Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kochać i być kochanym" - film o miłości niepełnosprawnych z Chorzowa

Paweł Szałankiewicz
Chorzowski Ośrodek-Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy zrealizował niezwykły film o miłości swojga swoich podopiecznych. Scenariusz napisała odgrywająca główną rolę Kinga Gonciarz, wychowanka tego ośrodka.
Chorzowski Ośrodek-Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy zrealizował niezwykły film o miłości swojga swoich podopiecznych. Scenariusz napisała odgrywająca główną rolę Kinga Gonciarz, wychowanka tego ośrodka. OREW Chorzów
Chorzowski Ośrodek-Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy zrealizował niezwykły film o miłości swojga swoich podopiecznych. Scenariusz napisała odgrywająca główną rolę Kinga Gonciarz, wychowanka tego ośrodka.

Fragmenty filmu, który w całości udało się skończyć w tym roku, były integralną częścią spektaklu pt. „Kochać i być kochanym”, który zaprezentowano podczas IV Festiwalu Małych Form Artystycznych w Chorzowskim Centrum Kultury.

We wrześniu film po wcześniejszej selekcji, zaprezentowany został podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie.

- Choć nie zdobyliśmy statuetki Motyla, wróciliśmy z festiwalu z nowymi pomysłami. Najwięcej dobra i pozytywnych emocji - podczas festiwalu – doświadczyła nasza niepełnosprawna uczennica Kinga, która została zapamiętana przez jedną z jurorek Panią Monikę Kuszyńską - mówi Sylwia Pradelok-Świerc z OREW w Chorzowie.

Film, który nakręcono, jest całkowicie amatorski i opowiada o uczucie jakie łączy dwóch podopiecznych ośrodka - Oskara i Kingę. Film powstał na podstawie scenariusza właśnie Kingi, której marzeniem było zrealizowanie w ten sposób jednego ze swoich marzeń.

- W naszym filmie oprócz niepełnosprawnych uczniów z chorzowskiego Ośrodka, udział wzięli również: seniorzy z chorzowskiego Związku Emerytów i Rencistów, seniorki z Centrum Inicjatyw Społecznych, przedszkolaki z Przedszkola nr 21 i nr 25 w Chorzowie, uczniowie Zespołu Szkół Integracyjnych, motocykliści z Wojskowego Klubu Motocyklowego, Policyjnego Klubu Motocyklowe, Stowarzyszenia Tiger Riders oraz nasi przyjaciele - opowiada Sylwia Pradelok-Świerc.

Film "Kochać i być kochanym" poza funkcją artystyczną sygnalizującą pewne zjawisko, dotyczące braku akceptacji dla uczucia dwóch niepełnosprawnych intelektualnie osób, pełni rolę terapeutyczną dla występujących w nim niepełnosprawnych uczniów, którzy dzięki temu jeszcze bardziej otwierają się na świat i integrują z lokalną społecznością.

- Naszym celem było uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby osób niepełnosprawnych intelektualnie, ukazanie, że upośledzenie umysłowe nie powinno oznaczać wykluczenia - podkreśla Pradelok-Świerc.

Poniżej zwiastun filmu zrealizowanego w Chorzowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo