Hokejowa rewolucja. Na razie umowę na grę w lidze podpisały...

  Hokejowa rewolucja. Na razie umowę na grę w lidze podpisały tylko GKS Katowice i Zagłębie Sosnowiec

  Jacek Sroka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hokej
  1/2
  przejdź do galerii

  Hokej ©Andrzej Banas

  Dwa kluby - HC GKS Katowice i Zagłębie Sosnowiec podpisały na razie trzyletnią umowę na grę w Polskiej Hokej Lidze. Kolejne zespoły mają podpisać stosowne domunty w przyszłym tygdniu, choć części projekt rozgrywek przygotowany przez PZHL się nie podoba. - Od nowego sezo-nu liga będzie grała według nowych zasad nawet gdyby miały w niej występować cztery zespoły - zapowiedział na konferencji prasowej w Katowicach prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Piotr Hałasik.
  Projekt rozgrywek przyjęty już przez zarząd PZHL zakłada, że lidze występować będzie osiem drużyn. Nie będzie spadków, natomiast chętne kluby będą mogły wykupić dziką kartę po wpłaceniu 200 tys. zł i spełnieniu wszystkich wymogów licencyjnych. W każdej drużynie będzie mogło grać po ośmiu obcokrajowców, a zakontraktowanie kolejnego będzie możliwe po wniesieniu opłaty w wysokości 25 tys. zł. Po sezonie zasadniczym (sześć rund systemem każdy z każdym - w sumie 42 kolejki) rozgrywany będzie play off do czterech zwycięstw, który wyłoni mistrza Polski. Przegrywające zespoły zakończą sezon. Nie będzie także meczów o 3. miejsce. Brąz dostanie ten z półfinalistów, który był wyżej w tabeli.

  - Stworzenie profesjonalnej ligi jest oprócz zakwalifikowania się reprezentacji Polski na igrzyska w Korei w 2018 roku i popra-wy szkolenia hokejowej młodzieży jednym z moich priorytetów jako prezesa związku. Części środowiska hokejowego odpowiada obecna sytuacja i stąd ich opór, ale jestem przekonany, że od sezonu 2013/14 Hokej Liga będzie grała według opracowanych przez nas zasad - stwierdził prezes Hałasik.

  Hokej Liga jest spółką z o.o. i jej właścicielem jest PZHL, ale docelowo ma przekształcić się w spół-kę akcyjną, której udziałowcami będą kluby. To związek wyłoży pieniądze na rozpoczęcie jej działalności. Pochodzić one będą od angielskiej firmy hedgingowej (zajmującej się zarządzaniem kapitałem), która podpisała umowę o współpracy z PZHL.

  - Umowa została zdeponowana w związku, ale na razie jest okryta tajemnicą. Angielska firma została bowiem partnerem PZHL i do 15 września zdecyduje czy sprzeda komuś miejsce na koszulkach kadry czy sama zostanie naszym sponsorem - dodał prezes Hałasik.

  Wcześniej, bo do końca czerwca powinien być znany skład Hokej Ligi.

  - Tworząc regulaminy rozgrywek wzorowaliśmy się na doś-wiadczeniach siatkarzy i koszykarzy, którzy są w tej chwili dużo dalej niż hokej - powiedział Mariusz Wołosz, prezes Hokej Ligi. - Z sygnałów, które dostajemy wynika, że najtrudniej jest spełnić klubom wymóg finansowy posiadania minimum 2 milionowe-go budżetu na sezon, bo tylko on daje gwarancję, że drużyna dokończy rozgrywki. Mniej rygorystycznie będziemy podchodzić do kwestii reklamowych, bo część klubów ma podpisane paroletnie umowy sponsorskie. W tym roku kluby wniosą tylko jedną opłatę wpisową i będzie ona niższa niż sumy, które wpłacały za udział w rozgrywkach w ostatnim sezonie. Spółka weźmie też na siebie koszty opłat sędziowskich (chodzi o sumę miliona złotych za sezon - jac), a od przyszłego roku chcielibyśmy już wypłacać klubom ekwiwalent za udostępnienie nam części powierzchni reklamowych na lodowiskach. Wierzę, że Hokej Liga wkrótce będzie na tyle atrakcyjnym produktem, że uda nam się pozyskać poważnego sponsora.

  Prezes Hałasik zapowiedział, że w przypadku wycofania się klubu z rozgrywek jego szefowie dostaną dożywotni zakaz działalności w środowisku hokejowym.  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama