Dziś 34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach...

  Dziś 34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach ZDJĘCIA + RELACJE ŚWIADKÓW

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pacyfikacja kopalni Wujek
  1/6
  przejdź do galerii

  Pacyfikacja kopalni Wujek ©archiwum Leonarda Stankiewicza

  ZOMO zastrzeliło 9 górników: Józefa Czekalskiego, Krzysztofa Gizę, Joachima Gnidę, Ryszarda Gzika, Bogusława Kopczaka, Andrzeja Pełkę, Jana Stawisińskiego, Zbigniewa Wilka i Zenona Zająca. Pamiętamy! Dzisiaj 34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek.

  Pacyfikacja kopalni Wujek  34 lata temu, 16 grudnia 1981 roku, pluton specjalny ZOMO zastrzelił dziewięciu górników z kopalni Wujek. Górnicy zastrajkowali już w pierwszym dniu wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku. Milicja i wojsko miały rozkaz spacyfikowania protestujących w kopalni. 16 grudnia otoczyli kopalnię. Po chwili na teren zakładu weszły oddziały ZOMO. Padły strzały.
  Kule ZOMO-wców spowodowały śmierć dziewięciu górników, a 21 zostało rannych. Sześciu z górników zginęło na miejscu, a trzech zmarło w szpitalu. Kopalnia Wujek do tej pory jest symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę.

  Uroczysta 34. rocznica pacyfikacji kopalni Wujek rozpocznie się o godz. 16 od mszy świętej w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. przy ul. Pięknej 8 w Katowicach. Następnie o godz. 17.15 odbędzie się przemarsz pod krzyż-pomnik Górników przy kopalni Wujek na placu NSZZ Solidarność. W tym miejscu zostanie odsłonięta tablica Śląskiej Izby Lekarskiej oraz odbędzie się Apel Poległych. Na koniec obchodów złożone zostaną kwiaty. Współorganizatorem wydarzenia jest katowicki oddział IPN.

  Podczas rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek, w Katowicach, w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, odbędzie się także ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. Odznaczenia państwowe otrzyma łącznie 47 osób, w tym 11 pośmiertnie. Wśród odznaczonych znaleźli się górnicy zabici i ranni w czasie pacyfikacji KWK Wujek.  O poległych górnikach pamięta młodzież z Rudy Śląskiej. Chcąc oddać hołd górnikom poległym podczas pacyfikacji kopalni Wujek, 21 uczniów z dwóch rudzkich szkół weźmie dzisiaj udział w Biegu Dziewięciu Górników. W ten sposób upamiętnią 34. rocznicę masakry w kopalni Wujek. Łącznie w tym biegu ma wziąć udział ponad 300 uczniów i nauczycieli z 34 szkół. O godz. 11 wszystkie dzieci przybiegną pod pomnik-krzyż w pobliżu kopalni Wujek. Wszyscy uczestnicy ubrani będą w koszulki z wizerunkiem jednego z poległych górników.
  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (2)

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zachciało się zadymy...

   ech... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

   Jak się organizuje bitwę z policją, to trzeba się liczyć z tym, że będą ofiary. Było siedzieć w domu, z żonami i dziećmi, a nie zgrywać twardzieli. Pamiętajmy, że to nie było tak, że milicja...rozwiń całość

   Jak się organizuje bitwę z policją, to trzeba się liczyć z tym, że będą ofiary. Było siedzieć w domu, z żonami i dziećmi, a nie zgrywać twardzieli. Pamiętajmy, że to nie było tak, że milicja napadła spokojnie siedzących w stołówce górników po szychcie, tylko musiała odblokować zajęty przez *uzbrojoną* bojówkę zakład pracy. Hyr o rozliczenie milicjantów to klasyczna zemsta polityczna, żeby ukryć prawdziwych prowodyrów - tych co napuścili górników na siły milicyjne, bardzo możliwe że w nadziei na ofiary, bo to zawsze dobrze w mediach wychodzi. No i się udało - było z czym do Nowaka-Jeziorańskiego uderzyć.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ech..

   mw (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Siedzieć w domu? Gdyby siedzieli w domu byli by takimi samymi tchórzami jak ty przynajmniej robili coś w czasie kiedy twoja rodzina siedziala spokojnie schowana w domu przy zgaszonym swietle...rozwiń całość

   Siedzieć w domu? Gdyby siedzieli w domu byli by takimi samymi tchórzami jak ty przynajmniej robili coś w czasie kiedy twoja rodzina siedziala spokojnie schowana w domu przy zgaszonym swietle obsrana ze strachu i czekala az skonczy sie ta " zadyma" ....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   34 lata temu.!

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   34 lata temu spacyfikowano kopalnię i do dnia dzisiejszego nikt za to nie poniósł odpowiedzialności
   tak wygląda traktowanie obywatela przez władzę w tym kraju, Gdzie są Ci co strzelali? Jak...rozwiń całość

   34 lata temu spacyfikowano kopalnię i do dnia dzisiejszego nikt za to nie poniósł odpowiedzialności
   tak wygląda traktowanie obywatela przez władzę w tym kraju, Gdzie są Ci co strzelali? Jak wygląda ich SUMIENIE? Czy do tej pory nie ruszyło ich by rzec prawdę kto nakazał STRZELAĆ.? Dziś wszyscy robią wszystko by być tym NIETYKALNYM i nieodpowiedzialnym za swe czyny, PRZYWILEJE.! Władza jest wszystkim dla pozostałych. Musimy się jej i jej zapisom podporządkowywać, czy to aby nie zapis pro Sowiecki.? Czy sama Konstytucja nie jest kolorowa ,pod publiczkę.!? Dziś jeden z drugim krzyczy że to co się dzieje obecnie to nic innego jak GESTAPO Tylko gdzie oni byli kiedy to Gestapo rzeczywiści istniało i decydowało. Tak wiec jak już parokrotnie wyrażałem swą myśl o zmianie Ustawy Zasadniczej czy Konstytucji za co otrzymywałem multum minusów kreślonych przez tych niby nie gestapowców którym za dobrze się działo w tym kraju i doiło do woli społeczeństwo.!
   Dziś dobrze obrzucać innych epitetami słowem Gestapo. A są wśród nich właśnie i Ci krzykacze co nakazywali strzelać do braci w latach poprzednich. Wielu samo zmarło i nie zostało osądzonych społecznie a dziś głowę podnoszą i przezywają innych.! Czy przywrócą te wszelkie marsze ŻYCIE tym co zapłacili najwyższą karę za nić? Nie z pewnością ale są drogowskazem dla nas potomnych byśmy również walczyli o dobro dla wszystkich Polaków. Niwelujmy zatem wszystkie prawa niosące w swym wnętrzu zapis o przywileju bowiem to jest najgorszym zapisem po wsze czasy,. To My społeczeństwo jesteśmy utrzymaniem dla władzy i ich nieformalnych zapędów a zatem to My winniśmy się podpisać pod taką konstytucją stworzoną przez zwykłych obywateli dla władzy-Polski i Nas samych a nie jacyś poligloci rodem z pod ciemnej gwiazdy.!!! Każdy podpisany przywilej niesie za sobą BAT który oddajemy by otrzymywać razy od tych z przywilejem..!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   michnik w swojej gadzinówce

   Marcin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   "Kiszczak był człowiekiem honoru". Treraz śmiecie i zdrajcy Polski pokroju szechtera krzyczą o zamachu stanu i strasznie boją się o demokrację

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama