Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

75 tysięcy osób wzięło udział w Industriadzie 2013

Redakcja
Tu i tam padające deszcze nie przeszkodziły w INDUSTRIADZIE - Święcie Szlaku Zabytków Techniki. Według pierwszych szacunków w imprezie wzięło udział około 75 000 osób.

Nim ruszyły wydarzenia w większości z 42 INDUTRIADOWYCH obiektów, najwięksi fani dawnego przemysłu ustawiali się już w kolejce do zwiedzania Elektrociepłowni Szombierki. Wśród nich zjawili się między innymi były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, Marszałek Województwa Mirosław Sekuła, wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz oraz Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Właściciel Elektrociepłowni, firma Fortum, już w ubiegłym roku zapowiedziała, że odstąpi budynek, jeśli tylko zainteresowanie wyrażą władze samorządowe. - Mogłoby tu powstać centrum nauki, centrum wystawiennicze lub obiekt kultury. Elektrociepłownia Szombierki to jeden z 10 najpiękniejszych, największych tego rodzaju obiektów na świecie. Nie wolno tego zniszczyć, nie wolno tego zmarnować. To jest obiekt o wartości narodowej - mówił Jerzy Buzek - Problemem są pieniądze, ale oprócz nich potrzebny jest entuzjazm. Bez niego pieniądze się nie znajdą - zauważył były premier.

Entuzjazmu na pewno nie zabrakło mieszkańcom województwa. W INDUSTRIADWYCH wydarzeniach wzięło udział około 75.000 osób, to o 13.000 więcej, niż w ubiegłym roku. - Taka frekwencja bardzo cieszy. Tym bardziej, że pogoda nie wszędzie nas nie rozpieszczała. Musimy jednak pamiętać, że objętość obiektów też ma swoje granice, a najważniejsze jest zadowolenie uczestników Święta Szlaku. W tym roku na tydzień przed INDUSTRIADĄ były już zarezerwowane wszystkie miejsca na zwiedzanie szybów Kopalni Guido. O Elektrociepłowni Szombierki nawet nie wspominam, tam rezerwacje znikają w ciągu kilku godzin - mówi Adam Hajduga, z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, koordynator INDUSTRIADY.

Wedle szacunków organizatorów najwięcej odwiedzających zgromadził program przygotowany przez Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Zjawiło się tam 7.500 osób. I to mimo gwałtownej ulewy. Największy wzrost frekwencji zanotowały natomiast Radiostacja Gliwice, gdzie zawitało 6.500 osób, czyli o 2.800 więcej, niż rok temu oraz Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu, gdzie teraz gościło 5000 osób, a rok wcześniej były to 2.000 zwiedzających.

W czasie INDUSTRIADY kursowały bezpłatne autobusy zorganizowane przez Samorząd Województwa Śląskiego wspólnie z Metropolią "Silesia". Do dyspozycji pasażerów oddano 12 klimatyzowanych autokarów, wyposażonych w wewnętrzne systemy nagłaśniające oraz dwa busy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Ponad 7.000 osób skorzystało z tej formy podróżowania.

1.500 osób postanowiło celebrować Święto Szlaku Zabytków Techniki jeszcze przez tydzień. Tylu właśnie ludzi wzięło udział w zabawie, w której wizyta w minimum dwóch obiektach była nagradzana pomarańczową opaską upoważniającą do zniżek i specjalnych ofert. Znajdziemy wśród nich na przykład możliwość zwiedzania starej kotłowni i piwnic Stacji Wodociągowej Zawada - niedostępnych przez resztę roku.

Jeszcze dłużej, bo do 22 czerwca, będzie można oglądać multimedialną instalację ""Pamięć pracy/ Pokaż Twoje rany/ Droga przemysłowa 13" w dawnej Walcowni Cynku Huty Metali Nieżelaznych "Szopienice". To projekt 20 polskich i niemieckich artystów. Wystawę zaaranżowano w formie kilkunastu stacji wpisanych w scenerię częściowo zrujnowanej hali walcowni. Znajdziemy tu między innymi prace Wilhelma Sasnala, Sławomira Rumiaka, Andrzeja Tobisa, czy Thomasa Vossbecka. Całość zestawiono według koncepcji Stephana Strouxa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!