Polska Liga Hokejowa: Tylko dwa kluby w lidze? Oba nasze

Polska Liga Hokejowa: Tylko dwa kluby w lidze? Oba nasze

Jacek Sroka

Dziennik Zachodni

Dziennik Zachodni

Projekt rozgrywek przyjęty już przez zarząd PZHL zakłada, że w lidze występować będzie osiem drużyn. Nie będzie spadków, natomiast chętne kluby będą mogły wykupić dziką kartę po wpłaceniu 200 tys. zł i spełnieniu wszystkich wymogów licencyjnych. W każdej drużynie będzie mogło grać po ośmiu obcokrajowców, a zakontraktowanie kolejnego będzie możliwe po wniesieniu opłaty w wysokości 25 tys. zł. Po sezonie zasadniczym (sześć rund systemem każdy z każdym - w sumie 42 kolejki) rozgrywany będzie play off do czterech zwycięstw, który wyłoni mistrza Polski. Przegrywające zespoły zakończą sezon. Nie będzie także meczów o 3. miejsce. Brąz dostanie ten z półfinalistów, który był wyżej w tabeli.

- Stworzenie profesjonalnej ligi jest, oprócz zakwalifikowania się reprezentacji Polski na igrzyska w Korei w 2018 roku i poprawy szkolenia hokejowej młodzieży, jednym z moich priorytetów jako prezesa związku. Części środowiska hokejowego odpowiada obecna sytuacja i stąd ich opór, ale jestem przekonany, że od sezonu 2013/14 Hokej Liga będzie grała według opracowanych przez nas zasad - stwierdził prezes Hałasik.

Hokej Liga jest spółką z o.o. i jej właścicielem jest PZHL, ale docelowo ma przekształcić się w spół-kę akcyjną, której udziałowcami będą kluby. To związek wyłoży pieniądze na rozpoczęcie jej działalności. Pochodzić one będą od angielskiej firmy hedgingowej (zajmującej się zarządzaniem kapitałem), która podpisała umowę o współpracy z PZHL.

- Umowa została zdeponowana w związku, ale na razie jest okryta tajemnicą. Angielska fir-ma została bowiem partnerem PZHL i do 15 września zdecyduje, czy sprzeda komuś miejsce na koszulkach kadry czy sama zostanie naszym sponsorem - dodał prezes Hałasik.

Wcześniej, bo do końca czerwca, powinien być znany skład Hokej Ligi.

- Tworząc regulaminy rozgrywek wzorowaliśmy się na doświadczeniach siatkarzy i koszykarzy, którzy są w tej chwili dużo dalej niż hokej - powiedział Mariusz Wołosz, prezes Hokej Ligi. - Z sygnałów, które dostajemy wynika, że najtrudniej jest spełnić klubom wymóg finansowy posiadania minimum 2-milionowe-go budżetu na sezon, bo tylko on daje gwarancję, że drużyna dokończy rozgrywki. Mniej rygorystycznie będziemy podchodzić do kwestii reklamowych, bo część klubów ma podpisane paroletnie umowy sponsorskie. W tym roku kluby wniosą tylko jedną opłatę wpisową i będzie ona niższa niż sumy, które wpłacały za udział w rozgrywkach w ostatnim sezonie. Spółka weźmie też na siebie koszty opłat sędziowskich (chodzi o sumę miliona złotych za sezon - jac), a od przyszłego roku chcielibyśmy już wypłacać klubom ekwiwalent za udostępnienie nam części powierzchni reklamowych na lodowiskach. Wierzę, że Hokej Liga wkrótce będzie na tyle atrakcyjnym produktem, że uda nam się pozyskać poważnego sponsora.

Prezes Hałasik zapowiedział, że w przypadku wycofania się klubu z rozgrywek jego szefowie dostaną dożywotni zakaz działalności w środowisku hokejowym.*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo