Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goczałkowice, Żywiec: W jeziorach cały czas brakuje wody

Jacek Drost
Jezioro Żywieckie
Jezioro Żywieckie Dziennik Zachodni
Potrzeba półtora roku, żeby po letniej suszy nasze jeziora wróciły do normalnych stanów

Pracownicy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów nie pamiętają tak suchego roku od 60 lat - mówi Piotr Biernat, rzecznik prasowy GPW, które zarządza zbiornikiem goczałkowickim. Dodaje, że od kiedy została wybudowana zapora (1956 r.) nie zdarzyło się, żeby w ciągu całego roku z Jeziora Goczał-kowickiego nie spuszczano wody. - Wypuszczaliśmy jej tylko tyle, żeby podtrzymać życie biologiczne poniżej zapory, w rzece Wiśle. A w połowie sierpnia zamknęliśmy nasze podstawowe ujęcie w górach, na Sole, bo Soła wyschła -podkreśla Biernat.

Wprawdzie będąca w dyspozycji GPW ilość wody umożliwiała jej bezpieczne dostarczanie mieszkańcom jeszcze przez ponad 100 bezdeszczowych dni, to latem poziom wody w zbiorniku w Goczał-kowicach obniżał się około 1,5 cm wody dziennie.

- Od mniej więcej tygodnia poziom wody w Goczałkowi-cach przestał opadać. Po pierwsze: Soła nabrała już wody, więc mogliśmy ją włączyć w zasilanie zbiornika. Po drugie: spadło trochę deszczu. Jednak, żeby zbiornik zapełnił się do takiej ilości jak sprzed roku, czyli 140 mln metrów sześć. i żeby powstała duża rezerwa wody, to musiałaby się zdarzyć powódź jak w 1997 roku czy roztopy jak w 2003 roku. Jednak prognozy pogody nic takiego nie zapowiadają, więc przyjdzie nam poczekać półtora roku na zapełnienie zbiornika - mówi Biernat.

Do normy sytuacja wraca w innych zbiornikach GPW. Nie opada już poziom wody w Porąbce, Dziećkowicach i Tres-nej. W Jeziorze Goczałko-wickim jest teraz 67 mln metrów sześc. wody, a w zbiorniku w Kozłowej Górze blisko 11 mln metrów sześc.

- Przygotowani jesteśmy na suchą i mroźną zimę - informuje Biernat, dodając, że zakończyły się już przygotowania zbiorników do sezonu zimowego, m.in. zabezpieczone zostały zasuwy zapór i inne urządzenia, które nie mogą zamarznąć. I mimo, że „śląskie morze” w czasie zimy zamarza do głębokości 40 cm - to jak zapewnia Biernat - nawet przy wyjątkowo suchej i ostrej zimie bezpieczeństwo dostaw wody dla mieszkańców aglomeracji śląskiej nie będzie zagrożone. Ujęcie wody do picia znajduje się bowiem na bezpiecznej głębokości 9 metrów.

Sytuacja poprawia się również na Jeziorze Żywieckim - zbiorniku retencyjnym na Sole w Żywcu, którego lustro latem w porównaniu do normalnego stanu obniżyło się o około 2 metry, a zdjęcia części wysuszonego zbiornika obiegły cały kraj.
- Jesień w Polsce nie jest okresem szczególnie intensywnych opadów. Jednak opady, które zdarzyły się tegoroczną jesienią, pozwoliły uzupełnić zbiornik w Tresnej do normalnego poziomu piętrzenia wynoszącego 341,5 metra nad poziom morza - poinformował Konrad Myślik, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Dodał, że mimo „niżówki hydrologicznej latem” każdej doby oddawali i oddają na Śląsk pół miliona metrów sześciennych wody, przy czym nie było i nie ma zagrożenia, że wody mogłoby zabraknąć.

Ciężki rok dla ryb

Susza i powódź zawsze odbijająą się na rybach - mówi Łukasz Pszczeliński, kierownik Gospodarstwa Rybackiego w Goczałkowicach należącego do GPW.

Pszczeliński wytłumaczył, że z powodu niskiego stanu wody małe ryby stają się łatwym pokarmem dla drapieżników, sandaczy czy szczupaków, a także kormoranów.

Wprawdzie w czasie suszy ryby grupują się w głębszych miejscach, ale są zestresowane, rzadziej żerują i wolniej nabierają na wadze.

Na dodatek będąc zgrupowane w jednym miejscu stają się łatwym łupem dla kłusowników. Jeśli stan wody się wyrówna , to trzeba trzech lat, by wszystko się odrodziło.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najlepsze życzenia SMS na święta Bożego Narodzenia
*Tani karp na święta: Gdzie i za ile kupić rybę?
*Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
*Tragiczny wypadek w Tychach: Dzieci zginęły, chociaż przejście było dobrze oświetlone

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!