Ważne
  Tysiące ludzi w Beskidach nie odbiera sygnału Polsatu i TVN

  Tysiące ludzi w Beskidach nie odbiera sygnału Polsatu i TVN

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Beskidach naziemna telewizja cyfrowa to głównie TVP
  1/2
  przejdź do galerii

  W Beskidach naziemna telewizja cyfrowa to głównie TVP ©arc.

  Naziemna telewizja cyfrowa, jaka od prawie dwóch miesięcy jest nadawana w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, znacząco poprawiła jakość sygnału, ale nie wszyscy mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw nowej technologii.
  - Z przeprowadzonych niedawno pomiarów zasięgu cyfrowego sygnału telewizyjnego wynika, że Polsatu i TVN-u przy pomocy zwykłej anteny nie może oglądać około 20 tysięcy mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz ponad 30 mieszkańców Żywiecczyzny - alarmuje Marian Kastelik, przewodniczący Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia.
  Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przyznaje, że w Beskidach mogą pojawiać się problemy z odbiorem sygnału telewizyjnego z tzw. multipleksu 2, z którego nadawane są programy stacji komercyjnych. Zastrzega jednak, że UKE nie ma na to wpływu.

  - Zgodnie z prawem, każdy obywatel w Polsce powinien mieć zapewniony dostęp do programów telewizji publicznej. Dlatego skupiliśmy się na tym, by w Beskidach możliwy był odbiór sygnału telewizji publicznej i ostatnie badania jego zasięgu potwierdziły, że w zdecydowanej większości Beskidów sygnał TVP znacząco się poprawił - przekonuje Strzałkowski.

  Jego zdaniem, nadawcy komercyjni powinni być zainteresowani, by ich program docierał do jak największej liczby odbiorców.

  To jednak wiąże się z kwestiami ekonomicznymi. - Mieszkańcy Beskidów, którzy nie odbierają TVN czy Polsatu, powinni naciskać, by nadawcy rozszerzyli zasięg swych sieci - uważa Strzałkowski.

  W Wiśle, w której od zawsze były problemy z odbiorem polskiej telewizji, górale radzą sobie po swojemu. - Zdecydowana większość mieszkańców ma anteny satelitarne. Sam mieszkam w takim miejscu, że w życiu nie sądziłem, że będę miał sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Tymczasem okazało się, że w przyzwoity sposób odbieram teraz około 20 programów - mówi Jan Poloczek, burmistrz Wisły.

  Dodaje też, że do urzędu nie docierają na razie żadne skargi od mieszkańców.

  Marian Kastelik przekonuje jednak, że problem tkwi w niewiedzy. - Urzędnicy w Warszawie są zadowoleni, ponieważ skarg nie ma, a ludzie albo nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć. Niektórzy twierdzą, że to się samo włączy, tymczasem, gdy cyfryzacja się skończy, nikt w Beskidach nie zainwestuje i problem pozostanie - przekonuje.

  Strzałkowski zapowiada, że odbiór stacji komercyjnych w Beskidach powinien się poprawić już w przyszłym tygodniu. W poniedziałek, 17 czerwca, multipleks 2 na Skrzycznem, który nadaje m.in. programy Polsatu i TVN, zwiększy moc dwukrotnie, z 50 do 100 kilowatów.

  - Mieszkańcy Beskidów z pewnością odczują tę zmianę - uważa Strzałkowski.

  Tutaj szukaj!

  Mieszkańcy Beskidów odbierają naziemną telewizję ze Skrzycznego.

  MUX 1 (programy TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka) nadaje na kanale 55. MUX 2 (programy: TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2, Polsat, Polsat Sport News, TVN 7) nadaje na kanale 58, natomiast MUX 3 (czyli TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Historia) można złapać na kanale 41.

  Kto powinien zadbać o mocniejszy sygnał stacji komercyjnych w Beskidach? SKOMENTUJ  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   strefa bez tvn

   zet (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 18

   Tysiące szczęśliwych ludzi mieszka w Beskidach

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to nic nowego

   góral (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 19

   Jak tych Stacji nie ogladam to lepiej śpię. Wody z nieba leje się wystarczająco po co jeszcze przez TV.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stacje doświetlające

   Gromit (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 16

   Są w Beskidach tzw. stacje doświetlające, które b. dobrze spełniają swoją rolę, jednak nie przekazują sygnału telewizji komercyjnych. I to jest przyczyna, dla której TVN i Polsat nie jest odbierany...rozwiń całość

   Są w Beskidach tzw. stacje doświetlające, które b. dobrze spełniają swoją rolę, jednak nie przekazują sygnału telewizji komercyjnych. I to jest przyczyna, dla której TVN i Polsat nie jest odbierany w wielu miejscach. Te stacje przekazują sygnał tam, gdzie z powodu ukształtowania terenu nie jest możliwy odbiór bezpośrednio z głównego nadajnika. Nie ma więc najmniejszego znaczenia moc nadajnika na Skrzycznem, jeśli odbiornik znajduje się w dolince, a do odbioru potrzebny byłby maszt antenowy o wysokości co najmniej50 m (żeby antena odbiorcza "widziała" nadawczą).zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :::

   ::: (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 16

   to od razu wzrośnie inteligencja tych widzów

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama