Unia Europejska stanęła dziś przed wielkim testem sprawności

  Unia Europejska stanęła dziś przed wielkim testem sprawności

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jan Olbrycht, eurodeputowa-ny Platformy Obywatelskiej z Cieszyna, były marszałek województwa śląskiego, jeden z najlepiej ocenianych europo-słów w różnorodnych
  1/2
  przejdź do galerii

  Jan Olbrycht, eurodeputowa-ny Platformy Obywatelskiej z Cieszyna, były marszałek województwa śląskiego, jeden z najlepiej ocenianych europo-słów w różnorodnych rankingach, specjalista w zakresie polityki regionalnej oraz rozwoju miast. ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Podczas pierwszej konferencji nowej polskiej premier Beaty Szydło zostały usunięte flagi unijne. Jak w Europie skomentowano ten krok?
  To zachowanie było i jest komentowane. Ma charakter symboliczny, a w życiu publicznym symbole są bardzo ważne. Nie jest oczywiście tak, że wszyscy premierzy i prezydenci występują zawsze na tle narodowych i unijnych flag. Jednak czym innym jest ich usunięcie po wieloletniej obecności. Gdy prezydent Czech usunął flagi UE z Hradczan, to fakt ten odbił się szerokim echem. Europa patrzy na Polskę i widzi, że następuje zmiana stosunku do Unii Europejskiej.

  Politycy europejscy byli do tego stopnia zaniepokojeni sytuacją w Polsce, że planowali nawet specjalną debatę poświęconą temu, co dzieje się w naszym kraju. Na razie do niej nie doszło.
  Tego typu debaty organizuje się w Parlamencie Europejskim, gdy uważa się, że dane państwo członkowskie odchodzi od podstawowych wartości i reguł obowiązujących w Unii Europejskiej, gdy jedno z państw przestaje przestrzegać praw obywateli, praw mniejszości, gdy dochodzi do złamania prawa. Nie jest to kwestia wprowadzenia sankcji, ale w pierwszej kolejności prośba o wyjaśnienia. Takie debaty odbyły się na przykład wtedy, gdy w Austrii doszedł do władzy Jorg Haider [skrajny prawicowiec - przyp. red.]. Kilka razy proszony był o wytłumaczenie decyzji podejmowanych przez rząd premier Węgier, Orban, który przyjeżdżał do Brukseli i odpowiadał na pytania, a co najważniejsze - reagował na opinie Parlamentu i wycofywał się z niektórych krytykowanych rozwiązań.

  Kto zabiegał o taką debatę w sprawie Polski?
  W przypadku Polski inicjatywa nie wyszła od polskich europosłów, ale przedstawicieli innych nacji z różnych frakcji politycznych. Powodem były informacje dochodzące z Polski, dotyczące sytuacji politycznej po wyborach i działań wskazujących na możliwość zagrożenia dla funkcjonowania zasad demokracji. Na naszą prośbę Europejska Partia Ludowa nie poparła wniosku o debatę i zaproponowała odłożenie jej w czasie, licząc że kompromisowe rozwiązania nastąpią.

  Jak pan ocenia takie zabiegi dotyczące omawiania spraw Polski na forum Parlamentu Europejskiego?
  Jestem zwolennikiem tego, by nasze wewnętrzne problemy starać się załatwiać w kraju. Ku naszemu zaskoczeniu, to europosłowie PiS, właśnie na forum PE, chcieli rozstrzygać sprawę sfałszowanych, ich zdaniem, wyborów samorządowych, sprawę katastrofy w Smoleńsku czy niezależności mediów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jest nadzieja

   Salzhering (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Jest nadzieja, ze w koncu wyrzuci sie to prymitywne panstwo polskie z EU.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Unia

   EU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   Europa jest nadal zaniepokojona sytuacja polityczna w polsce. Pis wprowadza dyktature a mnostwo ludzi w polsce tego nie widzi. Minie kilka lat i ludzie zaczna narzekac ale bedzie juz zapozno.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polska zawsze z dużej litery

   kuklok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jeżeli nie wiesz, że Polska pisze się zawsze z dużej litery to najprawdopodobnie nie wiesz co to znaczy dyktatura .
   Jest swoboda wypowiedzi co nie znaczy , że można pleść głupoty !!!!!!!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j. w.

   elwer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mam pytanie jak sie pisze kartofel z duzy albo z malej litery ?
   Ten ciul powinien sie pisac nastepujaco KARTOFEL - ciul jakich malo w Europie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty kuklok - pisze sie Guckloch

   EU (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   moje spostrzezenie dotyczy tez ciebie. pilnuj sie bo jestes wystarczajaco ciemny .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hihi

   hihi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   http://vod.gazetapolska.pl/11877-kod-w-akcji

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama