Katowice miastem muzyki UNESCO: Oto miasto, w którym muzyka...

  Katowice miastem muzyki UNESCO: Oto miasto, w którym muzyka płynie z okna

  J. Przybytek, O. Szatan

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mikołajkowy koncert Johna Portera w Katofonii - mekce śląskich bluesmanów

  Mikołajkowy koncert Johna Portera w Katofonii - mekce śląskich bluesmanów ©Karina Trojok

  Katowice to, decyzją UNESCO, „miasto muzyki”. Świadczą o tym wielkie festiwale, ale też liczne, mniej znane i oczywiste projekty
  Mikołajkowy koncert Johna Portera w Katofonii - mekce śląskich bluesmanów

  Mikołajkowy koncert Johna Portera w Katofonii - mekce śląskich bluesmanów ©Karina Trojok

  Katowice - miasto muzyki? To tu działa i stacjonuje jedna z najlepszych w Polsce i Europie orkiestra symfoniczna NOSPR. Tu odbywają się wielkie festiwale muzyczne, w tym imprezy, których markę potwierdziły międzynarodowe nagrody, od Rawy Blues poczynając, przez młodsze: Off Festival czy Tauron Nowa Muzyka. Ale Katowice także za te mocno alternatywne, często kameralne inicjatywy zostały przed tygodniem nagrodzone prestiżowym tytułem Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Odkrywanie muzycznej strony Katowic warto zacząć od tych oryginalnych projektów...

  1 W Piotrowicach, ukryty w kamienicy, która przed laty była kinem, działa Old Timers Garage: klub muzyczny, scena teatralna, na której co rusz wystawiane są musicale i muzeum motoryzacji. Tu występowali Irena Jarocka, Katarzyna Groniec, Maciej Balcar czy Jerzy Połomski. A wszystko to pośród takich klasyków jak pontiac z 1938 roku, należący do Jana Kiepury, czy delorean z 1981.

  2 Jeśli o klubach mowa, największe ich zagęszczenie na metr kwadratowy jest na słynnej już ulicy Mariackiej. I właśnie tu działa Katofonia - mekka śląskich bluesmanów. Ale tutejsza scena trzyma i z bluesem, i z jazzem. Wpadają tu tuzy tego pierwszego gatunku i adepci drugiego z Akademii Muzycznej. - Mamy w Katowicach znakomity, działający od lat wydział muzyki jazzowej i rozrywkowy. Większość znanych osób albo ukończyła tę uczelnię, albo przynajmniej się o nią otarła - komentuje Leszek Winder, muzyk związany z grupą Krzak. Winder zresztą wystąpi w Katofonii w tę niedzielę (20.12) z nowym projektem Czarny Pies. Muzyk nie ma wątpliwości, że Katowice muzyką stoją. - Ta nagroda nie jest przypadkiem, tylko pochodną wielu czynników. To, że z tym miejscem związanych jest tylu muzyków, odbywa się tutaj tyle znakomitych imprez, czołowych festiwali muzycznych - dodaje.

  3 Także na Mariackiej muzyka płynie z miejsc mało scenicznych, na przykład z okna. Cykl koncertów w Oknie Kato od kilku lat organizuje Dominik Tokarski. Muzycy stoją w wielkim oknie, za szybą, publika jest na zewnątrz, tak jak i głośniki. Tak grają znani, mniej znani i alternatywni już od 2010 roku. - Zamysłem tych koncertów było przyciągnięcie mieszkańców na Mariacką, w 2010 r. jeszcze dość pustą i wyszukanie ciekawego formatu, który przez swoją formułę zaintrygowałby szersze grono odbiorców - wspomina Tokarski, właściciel Kato Baru i katowicki społecznik. W oknie występowali m.in. w roli didżeja Artur Rojek, pod koniec listopada Syny, a wcześniej także Mister D., czyli muzyczne wcielenie Doroty Masłowskiej i wielu innych.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama