Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice miastem muzyki UNESCO: Oto miasto, w którym muzyka płynie z okna

J. Przybytek, O. Szatan
Mikołajkowy koncert Johna Portera w Katofonii - mekce śląskich bluesmanów
Mikołajkowy koncert Johna Portera w Katofonii - mekce śląskich bluesmanów Karina Trojok
Katowice to, decyzją UNESCO, „miasto muzyki”. Świadczą o tym wielkie festiwale, ale też liczne, mniej znane i oczywiste projekty

Katowice - miasto muzyki? To tu działa i stacjonuje jedna z najlepszych w Polsce i Europie orkiestra symfoniczna NOSPR. Tu odbywają się wielkie festiwale muzyczne, w tym imprezy, których markę potwierdziły międzynarodowe nagrody, od Rawy Blues poczynając, przez młodsze: Off Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Ale Katowice także za te mocno alternatywne, często kameralne inicjatywy zostały przed tygodniem nagrodzone prestiżowym tytułem Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Odkrywanie muzycznej strony Katowic warto zacząć od tych oryginalnych projektów...

1 W Piotrowicach, ukryty w kamienicy, która przed laty była kinem, działa Old Timers Garage: klub muzyczny, scena teatralna, na której co rusz wystawiane są musicale i muzeum motoryzacji. Tu występowali Irena Jarocka, Katarzyna Groniec, Maciej Balcar czy Jerzy Połomski. A wszystko to pośród takich klasyków jak pontiac z 1938 roku, należący do Jana Kiepury, czy delorean z 1981.

2 Jeśli o klubach mowa, największe ich zagęszczenie na metr kwadratowy jest na słynnej już ulicy Mariackiej. I właśnie tu działa Katofonia - mekka śląskich bluesmanów. Ale tutejsza scena trzyma i z bluesem, i z jazzem. Wpadają tu tuzy tego pierwszego gatunku i adepci drugiego z Akademii Muzycznej. - Mamy w Katowicach znakomity, działający od lat wydział muzyki jazzowej i rozrywkowy. Większość znanych osób albo ukończyła tę uczelnię, albo przynajmniej się o nią otarła - komentuje Leszek Winder, muzyk związany z grupą Krzak. Winder zresztą wystąpi w Katofonii w tę niedzielę (20.12) z nowym projektem Czarny Pies. Muzyk nie ma wątpliwości, że Katowice muzyką stoją. - Ta nagroda nie jest przypadkiem, tylko pochodną wielu czynników. To, że z tym miejscem związanych jest tylu muzyków, odbywa się tutaj tyle znakomitych imprez, czołowych festiwali muzycznych - dodaje.

3 Także na Mariackiej muzyka płynie z miejsc mało scenicznych, na przykład z okna. Cykl koncertów w Oknie Kato od kilku lat organizuje Dominik Tokarski. Muzycy stoją w wielkim oknie, za szybą, publika jest na zewnątrz, tak jak i głośniki. Tak grają znani, mniej znani i alternatywni już od 2010 roku. - Zamysłem tych koncertów było przyciągnięcie mieszkańców na Mariacką, w 2010 r. jeszcze dość pustą i wyszukanie ciekawego formatu, który przez swoją formułę zaintrygowałby szersze grono odbiorców - wspomina Tokarski, właściciel Kato Baru i katowicki społecznik. W oknie występowali m.in. w roli didżeja Artur Rojek, pod koniec listopada Syny, a wcześniej także Mister D., czyli muzyczne wcielenie Doroty Masłowskiej i wielu innych.
4 Nie za często, ale z rozmachem za projekty muzyczne bierze się Krzysztof Krot, szef agencji Dinks. To on przed kilku laty namówił muzyków dawnego Kalibra 44 do reaktywacji grupy specjalnie na urodziny Katowic i występu na Mariackiej z balkonów kamienic w towarzystwie muzyków orkiestr dętych. W tym roku przekonał rapera Miuosha i Jimka, czyli Radzimira Dębskiego. Także Krot jest pomysłodawcą największego wydarzenia muzycznego Katowic tego roku, czyli mariażu hip-hopu z muzyką klasyczną. Mowa o koncertach Miuosha, Dębskiego i symfoników NOSPR. Dwa już za nami, kolejne dwa - na które bilety próbowało kupić ponad 100 tys. ludzi jednocześnie - w ten weekend.

5 Jeśli już przy hip-hopie jesteśmy, to warto pamiętać, że śląska scena hip-hopowa, chociaż nie jest specjalnie zjednoczona, to jednak działa. Kiedyś jej lokomotywą był legendarny Kaliber 44, potem Paktofonika. Dziś ważnym miejscem jest m.in. Fandango Records: niezależna wytwórnia muzyczna, która w 2007 r. powstała z inicjatywy Miuosha. Nagrywają dla niej też artyści m.in. z Łodzi, Bydgoszczy, Wrocławia. - My generalnie działamy różnymi projektami. Nie chodzi o miejsce, zależy od tego, co kto ma do pokazania - mówi Miuosh. Dzisiaj (18.12) w katowickim Mega Clubie odbędą się huczne obchody 8. urodzin Fandango Records. Na scenie pojawią się najważniejsi reprezentanci wytwórni oraz wykonawcy, którzy inicjowali jego działalność. Wśród nich znajdzie się m.in. Joka z zespołu Kaliber 44, będą też Miuosh i Jimek.

6 A jeśli jesteśmy przy Mega Clubie, to jeden z najważniejszych klubów w kraju. Przewinęła się przez niego plejada rodzimych artystów i wiele światowych gwiazd. To także kultowe miejsce dla fanów zespołu Depe- che Mode. Zloty „Depeszowców” odbywają się w Mega Clubie od 22 lat. Ostatnio zaproszenie na jeden z nich przyjął Andy Fletcher, muzyk Depeche Mode.

7 Zlotem fanów sztuk wszelakich, ale muzyki przede wszystkim, można określić festiwal Ars Cameralis, jeden z najlepszych festiwali kameralnych w Polsce, organizowany co roku w listopadzie w Katowicach. Warto wspomnieć, że występowali na nim m.in. Charles Bradley, Jane Birkin, legendarna orkiestra Concerto Köln, a w tym roku m.in. Ariel Pink.
8 Innowacyjnym projektem muzycznym w Katowicach jest działające pod banderą Instytucji Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, Biuro Dźwięku Soundsystem, czyli mobilna jednostka nagłośnieniowa zaprojektowana na potrzeby kameralnych koncertów i eksperymentów dźwiękowych. W ramach Soundsystemu artyści koncertują w zapomnianych zakątkach Katowic, np. zapuszczonym parku. W ramach biura młodzi artyści mają okazję brać udział w warsztatach muzycznych, stworzyli też katowicką Otwartą Bazę Dźwięku.

Czym jest miasto muzyki

Decyzję o przyznaniu Katowicom tytułu ogłosiła Irina Bokova, dyrektor generalna UNESCO.

Tym samym Katowice zostały Miastem Kreatywnym UNESCO jako Miasto Muzyki i dołączyły do prestiżowej listy, na której znajdują się: Bolonia, Gandawa, Glasgow, Hanower, Mannheim, Sewilla oraz Bogota w Kolumbii, Hamamatsu w Japonii i Braz- zaville w Kongo. Co ciekawe, Katowice są pierwszym Miastem Muzyki z Europy Środkowo-Wschodniej i drugim, po Krakowie (Miasto Literatury) Miastem Kreatywnym w Polsce. Tytuł oznacza prestiż, ale też umożliwia współpracę z miastami sieci.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera