Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące ludzi w Beskidach nie odbiera sygnału Polsatu i TVN

Witold Kożdoń
W Beskidach naziemna telewizja cyfrowa to głównie TVP
W Beskidach naziemna telewizja cyfrowa to głównie TVP arc.
Naziemna telewizja cyfrowa, jaka od prawie dwóch miesięcy jest nadawana w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, znacząco poprawiła jakość sygnału, ale nie wszyscy mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw nowej technologii.

- Z przeprowadzonych niedawno pomiarów zasięgu cyfrowego sygnału telewizyjnego wynika, że Polsatu i TVN-u przy pomocy zwykłej anteny nie może oglądać około 20 tysięcy mieszkańców powiatu cieszyńskiego oraz ponad 30 mieszkańców Żywiecczyzny - alarmuje Marian Kastelik, przewodniczący Stowarzyszenia Media i Administracja dla Podbeskidzia.
Jacek Strzałkowski, rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, przyznaje, że w Beskidach mogą pojawiać się problemy z odbiorem sygnału telewizyjnego z tzw. multipleksu 2, z którego nadawane są programy stacji komercyjnych. Zastrzega jednak, że UKE nie ma na to wpływu.

- Zgodnie z prawem, każdy obywatel w Polsce powinien mieć zapewniony dostęp do programów telewizji publicznej. Dlatego skupiliśmy się na tym, by w Beskidach możliwy był odbiór sygnału telewizji publicznej i ostatnie badania jego zasięgu potwierdziły, że w zdecydowanej większości Beskidów sygnał TVP znacząco się poprawił - przekonuje Strzałkowski.

Jego zdaniem, nadawcy komercyjni powinni być zainteresowani, by ich program docierał do jak największej liczby odbiorców.

To jednak wiąże się z kwestiami ekonomicznymi. - Mieszkańcy Beskidów, którzy nie odbierają TVN czy Polsatu, powinni naciskać, by nadawcy rozszerzyli zasięg swych sieci - uważa Strzałkowski.

W Wiśle, w której od zawsze były problemy z odbiorem polskiej telewizji, górale radzą sobie po swojemu. - Zdecydowana większość mieszkańców ma anteny satelitarne. Sam mieszkam w takim miejscu, że w życiu nie sądziłem, że będę miał sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Tymczasem okazało się, że w przyzwoity sposób odbieram teraz około 20 programów - mówi Jan Poloczek, burmistrz Wisły.

Dodaje też, że do urzędu nie docierają na razie żadne skargi od mieszkańców.

Marian Kastelik przekonuje jednak, że problem tkwi w niewiedzy. - Urzędnicy w Warszawie są zadowoleni, ponieważ skarg nie ma, a ludzie albo nie wiedzą, albo nie chcą wiedzieć. Niektórzy twierdzą, że to się samo włączy, tymczasem, gdy cyfryzacja się skończy, nikt w Beskidach nie zainwestuje i problem pozostanie - przekonuje.

Strzałkowski zapowiada, że odbiór stacji komercyjnych w Beskidach powinien się poprawić już w przyszłym tygodniu. W poniedziałek, 17 czerwca, multipleks 2 na Skrzycznem, który nadaje m.in. programy Polsatu i TVN, zwiększy moc dwukrotnie, z 50 do 100 kilowatów.

- Mieszkańcy Beskidów z pewnością odczują tę zmianę - uważa Strzałkowski.

Tutaj szukaj!

Mieszkańcy Beskidów odbierają naziemną telewizję ze Skrzycznego.

MUX 1 (programy TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Eska TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka) nadaje na kanale 55. MUX 2 (programy: TVN, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2, Polsat, Polsat Sport News, TVN 7) nadaje na kanale 58, natomiast MUX 3 (czyli TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Rozrywka, TVP Historia) można złapać na kanale 41.

Kto powinien zadbać o mocniejszy sygnał stacji komercyjnych w Beskidach? SKOMENTUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tysiące ludzi w Beskidach nie odbiera sygnału Polsatu i TVN - Dziennik Zachodni