Fakty i mity: Święty Mikołaj jest za gruby, a renifer Rudolf...

  Fakty i mity: Święty Mikołaj jest za gruby, a renifer Rudolf czerwononosy to łania w ciąży

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy Mikołaj zna prawa fizyki?

  Czy Mikołaj zna prawa fizyki? ©123rf

  Nie jest wykluczone, że Mikołaj zna teorię względności Einsteina i dlatego dociera z prezentami na czas. Inaczej jest bez szans - rozmyśla dr Dariusz Kajewski, fizyk z Uniwersytetu Śląskiego.
  Czy Mikołaj zna prawa fizyki?

  Czy Mikołaj zna prawa fizyki? ©123rf

  Taka już tradycja, że oprócz wigilijnego karpia i choinki w święta pojawiają się pytania, czy Mikołaj istnieje naprawdę. A jeśli tak, to w jaki sposób udaje mu się w jedną noc obskoczyć cały świat i dotrzeć do około 150 mln domów? A to oznacza zaliczenie kilkuset kominów na sekundę. Matematyka, niestety, nie daje mu żadnych szans.

  Święty Mikołaj musiałby sunąć z prędkością 100.000 m na sekundę, a więc 300 razy szybciej niż dźwięk, choć zdecydowanie wolniej niż światło. Kto wytrzyma takie prędkości i przeciążenia? Jeszcze krzycząc: Ho, ho, ho! A ktoś widział w zoo czy w lesie latającego renifera?

  Nie jest jednak wykluczone, że staruszek z siwą brodą i w czerwonym kubraczku wykorzystuje najnowsze technologie NASA, jeszcze nieznane całej ludzkości?

  - Wszystko, co porusza się w atmosferze, podlega siłom tarcia. Przy tych prędkościach i na skutek tarcia Mikołaj rozgrzałby się tak bardzo, że spłonąłby, zanim zdążył dotrzeć do pierwszego komina - wyjaśnia fizyk, dr Dariusz Kajewski z Uniwersytetu Śląskiego.

  - Nic nie wymknie się prawom fizyki, nawet Święty Mikołaj. Można by przyjąć, że jego kostium oraz sanie z reniferami zostały pokryte specjalnym materiałem, stworzonym dzięki nanotechnologii, co chroniłoby go przed ciepłem wydzielanym podczas tego tarcia. Ale myślę, że to jest trudne do zrealizowania. Osłona termiczna musiałaby być cienka i lekka, żeby później Mikołaj mógł do komina wejść lekko i swobodnie i do tego wrócić do sań w miarę czysty - dodaje.  Mikołaj odrobił lekcję z fizyki  To wcale nie oznacza, że fizycy nie dają żadnych szans Mikołajowi. Nie można wykluczyć, że ten uśmiechnięty grubasek jest na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami nauki. Na pewno wykorzystuje inną metodę poruszania się aniżeli ta tradycyjna, z punktu A do punktu B, a w jego przypadku - z komina do komina.

  Należy założyć, że Święty Mikołaj dawno poznał teorię względności Alberta Einsteina i do niej dostosował swoje wigilijne podróże. Wykorzystuje zaginanie czasoprzestrzeni i tunele czasoprzestrzenne. A wtedy czas docierania do celu jest maksymalnie krótki, odległość z domu do domu niemal zerowa. Jak to sprawdzić?

  Należy na kartce papieru namalować dwa punkty: A i B. Żeby dotrzeć z jednego miejsca do drugiego, czyli z punktu A do punktu B, trzeba pokonać jakąś odległość, mniejszą czy większą, w zależności od wytyczenia trasy. Wykorzystując zaginanie czasoprzestrzeni należy teraz zgiąć kartę papieru tak, żeby nachodziły na siebie punkty A i B. Odległość właściwie nie istnieje i zapewne Mikołaj to już przetestował wieki temu.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pier......licie Hipolicie

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Juzas Tereska s.wymyslila sie temat czerwonego Mikolaja (legitka partyjno mo jak ty) i renifera rudika ze laponii abo japonii.Teresko idz sie utop we talyrzu ze eintopfym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   swiety...

   sw.jörgäl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ...Mikolaj nie mial z kolorem czerwonym nic wspolnego. Ten kolor wprowadzila firma Coca-coli i tak juz zostalo. Sw. Mikolaj mieszkal w tak biednym regionie Turcji (bylem tam) ze wystarczylo komus...rozwiń całość

   ...Mikolaj nie mial z kolorem czerwonym nic wspolnego. Ten kolor wprowadzila firma Coca-coli i tak juz zostalo. Sw. Mikolaj mieszkal w tak biednym regionie Turcji (bylem tam) ze wystarczylo komus dac kawalek chleba i juz bylo sie swietym.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   co za pierdoły

   dick (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   że też komuś płacą za tworzenie takich idiotycznych artykułów. Nie, nie przeczytałem całego, znudził mnie po 2 akapitach, a tu jeszcze 2 strony takich pierdół. Nie, dziękuję.I jeszcze autorytet...rozwiń całość

   że też komuś płacą za tworzenie takich idiotycznych artykułów. Nie, nie przeczytałem całego, znudził mnie po 2 akapitach, a tu jeszcze 2 strony takich pierdół. Nie, dziękuję.I jeszcze autorytet naukowca w to wmieszany. Jeżeli takimi bzdurami zajmują się fizycy z UŚ to już się nie dziwię miejscu, jakie Polska zajmuje na świeciezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bs

   jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wciskacie ludziom ciemnote o tym Mikołaju.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama