Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 przykazań dla zdrowych stawów. Działaj!

Agata Markowicz
Fot. 123rf
Nasze stawy nie lubią zimy. Zimne powietrze, wiatr i mróz sprzyjają spadkowi odporności i pogorszeniu ogólnego samopoczucia. Dodatkowo brak światła obniża wydzielanie wielu ważnych hormonów, które wpływają na funkcjonowanie naszych stawów. Nie trzeba być reumatykiem, aby odczuć zmianę pory roku. Stuprocentowej recepty, jak uniknąć zimowych problemów ze stawami, nie ma, ale warto (nie czekając na ból) wdrożyć w życie poniższe zasady.

1. Ubieraj się odpowiednio do pogody - chłód i zimno nie są bezpośrednią przyczyną schorzeń stawów, ale mogą potęgować objawy już istniejących chorób. Na czas zimy zapomnijmy więc o modzie i wybierajmy ubrania przede wszystkim pod kątem zdrowia. Panie (zwłaszcza w dojrzałym wieku) powinny w mroźne dni zrezygnować w ogóle ze szpilek, które na śliskiej nawierzchni narażają stawy na niebezpieczeństwo skręcenia czy uszkodzenia. Dla panów natomiast w mroźne dni obowiązkowe powinny być kalesony. W wielu sklepach, także z odzieżą sportową, można kupić tę tradycyjną bieliznę, która wcale nie musi wyglądać jak relikt przeszłości.

2. Wcierajmy w stawy maść rozgrzewającą. Profilaktycznie i kiedy zaczynają boleć. W ten sposób tworzymy naturalną warstwę ochronną dla kolan czy łokci.

3. Zadbajmy o odpowiednią dietę. Zimą posiłki powinny być nieco bogatsze w dobre tłuszcze (ryby!), obowiązkowo nie może w nich zabraknąć bogatego w białko i wapń nabiału oraz świeżych warzyw i owoców. Postawmy też na suplementy bogate w witaminę D, której nie dostarczamy organizmowi w wystarczającej dawce, zwłaszcza zimą.

4. Wzmacniajmy mięśnie. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Dla obciążonych stawów kolanowych (te sprawiają najwięcej problemów) szczególnie ważny jest mięsień czworogłowy uda - najsilniejszy z mięśni nogi. Wzmocnić go można np. poprzez wchodzenie po schodach albo robienie przysiadów.

5. Walczmy z otyłością. Zima oznacza dla nas wszystkich większe wyzwanie dla stawów. Jednak im ktoś jest w gorszej kondycji fizycznej lub im więcej „każe” swoim stawom dźwigać, na tym większe niebezpieczeństwo je naraża.

6. Ruszajmy się. Bierny tryb życia powoduje, że nasze stawy są coraz bardziej narażone na kontuzje. Wyraźnym znakiem, że powinniśmy je wzmocnić, jest „strzelanie” podczas wysiłku związanego z obciążeniem kolan. Unikajmy więc długotrwałych, jednostajnych pozycji podczas pracy i wypoczynku. Ruch - jakikolwiek - ożywia chrząstki stawowe. Jeżeli musimy długo siedzieć lub stać, starajmy się robić przerwy i poruszać się nawet w miejscu, bez obciążenia kolan.

7. Pamiętajmy też, że o ile złamana kość zdrowego człowieka zrasta się zazwyczaj po kilku tygodniach, o tyle uszkodzenie stawu jest kontuzją, której leczenie może trwać wiele lat. Nie bagatelizujmy więc sytuacji, w których doszło do bolesnego urazu. Udajmy się na konsultację do lekarza.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!