy często osób starszych, np. w wieku emerytalnym, od tych w "podeszłym wieku", czyli mających 85 lat i więcej, którzy mają już ogromne kłopoty ze zdrowiem i wymagają stałej opieki. Proszę zauważyć, że od momentu pójścia na emeryturę do "wieku podeszłego" mija ponad dwadzieścia bezcennych lat, które można spędzić aktywnie, mądrze, pożytecznie. Dobrze byłoby więc, gdyby dziadkowie nie musieli spędzać tego czasu wyłącznie na pomaganiu dzieciom czy opiekowaniu się wnukami. Niestety, czasami roszczenia dzieci prowadzą do tego, że dziadkowie zostają zupełnie pozbawieni prawa do życia prywatnego. Tymczasem ich pomoc przy wnukach powinna być wyrazem ich woli i źródłem radości, a nie efektem bezwzględnego przymusu.

Wczoraj dyskutowano m.in. o barierach, jakie spotykają osoby starsze. Na myśl nasuwają się bariery finansowe, społeczne, budowlane czy zdrowotne. Jakieś inne aspekty trzeba tu dodać?
Bariery mentalne. Ale na szczęście są też dobre przykłady pokonywania tych barier i innych przeszkód oddzielających pokolenia. W Stargardzie Szczecińskim udało się stworzyć TBS-y, w których na jednym piętrze znajdują się mieszkania dla młodych małżeństw i dla osób starszych. To dowód, że można przeciwdziałać wykluczeniu, wystarczy tylko mieć pomysł i chęć działania. Tego typu myślenie powinno stać się integralną częścią polityki państwa. Tylko w ten sposób możemy zapobiec sytuacji, w której nasze nowe dzielnice będą zamienić się w "architektoniczne pustynie" dostępne wyłącznie dla osób młodych i sprawnych.

A jak wygląda sytuacja seniorów w innych krajach europejskich. Gdzie szukać pozytywnych wzorów?
Niekoniecznie wśród państw najbogatszych. Jeśli powiem o Austrii czy Niemczech to usłyszę, że są to kraje bogate i na wszystko je stać. Jednak wiele dobrych rozwiązań można również znaleźć u naszych południowych sąsiadów - w Czechach i na Słowacji. Weźmy, na przykład, tak zwane "jedzenie na kołach". Ideą tego pomysłu jest to, by osoba starsza mogła jak najdłużej mieszkać w swoim domu, gdzie czuje się najlepiej. Jeśli będzie miała dostarczane ciepłe posiłki, okaże się, że zamiast płacić tysiące złotych za jej pobyt w ośrodku pomocy, umożliwimy jej godne pozostanie w znajomym i przyjaznym otoczeniu, wśród sąsiadów. Mam nadzieję, że takie rozwiązania uda się wprowadzić na szerszą skalę także w wielu polskich miastach, w tym w Katowicach, na czym - jako rodowitej Ślązaczce - szczególnie mi zależy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Irena Lipowicz: Powinniśmy nauczyć się odróżniać osoby starsze od tych w podeszłym wieku [WYWIAD] - Dziennik Zachodni