Krew pępowinowa: skarb, którym mozna się podzielić

  Krew pępowinowa: skarb, którym mozna się podzielić

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Krew pępowinowa: skarb, którym mozna się podzielić

  ©arc

  Zdaniem specjalistów, powinno się inwestować w rozwój publicznych banków krwi pępowinowej. Na razie coraz więcej polskich rodzin decyduje się na odpłatne przechowywanie krwi, co jest traktowane jak inwestycja w przyszłość - pisze Agata Pustułka
  Krew pępowinowa: skarb, którym mozna się podzielić

  ©arc

  Zdeponowaniem krwi pępowinowej związanych jest wiele dylematów. Na odpłatne przechowywanie krwi nie stać wszystkich rodzin, tylko te wybrane. Część rodziców decyduje się na wydatek kosztem innych potrzeb. Mamy chcą zabezpieczyć swoje potomstwo, licząc, że zgromadzona krew kiedyś stanie się lekiem np. na białaczkę.

  Wielu specjalistów patrzy jednak sceptycznie na odpłatne deponowanie w banku krwi.
  - Zgromadzona ilość wystarcza średnio dla dziecka do piątego roku życia. Krwi jest zbyt mało, by pomóc starszym. Dlatego moim zdaniem lepiej taką krew oddać z przeznaczeniem dla wszystkich potencjalnych potrzebujących - mówi prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  KREW PĘPOWINOWA - FAKTY I MITY

  W zeszłym roku w ramach akcji Polskiego Banku Komórek Macierzystych "Dni krwi pępowinowiej" 324 kobiety rodzące z wybranych szpitali przekazały bezcenną krew pępowinową swojego dziecka do banku publicznego i tym samym przyczyniły się do zwiększenia jej zasobów w Polsce (jest ona do dyspozycji Poltransplantu, który też zajmuje się gromadzeniem krwi pępowinowej). Obecnie trwa kolejna edycja tej akcji i organizatorzy liczą, że chętnych będzie więcej. Wszystko zależy jednak od finansów, a są one ograniczone tylko do kwoty przewidzianej w przetargu na tę usługę z Ministerstwem Zdrowia. Z drugiej strony coraz więcej dobrze sytuowanych rodziców decyduje się na odpłatne przechowywanie krwi (w samym PBKM to aż 32 tys. rodzin).

  Zdaniem prof. Kyrcz-Krzemień, rozwój publicznego banku krwi pępowinowej mógłby jednak zabezpieczyć potrzeby zdrowotne wszystkich potrzebujących takiego leczenia polskich dzieci, bez względu na zamożność. - Specjalistyczne ośrodki przeszczepowe mogłyby prowadzić leczenie za pośrednictwem krwi pępowinowej u dorosłych - wyjaśnia profesor.

  Choć dziś o dawców szpiku jest łatwiej, bo w światowych rejestrach znajduje się ich ok. 20 mln, to wciąż zdarzają się przypadki długiego oczekiwania. Np. w katowickiej klinice dwie pacjentki czekały na swojego genetycznego bliźniaka prawie 2 lata.

  Dlaczego krew pępowinowa jest tak cenna? Jej wartość tkwi w komórkach macierzystych, których jest źródłem. Niestety zwykle jest po porodzie utylizowana jako odpad medyczny. - Około 5 proc. rodzących w naszej klinice pań decyduje się na odpłatne deponowanie krwi - mówi prof. Jerzy Sikora, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa SUM w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. - To oczywiście inwestycja w przyszłość. Osobiście jestem zwolennikiem banków publicznych.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama