Wiszący most w Bytomiu i najnowocześniejsze laboratorium w...

  Wiszący most w Bytomiu i najnowocześniejsze laboratorium w Polsce!

  Magdalena Nowacka-Goik

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wiszący most w Bytomiu i najnowocześniejsze laboratorium w Polsce!
  1/6
  przejdź do galerii
  Bytomska uczelnia ma niezwykłe laboratorium, a w nim Motek Caren - sprzęt do rehabilitacji osób po urazach kończyn i z problemami neurologicznymi. Jedyny taki w Polsce. Najbliżej podobny jest w Holandii. Oficjalne otwarcie otwarcia innowacyjnego laboratorium do analizy ruchy w Polsko- Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Bytomiu - 15 grudnia. My już tam zajrzeliśmy!
  Poruszamy się w wirtualnym świecie. Przed nami okrągły ekran (180 stopni). Idziemy przez wiszący most, sterujemy motorówką, przemierzamy las. I jednocześnie jesteśmy poddawani rehabilitacji. Takie rzeczy tylko w Bytomiu. Naprawdę.

  W Centrum Badawczo - Rozwojowym Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Bytomiu od kilku tygodni działa najnowocześniejsze w zakresie akwizycji i analizy ruchu człowieka, laboratorium w Polsce. Oficjalne otwarcie odbędzie się 15 grudnia. Nam udało się przetestować sprzęt, który zrewolucjonizuję pracę ortopedów, rehabilitantów czy traumatologów. To Motek Caren.

  - Na świecie i w Europie Motek Caren jest używany w aplikacjach wojskowych, w sporcie, rehabilitacji oraz w przypadku osób po trudnych obrażeniach mózgu i kręgosłupa, mówi prof. Konrad Wojciechowski, dyrektor CBR PJATK w Bytomiu. To rodzaj platformy, składającej się z dwupasmowej bieżni poruszającej się w 6 stopniach swobody oraz narzędzi do przechwytywania ruchu w czasie rzeczywistym. W Polsce to jedyna taka platforma z takim stopniem zaawansowania, najbliższa jest w Holandii.

  - Są dwie bieżnie, prawa i lewa, mogące się poruszać niezależnie od siebie - pokazuje Magdalena Pawlyta, pracownik laboratorium. Można na przykład ustawić jeden pas szybciej, drugi wolniej. W każdym z pasów znajdują się czujniki, które mierzą siłę nacisku stopy na podłoże. Jesteśmy w stanie określić fazę podniesienia stopy, obciążenia jej, lotu. Analizowany jest w stosunku do nich cały chód człowieka, czyli wszystkie kąty i siłę w poszczególnych stawach - wyjaśnia. Michał Cogiel, także pracownik laboratorium, zakłada specjalną uprzęż, która ma go zabezpieczać. W różnych częściach ciała ma przypięte małe guziczki - markery. Potrzebne są jeszcze kamery i przetwarzany trójwymiarowo obraz możemy obserwować na komputerze, w trakcie kiedy Michał się porusza. Dzięki wirtualnym aplikacjom, pacjent nie skupia się na chodzi, idzie w sposób naturalny, bo jego uwaga jest odwrócona, a lekarz jest w stanie zbadać jak pracuje każdy staw i mięśnie.

  - Dzięki tej platformie na bieżąco można śledzić postęp rehabilitacji - mówi Elżbieta Szatowska z laboratorium. - Może być używana nie tylko do rehabilitacji po udarach, innych problemach z kończynami czy w chorobie Parkinsona. Także przy leczeniu fobii związanych z ruchem i przestrzenią - wyjaśnia.
  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama