Częstochowa: Zmarła w szpitalu czekając na pomoc

  Częstochowa: Zmarła w szpitalu czekając na pomoc

  Patryk Drabek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prokuratorskie śledztwo ma wyjaśnić, dlaczego zmarła 60-letnia częstochowianka. Kobieta czekała na przyjęcie na szpitalny oddział ratunkowy.
  Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 60-letniej kobiety, która zmarła w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ulicy Mirowskiej w Częstochowie. Zawiadomienie w tej sprawie złożył syn zmarłej.

  Jak wstępnie ustalono, w piątek, 11 grudnia, rodzina 60-letniej kobiety wezwała do niej pogotowie ratunkowe. Zabrano ją wówczas do Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ulicy Mirowskiej w Częstochowie. Kobieta spędziła kilka godzin na szpitalnym oddziale ratunkowym, a następnie została wypisana do domu. Miała kontynuować leczenie w poradni lekarza rodzinnego.

  W niedzielę kobieta ponownie poczuła się źle i znów wezwano do niej pogotowie ratunkowe. Nie zabrano jej jednak wtedy do szpitala, tylko podano jej zastrzyk. Do tragedii doszło następnego dnia. O godzinie 14 rodzina, która była zaniepokojona stanem zdrowia 60-letniej kobiety, ponownie wezwała pogotowie ratunkowe. Karetka jednak nie przyjechała. Dlaczego? To ma zostać wyjaśnione w toku śledztwa. Tego samego dnia członkowie rodziny ponownie zadzwonili na pogotowie i tym razem (około godziny 18) karetka zabrała kobietę do lecznicy przy ulicy Mirowskiej.

  - Tam trwała procedura przyjęcia kobiety na szpitalny oddział ratunkowy. Po kilkudziesięciu minutach oczekiwania kobieta zasłabła, straciła przytomność i zmarła - przekazał prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Prokurator prowadzący sprawę zwrócił się już zarówno do Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ulicy Mirowskiej, jak i częstochowskiego pogotowia ratunkowego o kompletną dokumentację dotyczącą 60-letniej kobiety.

  Przesłuchani zostali już także synowie oraz kuzyn zmarłej częstochowianki.

  Prokurator zarządził sekcję zwłok, która została przeprowadzona wczoraj w Zakładzie Medycyny Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Na podstawie wstępnych wyników sekcji nie da się jednak stwierdzić, jaka była przyczyna śmierci kobiety.

  - Biegli podejrzewają ostrą niewydolność krążeniowo-oddechową, ale zlecono dodatkowe badania histopatologiczne i toksykologiczne. Ich wyniki poznamy za kilka tygodni - powiedział prokurator Tomasz Ozimek.

  W związku z tą sprawą przesłuchany zostanie także personel medyczny i powołany biegły spoza województwa śląskiego, który oceni, czy działania pogotowia i szpitala były zgodne z procedurami i sztuką lekarską.

  Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, Dariusz Kopczyński, podkreśla w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim”, że w przypadku oczekiwania 60-letniej kobiety nie doszło do „przekroczenia norm czasowych”. W momencie, gdy zasłabła, przystąpiono do reanimacji, ale niestety nie udało się uratować częstocho-wianki.

  - Jest nam niezmiernie przykro z tego powodu, ale trzeba poczekać na wyniki badań histopatologicznych oraz toksykologicznych. Wtedy poznamy przyczynę śmierci kobiety - zaznacza Dariusz Kopczyński.

  Wczoraj zadzwoniliśmy również do częstochowskiego pogotowia ratunkowego, ale dyrektor Janusz Adamkiewicz, który jest jedyną osobą upoważnioną do kontaktów z mediami, był niestety nieobecny...

  Przedwczoraj (w środę) pisaliśmy o przypadku z Dąbrowy Górniczej, gdy jedna z kobiet czekała na szpitalnym oddziale ratunkowym 10 godzin i 25 minut.

  Pacjentka skarżyła się na silne bóle oraz wysokie ciśnienie. Była bliska omdlenia. Na szczęście w jej przypadku pobyt na SOR-ze nie skończył się tak tragicznie, jak w przypadku mieszkanki Częstochowy.


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama