Ważne
  Katowice Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. Co...

  Katowice Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki. Co to oznacza?

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  1/9
  przejdź do galerii

  ©Maciej Gapinski

  Prestiż i możliwość realizacji wielkich projektów muzycznych i kulturalnych - to jak mówił w poniedziałekprezydent Marcin Krupa główne zyski Katowic ze zdobycia tytułu Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Katowice są pierwszym polskim „miastem muzyki” i drugim kreatywnym po Krakowie (stolica Małopolski ma tytuł „miasta literatury”). Awans do prestiżowego grona - w sieci miast kreatywnych jest kilkanaście miejscowości z całego świata - to dla stolicy aglomeracji wielkie wyróżnienie. Tym większe, że czasu na starania było niewiele - około pół roku, zaś katowicki wniosek nie miał sobie równych pośród innych kandydatur.
  Co miasto zyskuje na tym wyróżnieniu? - Zyskuje logo miasta kreatywnego, znak firmowy, który oznacza, że zostaliśmy wybrani, wytypowani przez najważniejszą na świecie instytucję odpowiedzialną za dziedzictwo kulturowe. Logo oznacza, że Katowice ze swym dziedzictwem, tradycjami, ale też wizją przyszłości zostało wskazane przez UNESCO jako miasto wzorcowe. Takich miast na całym świecie jest tylko kilkanaście – wyjaśnia Piotr Zaczkowski, dyrektor Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów.

  Tytuł łamie też stereotypy. - Już nie będziemy musieli udowadniać, że poza możliwością i dobrymi warunkami inwestowania, w Katowicach są też dobre warunki do życia i do spędzania wolnego czasu, wystarczy, że powiemy te magiczne słowa (miasto kreatywne UNESCO - przyp. red.) i to załatwia sprawę - oceniał prezydent Krupa. Przy okazji zaprosił do świętowania wyróżnienia.

  Już w piątek na placu Teatralnym w Katowicach zaplanowano wielki koncert (od godz. 16.), na którym mają wystąpić artyści związani ze stolicą aglomeracji.

  Ale to tylko część projektów kulturalnych i muzycznych, jakie Katowice mają w zanadrzu. - Tytuł nie wiąże się z jakimiś dotacjami z UNESCO, czy innych organizacji, natomiast inspiruje do pewnych projektów, które miasto będzie konstruowało z innymi miastami tej sieci. Te kontakty tworzyliśmy już od jakiegoś czasu, bliższe mamy z Bolonią, Sewillą, czy Mannheim. Dzięki temu w fazie przygotowania są projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Jednym z nich będzie koncert hiphopowy połączony z poetyckim slamem przygotowany we współpracy z Krakowem (miastem kreatywnym w dziedzinie literatury), Mannheim i Heidelbergiem, będzie to połączenie literatury z muzyką we współczesnym, ekspresyjnym wydaniu. Kolejny to projekt, który realizujemy z Sewillą, chcemy zainaugurować przyszłoroczny festiwal Art Nainf, który co roku jest dedykowany innemu obszarowi geograficznemu, koncertem znakomitego zespołu flamenco – opowiada Zaczkowski.

  W 2017 roku Katowice planują natomiast organizację muzycznego expo, czyli targów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, które ma stać się miejscem rozmowy muzyki z biznesem, z nowymi przemysłami kultury, zaś debatom mają towarzyszyć prezentację katowickich artystów i wydarzeń.

  Z kolei prawdopodobnie jeszcze w styczniu przyszłego roku w Katowicach spotkają się przedstawiciele miast kreatywnych, będzie to forum, na którym dojdzie do burzy mózgów, wymiany myśli jak konstruować nowe, wspólne projekty.

  - Planujemy też stworzyć Katowicach Music Hub, inkubator rozwoju sektora muzycznego w przestrzeni Centrum Kultury Katowice, miejsce to ma służyć artystom, menedżerom, oferując przestrzenie do prób, studio nagrań, czy sale warsztatowe – dodaje Zaczkowski.

  Co jeszcze? W planie jest budowa Centrum Innowacji SoundLab, w ramach którego projektanci, artyści, programiści i inżynierowie dźwięku będą pracować nad rozwiązaniami służącymi poprawie jakości życia mieszkańców. Miasto powoła także Baroque Factory – czyli projekt służący popularyzacji i lepszemu zrozumieniu muzyki dawnej, a także połączeniu jej ze współczesnymi działaniami artystycznymi. Na zlecenie Katowic powstaje również strategia rozwoju rynku muzycznego, którą opracowują konsultanci z Sound Diplomacy (lidera w dziedzinie wspierania muzycznych przemysłów kreatywnych).


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Mikołaj lata nad Śląskiem! ZOBACZ WIDEO i ZDJĘCIA To nie jest fotomontaż
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki ciesz, ale mam nadzieję, że także zmobilizuje d

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Zapraszam dziennikarzy i Prezydenta Marcina Krupę do odwiedzenia Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki, w Katowicach na ul. Dąbrówki 9, żeby zobaczyć w...rozwiń całość

   Zapraszam dziennikarzy i Prezydenta Marcina Krupę do odwiedzenia Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki, w Katowicach na ul. Dąbrówki 9, żeby zobaczyć w jakich warunkach rozkwita młodzież uzdolniona muzycznie "miasta kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki" .
   Trudno tu dostrzec możliwości i dobre warunki (stary nieprzystosowany budynek, brak sali gimnastycznej, boiska, stołówki, biblioteki, odpowiedniej wielkości świetlicy).
   Mam nadzieję, że ten tytuł zmobilizuje władze miasta do działania również na polu polepszenia warunków podstawowej edukacji muzycznej. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama