Aspirant Marzena Szwed: Konieczna jest współpraca

  Aspirant Marzena Szwed: Konieczna jest współpraca

  Marzena Szwed

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Aspirant Marzena Szwed: Konieczna jest współpraca
  Rozmawiamy z asp. Marzeną Szwed z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
  Aspirant Marzena Szwed: Konieczna jest współpraca
  Podobno co 6. śmiertelne potrącenie w tym roku miało miejsce na Śląsku. Ile było wypadków drogowych na pasach w ciągu ostatnich 11 miesięcy?
  W całym województwie śląskim odnotowaliśmy 396 takich zdarzeń, zginęło w nich 27 osób, a 397 zostało rannych. W podobnym okresie 2014 roku doszło do 398 wypadków, w których zginęło 26 osób, a 398 zostało rannych. Liczba tych zdarzeń jest zatem porównywalna.


  Dlaczego tak często piesi #giną na przejściach?
  Nasze województwo jest specyficzne, jeśli chodzi o liczbę dróg oraz gęstość zaludnienia. Musimy liczyć się z tym, że ruch jest wzmożony i to sprawia, że dochodzi u nas do większej liczby zdarzeń drogowych. Wypadkowość na terenie województwa jest spowodowana właśnie tymi czynnikami, ale musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo na drogach w głównej mierze zależy od nas, a więc kierowców oraz pieszych. Powinniśmy ze sobą współpracować i nie wymuszać na sobie niebezpiecznych zachowań. Każdy chce wrócić bezpiecznie do domu i każdy chciałby, aby do tych wypadków nie dochodziło.

  Czy sytuację poprawiłby przepisy, zgodnie z którymi kierowca musiałby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się do przejścia?
  Sytuację poprawi wspólne tolerowanie się na drodze i wspomniana współpraca. Zachowywanie szczególnej ostrożności wpłynie na nasze bezpieczeństwo. Przykładowo, jeśli jestem pieszym, zwracam uwagę na to, czy wejście na przejście nie spowoduje u kierowcy nagłej reakcji - hamowania. Z drugiej strony kierowca musi zwrócić uwagę nie tylko na to, co dzieje się na jezdni, ale też w pobliżu przejścia dla pieszych.

  Rozmawiał: Patryk Drabek


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdurne Rozumowanie.!

   Adam z Zawiercia. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Jeżeli pieszy jest zobowiązany zachować ostrożność na przejściu to gdzie ta ostrożność jest na jedni.?
   Jeżeli pieszy będzie przechodził przez jezdnie otrzyma automatycznie mandat za to przejście,...rozwiń całość

   Jeżeli pieszy jest zobowiązany zachować ostrożność na przejściu to gdzie ta ostrożność jest na jedni.?
   Jeżeli pieszy będzie przechodził przez jezdnie otrzyma automatycznie mandat za to przejście, natomiast jeżeli samochód zabije przechodnia na przejściu otrzyma czasem 5 lat odsiadki i nadal to może czynić i jeździć. To jakie w ogóle są te przepisy.? Pieszy jest więc ryzykantem wszędzie. Mandat otrzyma za przejście niedozwolone albo zostanie rozjechany przez samochód bo to dla kierowcy droga. Jeżeli ten przechodzeń jest na pasach,gdzie ma dozwolone przejście i jest zabity przez pojazd , wówczas też mu się przypisuje winę no bo nie uważał.! To wszystko jest chore w tych przepisach. WSZYSTKIM SIĘ ŚPIESZY pytanie gdzie i po co kiedy po ujechaniu 500 mb, np.staje i gestykuluje z inną osobą na całkiem inny temat no bo akurat się spotkali po latach. Dlaczego więc jechał ponad 60/na godz.? Z PRZYZWYCZAJENIA.! Kierowcy po prostu nie posiadają kultury osobistej i to widoczne jest w ruchu ulicznym. Taki przykład jadący kierowca w deszczową porę jedzie 60 km /na godz. widząc kałużę przyspiesza do 100 aby jedynie by zrobić szkodę drugiemu , cieszy się wręcz z czynu ale w innym momencie uchodzi za człowieka kultury i takowym się mianuje.!
   Wymyślono RADAR i co to daje NIC tylko wydojenie kieszeni obywatela bo UPRZYWILEJOWANI SĄ
   POZA. Jest tez faktem że to plus ale dla policji i urzędu i nic poza tym. Bowiem kara jest ale nie dla wszystkich i każdego z osobna. A przyczyną bezpośrednia pozostanie zawsze w tym systemie PRZYWILEJ.! Kierowca jadący pod wpływem i to bezwzględnie winion mieć zabrane/zawieszone/ prawo jazdy na parę lat.! Czym więcej procent tym dłuższy okres bez samochodu, łamiąc ten przepis z racji że się zapomniało czy coś podobnego winno grozić odebraniem uprawnień na zawsze pod groźbą odsiadki w więzieniu i wysoką grzywną.! W ogóle cały proces nauki jazdy winion inaczej wyglądać jak obecnie. A sami egzaminatorzy winni posiadać wysoką klasę jady i przepisy w jednym palcu a nie po kumotersku szkolą innych by tylko zarobić.!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Młócenia słomy c.d.

   Stary szofer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Bzdur na polskich drogach ci dostatek ,ale winni są kierowcy -bo po tych bzdurnych drogach usiłują się poruszać . Zwieńczeniem tych bzdur ,których o dziwo przybywa , jest tzw węzeł murckowski ,...rozwiń całość

   Bzdur na polskich drogach ci dostatek ,ale winni są kierowcy -bo po tych bzdurnych drogach usiłują się poruszać . Zwieńczeniem tych bzdur ,których o dziwo przybywa , jest tzw węzeł murckowski , szczególnie na Kraków ,czy ruch lewostronny ! w samym centrum Katowic na nowej inwestycji ,pomiędzy ulicami Słowackiego a Pocztową itp itd . Zaślepienie na te wszelakie bzdury drogowe , odpowiedzialnych i kasujących za to nie byle jakie wynagrodzenia , jest bulwersująca .Wieloletnią receptą na wypadkowość naszych dróg są nieostrożni kierowcy i relatywnie niskie mandaty ?. Na "całe szczęście" stan ulega zdaniem asp.M.S. prawie zdecydowanej poprawie , ale rok się jeszcze nie skończył ,a poza tym pogodowo jest wyśmienity , nawet na letnich oponach .zwiń

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   WARTO WIEDZIEĆ

   PRZEPISY

   PORADY

   Gry On Line - Zagraj Reklama