Hanysy.pl szukają orła z Gliwic. Pomóż im! [HISTORYCZNE...

  Hanysy.pl szukają orła z Gliwic. Pomóż im! [HISTORYCZNE ŚLEDZTWO]

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Hanysy.pl szukają orła z Gliwic. Pomóż im! [HISTORYCZNE ŚLEDZTWO]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©hanysy.pl

  Zanim w 1936 roku trafił nad wejście do Archiwum Państwowego w Gliwicach, zdobił ratusz. Zniknął prawdopodobnie w styczniu 1945 roku. Jeśli wiesz, co stało się z rzeźbą orła trzymającego w szponach herb Gliwic - pomóż nam rozwikłać tę historyczną zagadkę.
  Portal hanysy.pl szuka rzeźby orła, która przed laty zdobiła wejście do budynku Archiwum Państwowego w Gliwicach. Zaginęła prawdopodobnie w styczniu 1945 roku. Czy ktoś zna jej los? Pobawmy się wspólnie w detektywów i rozwiążmy tę historyczną zagadkę. Nawet jeśli nie odnajdziemy orła, to być może uda się nam choć o kilka kroków zbliżyć do rozwiązania zagadki jego zniknięcia. Gotowi? Oto fakty. Skąpe, ale lepsze takie niż żadne.

  Orzeł, który w szponach trzymał herb Gliwic


  Poszukiwania gliwickiego orła rozpoczęliśmy w lutym 2013 roku. Przechodząc kiedyś ul. Zygmunta Starego obok Archiwum Państwowego, zauważyłem nad wejściem pusty cokół oraz dwa wystające haki. Postanowiłem zapytać kierownika Archiwum Bogusława Mału-seckiego, co znajdowało się na cokole. Okazało się, że był tam orzeł trzymający w szponach herb Gliwic - opowiada Jerzy Ławniczak z portalu hanysy.pl.

  Dodaje, że herb wraz z orłem zaginął prawdopodobnie w 1945 roku i jego losy do dzisiaj nie są znane. Wersji zaginięcia jest kilka.

  HISTORIA ŚLĄSKA W DZIENNIKU ZACHODNIM [SENSACYJNE FAKTY, NIEZWYKŁE ZDJĘCIA]

  Były już dwie próby odszukania orła z budynku archiwum, jednak obie spaliły na panewce. Jedyne dowody na istnienie orła to zdjęcie i wycinek prasowy z gazety przedwojennej. Brakuje natomiast fotografii, planów i opisów dokumentujących jego historię i genezę powstania. - Postanowiliśmy wówczas odszukać ślady gliwickiego orła. Zaczęliśmy od poszukiwań wśród firm i stowarzyszeń działających na terenie miasta. Były to m.in.: Archiwum Państwowe, Muzeum Miejskie, GZUT, Gliwickie Metamorfozy oraz towarzystwa i pasjonaci zainteresowani historią Gliwic. Poszukiwania obejmowały archiwalia, takie jak książki, gazety i dokumenty miejskie - relacjonuje Jerzy Ławniczak.

  Niestety, rezultaty nie zadowoliły twórców portalu hanysy.pl. Gliwicki orzeł jakby zapadł się pod ziemię.

  Szukali na Śląsku, w Niemczech i Czechach


  Następnie krąg poszukiwań twórcy portalu hanysy.pl rozszerzyli na muzea i archiwa: śląskie, czeskie i niemieckie.
  - Niestety, do dzisiaj udało się jedynie z małą dozą prawdopodobieństwa ustalić rzeźbiarza i lata, kiedy orzeł został odlany. Na początku maja wraz z grupą pasjonatów historii przeszukaliśmy wykrywaczami teren wokół Archiwum Państwowego. Bezskutecznie - ubolewa Jerzy Ławniczak.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (20)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto wie co oznaczają

   pitdegross (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   te trzy litery FWR na piersi orla ?

   zdradze wam

   FRIEDRICH WILHELM REX

   :-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wiem kto tlumaczyl

   pitdegross (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie wiem kto tlumaczyl to slowo Stadtarchiw z sciany budynku obok orla bo tam nie jest napisane Archiwum Panstwowe.
   Tam jest napisane Archiwum miejskie
   Tak wiec nawet porządnie przetlumaczyc...rozwiń całość

   Nie wiem kto tlumaczyl to slowo Stadtarchiw z sciany budynku obok orla bo tam nie jest napisane Archiwum Panstwowe.
   Tam jest napisane Archiwum miejskie
   Tak wiec nawet porządnie przetlumaczyc nie potraficie :-))))))zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   rzeżba

   HERBERT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 23

   NAJLEPIEJ BY BYŁO SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z ROSJANAMI 1945 TO TYLKO SOWIECI JAKO ZDOBYCZ WOJENNA .SA W ROSJI CHYBA PASJONACI TACY JAK MEMORIAŁ .SPRÓBOWAC WARTO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   orzeł jak beret?

   berecik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 19

   Na zdjyńciu Nr. 2 widać tego orła nad drzwiami i jak jest wielki. Aldona Minorczyk-Cichy, pisze, że był wielki jak beret, ale chyba jak beret dlo elefanta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmmm

   PO to zło (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 29

   A co w tej sprawie robi Tusk??


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j. w.

   Cipa z Bykowiny poraz drugi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 28

   Ciula bo to juz maja wszyscy w tylku.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hanysy niech sobie lepiej poszukają nowej nazwy.

   odoaker (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 43

   Leżakowa organizacja Hanysy postanowiła odszukać po 70 latach orzełka wielkości bereta w Gliwicach które po 1000lat bycia w kręgu kultury niemieckiej "wróciło na łono macierzy" i co ciekawe...rozwiń całość

   Leżakowa organizacja Hanysy postanowiła odszukać po 70 latach orzełka wielkości bereta w Gliwicach które po 1000lat bycia w kręgu kultury niemieckiej "wróciło na łono macierzy" i co ciekawe prawdopodobnie zutylizowanego przez wojaków tejże macierzy którzy w czasach przejmowania miasta nie mieli pojęcia co to jest kanarek czy wróbelek albo jakiś inny symbol hodowców gołębi
   Gdyby to jeszcze ktoś inny podjął próbę poszukiwań ale hanysy pl sama nazwa tak pejoratywna że całe przedsięwzięcie zakrawa na coś mało reprezentatywnego.
   Po za tym kiedy wyszabrowano ze Śląska wagony eksponatów żeby tylko zapełnić muzea w warszawie czy innym znaczącym mieście macierzy to apele o pomoc w tej sprawie wydają się jakąś kpiną.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wszystko zloto co sie swieci

   kokotek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   Lepiej wrobelka w garsci jak kanarka na dachu ale orla juz nie bedziecie mieli ani w garsci ani na dachu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Orzeł czy Reszka

   Raf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

   Też myślę, że jest teraz gdzieś w Warszawie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Pana "odoaker"

   hanysy.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 26

   Pejoratywnie-leżakowa grupa hanysy.pl również bardzo serdecznie Pana pozdrawia - życząc tego samego co Pan życzy nam - tylko my zawsze 1000 razy więcej!
   Nie rozumiemy jednak jakie znaczenie ma...rozwiń całość

   Pejoratywnie-leżakowa grupa hanysy.pl również bardzo serdecznie Pana pozdrawia - życząc tego samego co Pan życzy nam - tylko my zawsze 1000 razy więcej!
   Nie rozumiemy jednak jakie znaczenie ma nazwa - hanysy.pl w kontekście poszukiwań orła? Czy w/g. Pana, efekt poszukiwań byłby lepszy gdyby grupa nazywała się np: poszukiwaczezaginionychartefaktów.pl? Dla nas celem nadrzędnym jest poznanie historii zaginionego orła, a w konsekwencji jego odtworzenie i powrót nad wejście do Archiwum Państwowego w Gliwicach - co jest równoznaczne z przywróceniem go mieszkańcom Gliwic. Orzeł jest częścią trudnej historii miasta Gliwice i jako taki zasługuje na poważne traktowanie. Tak jak i każda grupa osób próbująca go odzyskać. Jest Pan w błędzie twierdząc, iż "przedsięwzięcie zakrawa na coś mało reprezentatywnego". To nie jest orkiestra wojskowa ani też badanie opini społecznej aby było reprezentatywne. Dążymy do tego, aby nasze poszukiwania były skuteczne!
   Jednak historia Gliwic "które po 1000 lat bycia w kręgu kultury niemieckiej" jest subtelnie odmienna od tej, którą tak nieudolnie próbuje Pan opisywać. I nie prawdą jest jakoby grupa hanysy.pl - próbuje "odszukać po 70 latach orzełka wielkości bereta" - orzeł miał ok. 1 metr wysokości i wykonany był z metalu, więc jako "beret" byłby mało szykowny i niewygodny w użytkowaniu. Chyba, że gustuje Pan w tego typu nakryciach głowy, jeżeli tak to gratulujemy tężyzny fizycznej!
   Mogę Pana zapenić, że wspomagają nas osoby dla których nazwa naszej grupy nie ma znaczenia. Nie widzimy w naszej nazwie nic złego ani też pejoratywnego. Działamy na rzecz tolerancji i integracji - dlatego obce są nam Pańskie obawy dotyczące "apele o pomoc w tej sprawie wydają się jakąś kpiną".
   Działania nasze są bezinteresowne, nie szukamy poklasku ani też uwielbienia. Staramy się działać na rzecz lokalnej społeczności - bez względu na przynależność narodową, wyznanie lub przekonania polityczne. Śląsk - nasza mała ojczyzna jest domem wielu kultur i zachowań, nie potrzeba nam wiecej wojen i "powstań". Pięknie w swoim wierszu "Pierwsza przechadzka" opisał to Leopold Staff:
   >>Przejdą dni ciężkie klęski i rozgromu
   I zapomnimy o ranach i szkodach...
   Będziemy znowu mieszkać w swoim domu,
   Będziemy stąpać po swych własnych schodach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j. w.

   antykomunista. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

   Ja my sa hanysy a co wyjscie sa ? Jo jest dziecko wojny od slazaka i szkoda ,ze teraz juz jestem taki stary bo mieszkom w kraju kaj wszedzie byl porzadek dopoki nie otwarli granice i nie jezdza...rozwiń całość

   Ja my sa hanysy a co wyjscie sa ? Jo jest dziecko wojny od slazaka i szkoda ,ze teraz juz jestem taki stary bo mieszkom w kraju kaj wszedzie byl porzadek dopoki nie otwarli granice i nie jezdza byle jakie ciule takie jak Ty.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Żarty żartami, ale to poważna sprawa

   Tomasz Borówka / DZ

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 32

   Witam.
   Miło, że Państwo dobrze się bawią, dobry humor nikomu nie szkodzi, ale pamiętajmy, że sprawa jest poważna i przeciekawa. Mam nadzieję, że apel Autorki artykułu i portalu Hanysy.pl nie...rozwiń całość

   Witam.
   Miło, że Państwo dobrze się bawią, dobry humor nikomu nie szkodzi, ale pamiętajmy, że sprawa jest poważna i przeciekawa. Mam nadzieję, że apel Autorki artykułu i portalu Hanysy.pl nie przejdzie bez echa. Że odezwie się ktoś, dzięki komu szerzej dotąd nieznane bądź zapomniane fakty ujrzą światło dzienne, i wtedy poszukiwania posuną się dalej!
   Pozdrawiam.
   Tomasz Borówka / DZzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hanysy-berciki

   januszek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 24

   A czego pan oczekiwał że ktoś zacznie poważnie traktować grupę ludzi nazywającą siebie hanysami czyli pogardliwą nazwą wymyśloną przez wrogów i oszczerców Śląska i Ślązaków.
   Czyli gdyby sami...rozwiń całość

   A czego pan oczekiwał że ktoś zacznie poważnie traktować grupę ludzi nazywającą siebie hanysami czyli pogardliwą nazwą wymyśloną przez wrogów i oszczerców Śląska i Ślązaków.
   Czyli gdyby sami Niemcy zaczęli siebie nazywać np. szkopy , albo Polacy - pulacy itd.
   Byt pt hanysy to albo prowokacja albo ktoś z kręgu bercika w każdym bądź razie to nic mądrego i nie zasługującego na większą uwagę .
   Sam orzełek jeśli zaginał w 1945 roku to wiadomo kto się nim w tym czasie zajął - Czerwona Armia i jej sojusznik ludowe Wojsko Polskie i tam należy szukać ewentualnych okruchów tego ptaszka.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hanysy.pl

   Szymon (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 23

   Kiedyś faktycznie było to pogardliwe przezwisko.Ale my Ślōnsoki mogymy pokozać że nas sie niy do sie ôbrazić i my z mogymy być dumni z tego kim my som i że nasze korzynie som pofyrlane.My...rozwiń całość

   Kiedyś faktycznie było to pogardliwe przezwisko.Ale my Ślōnsoki mogymy pokozać że nas sie niy do sie ôbrazić i my z mogymy być dumni z tego kim my som i że nasze korzynie som pofyrlane.My sōm po trochu Niymcami , Czechami , Polokami i znojdzie sie jeszcze pora inkszych nacyji co sie tukyj na naszy ziymi ôsiedlyły i zaôżyły rodziny.Jo je dumny z tego żech je Hanys. Czyli niy Polok yny Ślōnzok.Jak ktoś nas kiedyś tak nazywoł to yny za to że my sōm inksi.My do tych co nas przezywali niy pasujymy choćby niy wiym jak tego dzisio chcieli i próbowali pszekabacić naszych bajtli w szkołach.Mie to pszipomino trocha tako haja w pioskownicy kaj jedyn bajtel przezywo drugigo.Yny tyn drugi je mōndrzejszy i pado: Ja jo je Hanys niech Ci bydzie.Ale i Tyś je i tak gupszy ôdymie.... Potym ôbraco sie plecami do dynata i ze stoickim spokojym ciepie piosek do wiaderka :)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tomasz Borówka / DZ

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 29

   Jest na Śląsku wiele zapomnianych lub przemilczanych zdarzeń, które są związane z historią, kulturą i tożsamością regionu. Przykład podany przez Tytę w swoim komentarzu jest tego najlepszym...rozwiń całość

   Jest na Śląsku wiele zapomnianych lub przemilczanych zdarzeń, które są związane z historią, kulturą i tożsamością regionu. Przykład podany przez Tytę w swoim komentarzu jest tego najlepszym przykładem. Bytom poszukiwał swojej zguby i w konsekwencji ją odnalazł, zaangażowało się wiele osób w jego odzyskanie tocząc urzędnicze boje i przepychanki - lew wrócił do "macierzy" czyli do Bytomia.
   Może DZ stworzy dział typu np: Historia bliska i daleka lub W poszukiwaniu utraconego czasu ( jak tytuł powieści Prousta - z małą przeróbką) - w którym będziemy odkrywać historię regionu przy okazji poszukiwań utraconych zabytków i dokumentów? Gwarantuję, że tematów starczy do XXII wieku albo i dłużej, nudzić się czytając artykuły - napewno nie będziemy.
   A że z historią można żyć w zgodzie, przykładem tego niech będzie odrestaurowanie w Gliwicach na budynku tzw. "czerwonej chemii" orła pruskiego z herbem Gliwic.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Orzel byl orla nie ma

   partyzant (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 45

   Jak byl z brazu to przyjaciele mysleli ,ze jest ze zlota i mozecie zapomniec jego juz wiecek oko ludzkie nie zobaczy
   Spasiba

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   poszukejcie

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 54 / 34

   u gorolow w stolycy,
   Bytom znod tam swojigo lwa,
   gorole po 45-tym zbiyrali na Slonsku jak po ksiyndzu


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   hanysy.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 38

   Gliwice mają mniej szczęścia niż Bytom - do swojego lwa. W odzyskaniu lwa od Warszawiaków pomógł bytomianom i zaangarzował się osobiście, tak "ukochany i umiłowany" przez niektórych forumowiczów -...rozwiń całość

   Gliwice mają mniej szczęścia niż Bytom - do swojego lwa. W odzyskaniu lwa od Warszawiaków pomógł bytomianom i zaangarzował się osobiście, tak "ukochany i umiłowany" przez niektórych forumowiczów - Jerzy Gorzelik. Cześć mu i chwała za to!
   Gliwicki lew "czuwający" pilnuje obecnie Willi Caro a drugi lew "śpiący" w połowie lat 60-tych zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach i ślad po nim zaginął.
   http://www.24gliwice.pl/wiadomosci/?p=2734
   Próbujemy odnaleść gliwickiego orła, niestety brakuje jakich kolwiek śladów i dokumentów świadczących o jego historii. Nie ma też żadnych planów, zdjęć lub rysunków, które mogą pomóc w jego odtworzeniu.
   Panie Tyta - bardzo proszę o kontakt ze mną przez formularz "kontakt" na stronie hanysy.pl zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do j. w.

   Cipa z Bykowiny. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 33

   Chcioles powiedziec jak ksiadz na kolendzie a jak nie gorole to ich przyjaciele. Ci natomiast wykrecali nawet kokotki z brazu bo mysleli ,ze sa ze zlota.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy orzel byl zrobiony z metalu ?

   Zlomiarz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 40

   ...to znalazl sie na skupie zlomu

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama