Ważne
  Katowice: Trwają przygotowania do największej w Polsce...

  Katowice: Trwają przygotowania do największej w Polsce Wigilii dla Samotnych FOTO + WIDEO

  Zdjęcie autora materiału
  Michał Nowak

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wigilia dla Samotnych w Katowicach - trwają przygotowania
  1/22
  przejdź do galerii

  Wigilia dla Samotnych w Katowicach - trwają przygotowania ©Michał Nowak

  Wigilia dla Samotnych w Katowicach będzie największym tego typu wydarzeniem w Polsce. W prace zaangażowanych jest w sumie około 200 wolontariuszy. Organizatorzy przewidują, że 24 grudnia w katowickim MCK pojawi się nawet 3,5 tysiąca osób.
  Od dwóch tygodni wolontariusze pracują przy organizacji Wigilii dla Samotnych w Katowicach. Tym razem wydarzenie nie odbędzie się w Parku Śląskim, lecz w nowoczesnym Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

  Wydarzenie od początku organizuje Mikołaj Rykowski. Jak mówi, początki Wigilii dla Samotnych sięgają 13 lat wstecz, gdy wraz z żoną zaprosił samotnego sąsiada do siebie na wigilię.

  - To zaproszenie sprawiło, że święta dla niego stały się lepsze.
  Odwiedził nas również rok później i przyprowadził ze sobą kolejną osobę. Po iluś latach doszło do maksymalnej liczby osób w mieszkaniu i trzeba było przenieść to wydarzenie do mojej restauracji w Parku Śląskim. Kiedy gości z roku na rok przybywało, poprosiliśmy Park Śląski o udostępnienie hali "Kapelusz". Rozpromowaliśmy wigilię przez plakaty i ulotki. Przyszło wtedy 600 osób - wspomina Mikołaj Rykowski.

  W zeszłym roku w Parku Śląskim na Wigilii dla Samotnych było 2 tysiące gości. Teraz w katowickim MCK ma być ponad trzy tysiące osób.

  - Jeśli chodzi o postęp prac, jesteśmy już na półmetku - mówi Grażyna Plewnia, odpowiedzialna za przygotowywanie dekoracji na wigilię w MCK. - Mamy przygotowane elementy, które zawisną na choinkach i bocznych dekoracjach, a w poniedziałek zaczynamy robić 360 stroików z żywej jodły, które będą stać na stołach. Do tej pory zbieraliśmy szyszki, bombki i wszystko to, co można wykorzystać na dekoracjach. Teraz montujemy całość. W poniedziałek będziemy ubierać 30 choinek. Pracy jest u nas pod dostatkiem, chętnie przyjmiemy kolejne osoby do pomocy – mówi pani Grażyna

  Wigilia rozpocznie się 24 grudnia o godz. 15. To nie będzie tylko duży, wspólny posiłek dla osób, które przyjdą do MCK.

  - Chcemy, żeby te osoby zobaczyły tutaj, że nie są same. Tutaj świętujemy narodziny Pana Jezusa. Chcemy też, żeby te osoby dostrzegły, że jest wielu ludzi niosących bezinteresownie pomoc. Wielu moich gości wigilijnych sprzed lat jest dzisiaj u mnie wolontariuszami. Cieszy mnie, gdy widzę, jak ich życie się zmienia - zaznacza Mikołaj Rykowski.


  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama