Lepsze wieści z firm: Chcą zatrudniać

  Lepsze wieści z firm: Chcą zatrudniać

  Joanna Pieńczykowska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Lepsze wieści z firm: Chcą zatrudniać

  ©Lucyna Nenow/Polskapresse

  Mały powiew optymizmu na rynku pracy: pracodawcy wreszcie gotowi są zatrudniać nowych pracowników i zwiększać liczbę etatów. - 16 proc. polskich firm przewiduje w II kwartale br. zwiększenie zatrudnienia, 9 proc. zamierza redukować etaty, reszta nie planuje zmian personalnych - wynika z najnowszego raportu "Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia", ogłoszonego przez firmę ManpowerGroup.
  Lepsze wieści z firm: Chcą zatrudniać

  ©Lucyna Nenow/Polskapresse

  To pierwsze optymistyczne prognozy od ponad czterech kwartałów. Do tej pory wśród pracodawców przeważały prognozy negatywne.

  - Badania wśród przedsiębiorców pokazują lekkie ożywienie na rynku pracy. Jest to spójne z formułowanymi od pewnego czasu prognozami ekonomistów, że w drugiej połowie roku czeka nas poprawa sytuacji - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna Man-powerGroup w Polsce.

  Jak dodaje, druga połowa roku zazwyczaj jest lepsza dla przedsiębiorców, a to sprzyja decyzjom tworzenia nowych etatów. - Na razie jeszcze za wcześnie na ocenę, czy i na ile jest to trend stały - dodaje.

  Plany zwiększenia zatrudnienia przeważają w 10 z 20 badanych przez Manpower branż. Największy optymizm widoczny jest w sektorze transport, logistyka, komunikacja - tutaj wskaźnik przyjął poziom +10 proc., co wskazuje, że liczba optymistów o 10 pkt proc. przeważa liczbę pesymistów. - Warto zauważyć, że panujące w nim perspektywy zatrudnienia są nie tylko najwyższe spośród wszystkich badanych, ale także zachowują pozytywny wynik, od początku przeprowadzania badania w Polsce - komentuje Iwona Janas.

  Wiąże się to m.in. w inwestycjami w sektorze logistycznym: właśnie w Polsce wiele koncernów ulokowało swoje regionalne centra logistyczne. - W ostatnim okresie widać też intensywny rozwój sektora e-commerce, co pociąga za sobą rozwój usług kurierskich - tłumaczą eksperci.

  Wzrost zatrudnienia planują m.in. firmy sektora publicznego, z sekcji rolnictwo, leśnictwo oraz finanse, ubezpieczenia, nieruchomości, usługi. Zwalniać będą kopalnie, przemysł wydobywczy (tu wskaźnik osiągnął poziom 15 proc.). Pesymistyczne nastroje panują też wśród pracodawców z firm sektora energetyka, gazownictwo, wodociągi, a także produkcja przemysłowa.

  - Warto zwrócić uwagę, że spadek zatrudnienia sygnalizuje branża notująca sezonowo - właśnie w okresie letnim - wzrost zatrudnienia, czyli hotelarsko-turystyczna. Ma to związek z trudną sytuacją gospodarczą w całej Europie: ludzie ograniczają plany wakacyjne, firmy redukują wydatki na wyjazdy firmowe i imprezy integracyjne - wyjaśnia dyrektor Iwona Janas.

  Co ciekawe, optymizm pracodawców nie jest jednakowy w całym kraju. Na przykład poprawiły się zdecydowanie nastroje pracodawców w regionie północnym, a także w południowym i północno-zachodnim, ale w centralnej Polsce prognozy pogorszyły się.

  Raport Manpower wskazuje też, że dodatnie prognozy przeważają m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii - krajach tradycyjnej emigracji zarobkowej Polaków. - Na plusie są ponadto przewidywania pracodawców z krajów takich jak m.in. Finlandia, Bułgaria, Rumunia czy Słowenia - dodaje dyrektor Iwona Janas.

  Jak wynika z ostatnich danych przedstawionych przez Ministerstwo Pracy, w kwietniu stopa bezrobocia w Polsce lekko się obniżyła.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepsze wieści

   Karoll (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 21

   W końcu jakieś pozytywne informacje o rynku pracy, bo ostatnio raczej ciągle słyszało się tylko o spowolnieniu gospodarczym i o tym ile Polaków nie ma pracy. Wczoraj na jednym blogu też czytałem o...rozwiń całość

   W końcu jakieś pozytywne informacje o rynku pracy, bo ostatnio raczej ciągle słyszało się tylko o spowolnieniu gospodarczym i o tym ile Polaków nie ma pracy. Wczoraj na jednym blogu też czytałem o kolejnej firmie która inwestuje zamiast zwalniać. http://praca.eniro.pl/blog/az-30-nowych-miejsc-pracy-eniro-inwestuje-w-zespol/ Jednak nie jest tak najgorzej w tej Polsce..zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama