Szkoła bez lekcji, ale z opieką dla chętnych

  Szkoła bez lekcji, ale z opieką dla chętnych

  Katarzyna Domagała-Szymonek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  MEN prosi dyrektorów szkół, by przed i po świętach zorganizowali opiekę dla wszystkich dzieci, których rodzice zgłoszą taką potrzebę.
  Nie dostałeś urlopu między świętami? Pamiętaj, że mimo braku lekcji w szkole, placówka powinna zapewnić opiekę uczniom

  Nie dostałeś urlopu między świętami? Pamiętaj, że mimo braku lekcji w szkole, placówka powinna zapewnić opiekę uczniom ©123rf

  Nadchodzi trudny czas dla pracujących rodziców - przerwa świąteczna. W tym roku w niektórych szkołach może trwać wyjątkowo długo, nawet dwa i pół tygodnia. I tu pojawia się problem. Co zrobić w tym czasie z dzieckiem? Ministerstwo Edukacji Narodowej w oficjalnym liście przypomniało wczoraj dyrektorom i nauczycielom, że dni w przerwie świątecznej “nie są dla nauczycieli dniami urlopu wypoczynkowego. Szkoła może - na wniosek rodziców - zorganizować zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Zasady organizacji tego rodzaju zajęć należą do decyzji dyrektora szkoły” - napisała szefowa MEN. Co określenie “może” w praktyce oznacza dla rodzice?

  Prawie trzy tygodnie laby  W tym roku przerwa świąteczna formalnie potrwa od środy 23 grudnia do czwartku 31 grudnia. Ale na tym nie koniec wolnego. Dyrektorzy szkół mają do dyspozycji tzw. dni wolne od zajęć lekcyjnych. Wielu z nich właśnie na przełomie grudnia i stycznia wykorzysta je na przedłużenie laby. Ich uczniowie ostatni raz pójdą do szkoły przed świętami już w najbliższy piątek. Wrócą dopiero 7 stycznia, po święcie Trzech Król. Czy rodzice, którzy w dni nieświąteczne normalnie pracują, będą mogli skorzystać z opieki szkoły?

  - W przypadku dodatkowych dni wolnych od lekcji sytuacja jest jasna, dyrektorzy mają obowiązek zapewnić chętnym uczniom opiekę - wyjaśnia Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podkreśla, że mają to zrobić, nawet jeśli w szkole miałby być tylko jeden uczeń.

  Co z przerwą świąteczną?  Większe zamieszanie jest z jednoznacznym odczytaniem przepisów dotyczących przerwy świątecznej. Rok temu wokół zapisów w Karcie Nauczyciela wybuchło spore zamieszanie. Joanna Kluzik-Rosktowska, w otwartym liście do dyrektorów przypomniała, że zapewnienie uczniom opieki podczas przerwy świątecznej jest ich obowiązkiem. Uruchomiono specjalny numer telefonu, pod którym swoje uwagi i wątpliwości zgłaszali rodzice.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama