Stan wojenny 1981: Papierosy mogła zabrać, ale lekarstwa już...

  Stan wojenny 1981: Papierosy mogła zabrać, ale lekarstwa już nie

  TES

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stan wojenny 1981: Papierosy mogła zabrać, ale lekarstwa już nie
  1/3
  przejdź do galerii
  Teresa Brodzka, szefowa Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” zabrzańskiego ZOZ-u wspomina pierwszą noc i dni stanu wojennego
  Ukończyła filozofię, obroniła doktorat, ale z powodów politycznych wyrzucono ją z pracy na Politechnice Śląskiej. Z „wilczym biletem” na żadnej okolicznej uczelni nie mogła znaleźć miejsca. - Nie gwarantowałam socjalistycznego wychowania młodzieży. Z takim przynajmniej spotkałam się tłumaczeniem - mówi Teresa Brodzka.

  Zatrudniła się w zabrzańskim ZOZ, jako pracownik socjalny.

  Przyszli po nią 17 grudnia 1981 roku, ale nieco wcześniej zorientowała się, że ktoś za nią chodzi, gdy wybierała się na spotkanie konspiracyjne.
  Cywil i trzech zomowców rozglądali się po jej katowickim mieszkaniu bez specjalnej uwagi. Kiedy próbowała spakować lekarstwa, zabronili. - Myśleli pewnie, że przedawkuję, a ja naprawdę byłam wtedy chora - wspomina Teresa Brodzka. - Mogłam za to zabrać pieniądze i ciepłe ubrania. Sugerowali nawet, bym zabrała papierosy, jeśli palę. Strach był, a jakże, nawet pomału żegnałam się z życiem, ale skoro podpowiadają, by nie zapominać o papierosach, nie będzie chyba tak źle.

  Nie mówili, dlaczego ją zabierają. Potem dopiero dowiedziała się, że jest zagrożeniem dla państwa i porządku publicznego. Najpierw zabrali ją na Komendę Milicji w Zabrzu, a po dwóch dniach przewieźli do więzienia w Lublińcu. Potem przez Sosnowiec, skąd zabrano część więźniarek, zawieziono ją do Darłówka.

  - Panowały tam całkiem przyzwoite warunki, bo to był jakiś ośrodek wczasowy - przypomina. - Trafiliśmy tam dlatego, że władze spodziewały się wizytacji z Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Wtedy już, oprócz wolności, niczego nam nie brakowało. Spotkałam tam internowanych z Częstochowy i Bielska.

  Po dwóch miesiącach wywieziono ją po raz kolejny, tym razem do Gołdapi. Z internowania wróciła 14 lipca 1982 roku i... znów zwolnili ją z pracy. Już w latach 80. zajęła się dokumentowaniem osób internowanych i aresztowanych w stanie wojennym. Na jej liście ewidencyjnej jest 2165 osób z dawnego woj. katowickiego. (TES)


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Jak zdobyć becikowe  i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama