Większa kwota wolna od podatku: zyskamy tysiące, tracimy...

  Większa kwota wolna od podatku: zyskamy tysiące, tracimy miliard?

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Być może już w przyszłym roku inwestycje samorządów będą ograniczane lub nawet przerywane

  Być może już w przyszłym roku inwestycje samorządów będą ograniczane lub nawet przerywane ©Maciej Gapiński

  Na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku mają zyskać obywatele, ale gminy na pewno zubożeją. Jeśli rząd nie dofinansuje samorządu, to prezydenci będą musieli w 2016 r. ciąć inwestycje.
  Być może już w przyszłym roku inwestycje samorządów będą ograniczane lub nawet przerywane

  Być może już w przyszłym roku inwestycje samorządów będą ograniczane lub nawet przerywane ©Maciej Gapiński

  Zdominowany przez Prawo i Sprawiedliwość Sejm chce w ekspresowym tempie przeforsować prezydencki projekt ustawy, zakładający podniesienie do 8 tysięcy zł kwoty wolnej od podatku PIT (druk nr 51).

  To była nie tylko obietnica wyborcza prezydenta Dudy, ale też premier Beaty Szydło. Oczywiście wielu ekspertów mówiło przy tej okazji, że kwota wolna od podatku powinna być jeszcze wyższa.

  Niestety, przygotowane przez prawników prezydenta rozwiązanie uderzy - i to bardzo mocno - w samorządy.

  Podwyższona kwota ma obowiązywać już od dochodów uzyskanych w roku 2016.

  - Okazuje się, że wpływy z podatku PIT zmniejszą się w wyniku nowelizacji o 15,58 miliarda zł, z czego do budżetu państwa wpłynie o 8,72 miliarda mniej, zaś do budżetów samorządów o 6,86 miliarda. Te niemal siedem miliardów to dla wielu samorządów być albo nie być.

  - Szacuję straty Sosnowca na 40-50 mln zł. Będziemy mieć tylko jedno wyjście - ciąć inwestycje - ocenia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

  Na tę sprawę zwrócił uwagę podczas spotkania parlamentarzystów z przedstawicielami Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Obecni posłowie z PiS nie potrafili odpowiedzieć na pytanie, czy straty samorządu zostaną zrekompensowane.

  Z kuluarowych wieści wynika, że o 50 mln zł mniej może mieć też Bielsko-Biała, a Katowice stracą nawet około 100 mln zł.

  Radni Ruchu Autonomii Śląska postanowili wyliczyć, o jakie sumy może chodzić. Z ich analiz wynika, że nasze gminy będą miały mniej w 2016 roku o 745 mln zł, powiaty o 194 mln zł, a samorząd województwa o 30 mln zł mniej.

  - Budżet państwa odzyska część poniesionych z tytułu zmiany prawa podatkowego strat. Obywatele wydając pozostawione w ich kieszeniach pieniądze, zapłacą wyższy VAT i akcyzę. Daniny te w całości trafiają do budżetu państwa. Wyraźnie zubożeją natomiast jednostki samorządu terytorialnego. Prezydencki projekt nie przewiduje bowiem żadnego mechanizmu wyrównania strat, poniesionych przez gminy, powiaty i województwa - wyjaśnia szef RAŚ, Jerzy Gorzelik.

  Warto dodać, że już dziś finanse wielu samorządów trzeszczą w szwach, gminy i samorządy wojewódzkie są zadłużone.

  - Samorządy powinny protestować już teraz i domagać się wskazania źródła finansowania straconych dochodów. Prezydent nie zaproponował żadnego rozwiązania. Obecnie projekt ustawy znajduje się w Komisji Finansów - wyjaśnia poseł PO Marek Wójcik i dodaje: - Gminy nie będą mogły się rozwijać, przybędzie dziurawych dróg.

  Czy PiS do końca roku przepchnie ustawę? Nawet jeśli nie, to zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, w 2016 roku trzeba będzie problem kwoty wolnej rozwikłać.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kwota wolna od podatku.!

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Co zechcą powiedzieć zarządy miast na ten pomysł 1% podatku od każdego wynagrodzenia? Taki bowiem projekt padł w ofercie przedwyborczej.! Jak widać zarządzającym jest wciąż mało i mało.
   Jak jest...rozwiń całość

   Co zechcą powiedzieć zarządy miast na ten pomysł 1% podatku od każdego wynagrodzenia? Taki bowiem projekt padł w ofercie przedwyborczej.! Jak widać zarządzającym jest wciąż mało i mało.
   Jak jest ustanowiona polityka finansowa państwa dokładnie widać , totalne okradanie obywatela weszło już w krew naszym naczelnym nierobom.! Wszyscy płaczom ale chcieli by za nich ktoś robił robotę a oni jedynie leżeć i liczyć zyski. Dlaczego powstają zadłużenia? Ano z tego właśnie powodu
   że forum administracyjne w każdym z miast rośnie bo należy dać pracę potomnym po szkole i rzeczy
   samej że dla swoich.! Dziś można tak powiedzieć że w miastach działają wręcz całe rodzinki zwane b.często KLANAMI rodzinnymi. Ponadto wszystko się robi , zamiast miejsc pracy właściwej powstają GALERIE i HANDEL . Pytanie proste DLA KOGO??? Dla władzy i ich rodzin by mieli pracę i dochód.
   Podatek - inaczej mówiąc HARACZ od zwykłego obywatela dla władnych NIEROBÓW tak Nierobów bo inaczej nie można tego zwać.! Wszyscy jedynie pracując myślą jak jeszcze więcej wyrwać z kieszeni obywatela w ramach tegoż podatku. To właśnie zapis tej Konstytucji czy poprzednich zapisów to HARACZ
   jest płacony temu wyżej i wyżej. Czym by była WARSZAWA jakby nie haracz? Dobrowolną danina pod przymusem na odbudowę Stolicy i to do dozgonnie.!!!! Nasi politycy i Ci radni-bezradni każdego
   z miast w Polsce nie maja zielonego pojęcia o zarządzaniu i gospodarce. Oni myślą jedynie o profitach z tego płynących i bezkarnym działaniu. Do tych celów powołano wszelkiego rodzaju podatki zawarte w PIT-ach. Obywatel musi się wykazać władzy ile zarobił by ta podzieliła się z nim tym dochodem i to pod przymusem zapisanym GDZIEŚ TAM. Czyli suma suma-rum oddajemy swój los i bat Panu dobrowolnie nie żądając w zamian NIC . to nie może być PRAWO to jest faktycznie
   BEZPRAWIE. Zawsze zatem będę zwał ten fakt podatek to HARACZ.!!! Co w tym wszystkim pozostanie temu prostemu zjadaczowi chleba.? Bardzo popularne i zawsze na czasie PRZYCIĄGANIE PASA i płacenie podatków.!!!
   Kwota wolna od podatku to nic innego jak JAŁMUŻNA władzy , łaska dla obywatela od pana. To jest chore jak i cała polityka władnych. Tak zawsze było że to społeczeństwo coś buduje zmienia w każdym z miast tylko ze władza to sobie przypisuje i przy tym jeszcze zbiera wszelkie medale i profity i to czyni od 100 lat BEZKARNIE. My t.z. Gmin jesteśmy odwiecznymi wasalami a tyle się mówi i rozpisuje w mediach że państwo NAS żywi i broni , winno być że Warcholstwo nas okrada i grabi nasze dochody z racji swego prawa napisanego dla NAS.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   paranoja

   paul (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Będą za to mieli więcej mieszkańcy danego regionu. Pieniądze te i tak zostaną wydane. Co złego jest w tym, że ludzie będą mieli więcej. Po co ten lamet? To samorząd jest dla nas, czy my dla...rozwiń całość

   Będą za to mieli więcej mieszkańcy danego regionu. Pieniądze te i tak zostaną wydane. Co złego jest w tym, że ludzie będą mieli więcej. Po co ten lamet? To samorząd jest dla nas, czy my dla samorządu? Czy to tak trudno zrozumieć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tylko autonomia !!!

   Ben (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   PO prostu całość zrobionej kasy oddać gminie i wtedy będą inwestować ?Tylko Autonomia może uratować ten syf !!! Patrz co znaczy autonomia Ustawa Konstytucyjna z dnia 15 lipca 1920 r. zawierająca...rozwiń całość

   PO prostu całość zrobionej kasy oddać gminie i wtedy będą inwestować ?Tylko Autonomia może uratować ten syf !!! Patrz co znaczy autonomia Ustawa Konstytucyjna z dnia 15 lipca 1920 r. zawierająca statut organiczny Województwa Śląskiego (Dz. U. z 1920 r. Nr 73, poz. 497). http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-6-maja-1945-r-zniesienie-autonomii-slaskiej,nId,1727994zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Państfo

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nojwjynszym pracodafcom we polcce,co sie dziwić że ni ma we kasie drobnych.
   Administracjo ło 50 % ZREDUKOWAĆ.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama