Katowice: budowa jednej z największych szopek w Polsce...

  Katowice: budowa jednej z największych szopek w Polsce zakończona

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: budowa jednej z największych szopek w Polsce zakończona
  Jaki będzie w tym roku, to aż do pasterki tajemnica. 24 rudnia o północy w bazylice w Panewnikach odsłonięty zostanie jeden z największych żłobków w Polsce i w Europie. Wiemy, że na instalację składa się 80 figur i około 200 elementów, szopka jest wysoka na 18 metrów i szeroka na 32. Jej budowa zakończyła się przed kilku dniami.
  Katowice: budowa jednej z największych szopek w Polsce zakończona
  Kilka szczegółów tegorocznej aranżacji szopki w Panewnikach zdradził nam jej twórca – Paweł Jałowiczor z Jaworzynki, który w tym roku budował ją już 20 rok z rzędu.

  - W centralnej części miejsce narodzenia Jezusa Chrystusa znajduje się w bacówce, powyżej na skarpie stoi góral w oryginalnym stroju z Beskidu Śląskiego z owieczką - wyjaśnił. W lewej nawie znajdziemy m.in. św. Franciszka, zaś prawa część szopki ma przedstawiać Katowice, ale tę instalację przygotowuje już katowicki magistrat, co pokaże, to tajemnica.

  W tym roku, to pewne do szopki wracają najstarsze figury, których rok temu nie pokazywano, a warto pamiętać, że wśród tych najbardziej leciwych jest kobieta z dzbanem mająca 130 lat. - Łącznie figur do tegorocznej szopki użyliśmy 80, poza nimi eksponatów jest w sumie ponad 200 – wylicza Jałowiczor. Wszystkie figury rzeźbi sam, zazwyczaj w drewnie, następnie pokrywa farbą akrylową. Figury mają od metra do nawet 1,3 m.

  Przypomnijmy: historia szopki w Panewnikach sięga początku ubiegłego wieku. Przez dziesięciolecia zamieniała się jej lokalizacja i rozmiary. W ostatnich latach niezmiennie należy do największych tego typu instalacji w Polsce. Żłobek jest wysoki na około 18 metrów, szeroki na 32, zaś niebo nad nim składa się z około 200 żarówek.

  Jałowiczor buduje go co roku. Pracę rozpoczyna w swoim warsztacie kilka miesięcy przed świętami, a na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem przyjeżdża do Katowic i buduje żłobek w bazylice w Panewnikach. - To wielka praca, ale i wielka satysfakcja, to takie moje rekolekcje – mówi.


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Najlepsze życzenia SMS na święta Bożego Narodzenia
  *Tani karp na święta: Gdzie i za ile kupić rybę?
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Tragiczny wypadek w Tychach: Dzieci zginęły, chociaż przejście było dobrze oświetlone

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Najwieksza ale nie najladniejsza

   Tom (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Duża jest to fakt i koaztuje dużo pracy, ale jest taka niedostępna, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego co roku jadę z dziećmi so Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie bracia naszych braci z Panewnik robią...rozwiń całość

   Duża jest to fakt i koaztuje dużo pracy, ale jest taka niedostępna, zwłaszcza dla dzieci. Dlatego co roku jadę z dziećmi so Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie bracia naszych braci z Panewnik robią szopkę dużo mniejszą ale całą ruchomą. Dzieci na wyciągnięcie ręki mają rybaka łowiącego ryby, kowala kującego konie czy panią robiącą ciasto i wiele inny, wszystko ruchome i urokliwe. Polecamzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama