Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. Co to oznacza?

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Prestiż i możliwość realizacji wielkich projektów muzycznych i kulturalnych - to jak mówił w poniedziałekprezydent Marcin Krupa główne zyski Katowic ze zdobycia tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Katowice są pierwszym polskim „miastem muzyki” i drugim kreatywnym po Krakowie (stolica Małopolski ma tytuł „miasta literatury”). Awans do prestiżowego grona - w sieci miast kreatywnych jest kilkanaście miejscowości z całego świata - to dla stolicy aglomeracji wielkie wyróżnienie. Tym większe, że czasu na starania było niewiele - około pół roku, zaś katowicki wniosek nie miał sobie równych pośród innych kandydatur.

Co miasto zyskuje na tym wyróżnieniu? - Zyskuje logo miasta kreatywnego, znak firmowy, który oznacza, że zostaliśmy wybrani, wytypowani przez najważniejszą na świecie instytucję odpowiedzialną za dziedzictwo kulturowe. Logo oznacza, że Katowice ze swym dziedzictwem, tradycjami, ale też wizją przyszłości zostało wskazane przez UNESCO jako miasto wzorcowe. Takich miast na całym świecie jest tylko kilkanaście – wyjaśnia Piotr Zaczkowski, dyrektor Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

Tytuł łamie też stereotypy. - Już nie będziemy musieli udowadniać, że poza możliwością i dobrymi warunkami inwestowania, w Katowicach są też dobre warunki do życia i do spędzania wolnego czasu, wystarczy, że powiemy te magiczne słowa (miasto kreatywne UNESCO - przyp. red.) i to załatwia sprawę - oceniał prezydent Krupa. Przy okazji zaprosił do świętowania wyróżnienia.

Już w piątek na placu Teatralnym w Katowicach zaplanowano wielki koncert (od godz. 16.), na którym mają wystąpić artyści związani ze stolicą aglomeracji.

Ale to tylko część projektów kulturalnych i muzycznych, jakie Katowice mają w zanadrzu. - Tytuł nie wiąże się z jakimiś dotacjami z UNESCO, czy innych organizacji, natomiast inspiruje do pewnych projektów, które miasto będzie konstruowało z innymi miastami tej sieci. Te kontakty tworzyliśmy już od jakiegoś czasu, bliższe mamy z Bolonią, Sewillą, czy Mannheim. Dzięki temu w fazie przygotowania są projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Jednym z nich będzie koncert hiphopowy połączony z poetyckim slamem przygotowany we współpracy z Krakowem (miastem kreatywnym w dziedzinie literatury), Mannheim i Heidelbergiem, będzie to połączenie literatury z muzyką we współczesnym, ekspresyjnym wydaniu. Kolejny to projekt, który realizujemy z Sewillą, chcemy zainaugurować przyszłoroczny festiwal Art Nainf, który co roku jest dedykowany innemu obszarowi geograficznemu, koncertem znakomitego zespołu flamenco – opowiada Zaczkowski.

W 2017 roku Katowice planują natomiast organizację muzycznego expo, czyli targów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które ma stać się miejscem rozmowy muzyki z biznesem, z nowymi przemysłami kultury, zaś debatom mają towarzyszyć prezentację katowickich artystów i wydarzeń.

Z kolei prawdopodobnie jeszcze w styczniu przyszłego roku w Katowicach spotkają się przedstawiciele miast kreatywnych, będzie to forum, na którym dojdzie do burzy mózgów, wymiany myśli jak konstruować nowe, wspólne projekty.

- Planujemy też stworzyć Katowicach Music Hub, inkubator rozwoju sektora muzycznego w przestrzeni Centrum Kultury Katowice, miejsce to ma służyć artystom, menedżerom, oferując przestrzenie do prób, studio nagrań, czy sale warsztatowe – dodaje Zaczkowski.

Co jeszcze? W planie jest budowa Centrum Innowacji SoundLab, w ramach którego projektanci, artyści, programiści i inżynierowie dźwięku będą pracować nad rozwiązaniami służącymi poprawie jakości życia mieszkańców. Miasto powoła także Baroque Factory – czyli projekt służący popularyzacji i lepszemu zrozumieniu muzyki dawnej, a także połączeniu jej ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Na zlecenie Katowic powstaje również strategia rozwoju rynku muzycznego, którą opracowują konsultanci z Sound Diplomacy (lidera w dziedzinie wspierania muzycznych przemysłów kreatywnych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera