Ważne
  Cieszyn: Oba Cieszyny miał połączyć kolejny most, ale... nic...

  Cieszyn: Oba Cieszyny miał połączyć kolejny most, ale... nic z tego!

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kładka spacerowa na Olzie miała mieć nietypowy kształt
  1/2
  przejdź do galerii

  Kładka spacerowa na Olzie miała mieć nietypowy kształt ©mat. prasowe

  Nie ma szczęścia koncepcja odtworzenia jeszcze jednego mostu na Olzie w Cieszynie. Wiadomo już, że kładka zwana dawniej paszportową lub pontonową, a dziś okrzyknięta Mostem Europejskim, nie powstanie w najbliższej przyszłości. Miasto nie zdobyło europejskich pieniędzy potrzebnych do sfinansowania tej inwestycji.
  Plany odtworzenia dawnego mostu, który w najkrótszy możliwy sposób połączyłby rynki Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, istnieją od lat. Po polskiej stronie przeprawa ma się znajdować w okolicach skrzyżowania alei Łyska i Młyńskiej Bramy, po czeskiej stronie prowadziłaby na tereny zielone. Dzięki niej można by wytyczyć interesujący, pieszy szlak turystyczny, który prezentowałby m.in. kościół św. Marii Magdaleny, Studnię Trzech Braci, czy Młyńską Bramę.


  Co ciekawe, przed kilku laty powstała nawet efektowna koncepcja nowego mostu, którą zaprojektował francuski architekt François Roche. Ale i ona nie doszła do skutku.

  TAK MIAŁ WYGLĄDAĆ NOWY MOST NA OLZIE [WIZUALIZACJE]

  W tym roku władze Cieszyna i Czeskiego Cieszyna wróciły do tego pomysłu, jednak ponownie bezskutecznie. Miasto Cieszyn otrzymało już oficjalne pismo o odmowie dofinansowania przez Wspólny Sekretariat Techniczny w Ołomuńcu projektu budowy Mostu Europejskiego i odrzuceniu odwołania od wcześniejszej decyzji.

  - Odmowa nie oznacza automatycznego skreślenia projektu - zastrzega Václav Laštůvka, dyrektor Stowarzyszenia Regionalnej Współpracy Terytorialnej Śląska Cieszyńskiego. - Most Europejski w Cieszynie pozostaje nierozerwalną częścią umowy pomiędzy Cieszynem i Czeskim Cieszynem. Kwestią pozostaje jej sfinansowanie.

  Dodaje jednak, że o sfinansowanie inwestycji ze środków unijnych będzie bardzo ciężko.

  - Możemy ponownie wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie w nadchodzącym nowym okresie programowania w latach 2014-2020, ale z aktualnie dostępnych informacji wynika, że prawdopodobnie nie będzie już odpowiednich strategicznych programów europejskich, z których można by skorzystać i dofinansować budowę kładki - stwierdza Laštůvka.

  Następny okres programowania ma preferować projekty z dziedziny środowiska naturalnego, kształcenia, zarządzania kryzysowego, czy rozwiązywania problemów związanych z transportem kołowym. - Trudno pod te projekty włączyć kładkę - nie ukrywa Laštůvka.

  Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek przyznaje, że - póki co - należy odłożyć plany budowy kolejnego mostu.
  - Zważywszy na inne ważne cele i zamierzenia miasta, jakimi są np. węzeł przesiadkowy, kanalizacja i drogi, proponuję, by w chwili obecnej odstąpić od realizacji nowego Mostu Europejskiego w Cieszynie - zaznacza Szczurek.

  Oba Cieszyny łączą dziś trzy mosty - to mosty Przyjaźni, Wolności oraz kładka sportowa. Pomysł czwartego mostu wiązał się z okazją zdobycia 85 procent kwoty na inwestycję z UE.

  Kładka miłości

  Niemal równo rok temu Cieszyn i Czeski Cieszyn oddały do użytku sportową kładkę na Olzie, która połączyła aleję Łyska z parkiem Sikory.

  Inwestycja warta 1,5 mln euro okazała się strzałem w dziesiątkę. Nowa przeprawa ożywiła tereny rekreacyjne po obu stronach rzeki. Polubili ją jednak nie tylko rowerzyści i spacerowicze, ale także zakochani oraz... czescy złomiarze, którzy tamtędy przenosili łupy do skupów w Cieszynie. WIK

  Czy Cieszyn rzeczywiście potrzebuje kolejnego mostu do Czeskiego Cieszyna? SKOMENTUJ  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gadu...gadu...gadu...ble...ble...ble

   bery i bojki śląskie,bedą wybory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,22634,300-tysiecy-za-most-.html?sData=2013-06

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a już czytałem jak Burmistrz chwalił sie,że...

   cieszyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

   przyczółki mostu zostały w kwietniu czy maju zabetonowane.
   Mówi czego nie wie?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama