Będzin: Czy zostanie zaciągnięty kredyt pod hipotekę...

  Będzin: Czy zostanie zaciągnięty kredyt pod hipotekę szpitala?

  Katarzyna Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Będzin: Czy zostanie zaciągnięty kredyt pod hipotekę szpitala?

  ©fot. Katarzyna Kapusta

  W Starostwie Powiatowym w Będzinie trwa sesja. Zaproponowano dwie uchwały dotyczące szpitala powiatowego w Będzinie. Pierwsza dotyczy zaciągnięcia kredytu hipotecznego pod budynek szpitala w Będzinie, a druga dotyczy przekazania tych pieniędzy na pokrycie zobowiązalnego długu szpitala. Zobowiązania, które trzeba pokryć już, wynoszą aż 17 milionów złotych.
  Będzin: Czy zostanie zaciągnięty kredyt pod hipotekę szpitala?

  ©fot. Katarzyna Kapusta

  Sporo emocji narosło wokół planu naprawczego zaproponowanego przez dyrekcję szpitala powiatowego. Plan ten zakłada przeniesienie większości oddziałów z Będzina do Czeladzi, ponieważ tam jak twierdzi dyrekcja jest dużo większe zaplecze lokalowe niż w Będzinie.

  Obecnie zadłużenie szpitala sięga 44 milionów 800 tys. złotych. Jak twierdzi dyrekcja to zadłużenie uniemożliwia funkcjonowanie szpitala. Zdaniem dyrektora PZZOZ Jacka Kołacza, kredyt pod hipotekę szpitala w całości pokryłby zobowiązania szpitala wymagalnę na już. Chodzi o 17 milionów złotych długu, który musi być spałacony jak najszybciej. Miesięcznie na na utrzymanie szpitalowi brakuje pół miliona.

  Zadłużenie jakie narosło od 2004 do 2015 roku to 39 milionów złotych.

  Zdaniem radnego Sebastiana Szaleńca zaciągnięcie kredytu jest niedorzeczne. - Jakim cudem szpital chce spłacić zaciągnięty kredyt pod hipotekę, skoro na bieżąco nie jest wstanie spłacić swojego długu?- zastanawia się radny.

  Jednak zdaniem dyrektora PZZOZ Jacka Kołacza obawy te są nieuzasadnione.

  - Nie wiemy jeszcze czy zaproponowane zmiany zostaną wcielone w życie. To są propozycje szpitala, propozycję, które zostały przedyskutowane z zarządem, pracownikami szpitala, związkami zawodowymi. Temat szpitala jak widać na sesji jest bardzo gorący. Wszyscy chcieliby decydować o szpitalu, natomiast szpital zostaje sam ze swoimi problemami. Utrzymanie dwóch szpitali w takiej formie pełnodyżurowej w Będzinie i w Czeladzi przy tym poziomie finansowania jest niemożliwe - tłumaczy Jacek Kołacz, dyrektor PZZOZ.

  - Podwójne obsady dyżurów anestezjologicznych, bloków operacyjnych, utrzymanie trzech bloków operacyjnych to wszystko kosztuje. Przeorganizowanie służby zdrowia tak, żeby szpital, który mógłby funkcjonować w systemie 24 godzinnym, z pełną gotowością, pełną diagonostyką i zapewniający dla mieszkańców powiatu pełny profil wszystkich tych usług medycznych, które do tej pory jesteśmy w stanie zapewnić, wydaje się najbardziej sensowne. Gdyby warunki lokalowe w Będzinie były inne, zapewne mogłoby nastapić przemeiszczenie tych oddziałów do Będzina. Ograniczają nas przestrzenie lokalowe. W Czeladzi całodobowo pracuje pracownia tomografii komputerowej, pracownia diagnostyki radiologicznej. W związku z tym koszty utrzymania byłyby znacznie mniejsze, a mieszkańcy mieli by całodobową opiekę zdrowotną. Nie wiadomo czy rada powiatu zaakceptuje zaproponowane zmiany, bo wiemy, że jest również opór społeczny i ja to rozumiem . Natomiast jeżeli nie będzie zgody na te zmiany, to trzeba sobie zadać pytanie jak mamy dalej funkcjonować. Czy przy tych pieniądzach dalej mamy się zadłużać i dalej generować zobowiązania. Myślę, że nie tędy droga- mówi Kołacz.

  W jaki sposób szpital spłacałby kredythipoteczny, jesli rada powiatu podejmie decyzję o jego zaciągnięciu?
  Jeżeli by się tak stało, program który jest przygotowany zakłada zmieniejszenie kosztów działalności przy tym samym zakresie świadczeń o około 4,5 do 5 milionów złotych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama