Menu Region

Urlop macierzyński 2013, urlop rodzicielski 2013 [NOWE...

Urlop macierzyński 2013, urlop rodzicielski 2013 [NOWE ZASADY, PRZEPISY] Jak dostać urlop?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

MOKR

2Komentarze Prześlij Drukuj
Urlop macierzyński 2013, urlop rodzicielski dla wielu przyszłych rodziców to zupełna nowość. 26 tygodniowy urlop rodzicielski oraz wydłużony do 6 tygodni tzw. dodatkowy urlop macierzyński - to dwie najważniejsze zmiany w zasiłkach macierzyńskich od 17 czerwca 2013 r. Dzięki nim rodzice będą mogli pozostać w domu z dzieckiem przez rok od jego narodzin lub przysposobienia. CZYTAJ WIĘCEJ O NOWYCH PRZEPISACH DOTYCZĄCYCH URLOPÓW MACIERZYŃSKICH i RODZICIELSKICH

Urlop macierzyński 2013 [NOWE ZASADY, PORADNIK, PRZEPISY]

(© ARC)

KLIKNIJ I POZNAJ NOWE ZASADY NA 2014 ROK:
URLOP MACIERZYŃSKI 2014 TERMINY + ZASADY URLOPU MACIERZYŃSKIEGO|URLOPU RODZICIELSKIEGO 2014


Urlop macierzyński, a w zasadzie precyzyjniej jest mówić urlop rodzicielski - rodzi wiele pytań.
Młodzi czy przyszli rodzice wszystkich szczegółów mogą się dowiedzieć m.in. na specjalnej stronie (www.rodzicielski.gov.pl) uruchomionej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Specjalny poradnik dla przyszłych rodziców przygotował też Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poniżej przedstawiamy pochodzące z niego najważniejsze informacje.

Urlop wychowawczy 2013 dla przedsiębiorców i rolników

Urlop macierzyński: O czym nie można zapomnieć?


Na początek ważna informacja dla wszystkich mam, które aktualnie pobierają zasiłek macierzyński (wynikający z przebywania na podstawowym urlopie macierzyńskim, który wynosi 20 tygodni lub na dodatkowym urlopie, wynoszącym obecnie maksymalnie 4 tygodnie; okresy te są dłuższe, gdy urodzą się bliźnięta lub więcej dzieci). Otóż aby skorzystać z zupełnie nowego rozwiązania, jakim jest urlop rodzicielski, należy najpierw w pełni wykorzystać dodatkowy urlop macierzyński, który od 17 czerwca zostaje wydłużony z 4 do 6 tygodni (i do 8 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie).

Urlop macierzyński 2013: Sejm uchwalił ustawę

Urlopu dodatkowego pracodawca udziela na pisemny wniosek pracownicy lub pracownika składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (dotychczas okres ten wynosił 7 dni). Pracownik ojciec dziecka ma prawo do korzystania z urlopu dodatkowego i zasiłku macierzyńskiego, w przypadku gdy z uprawnień tych nie korzysta pracownica matka dziecka. Rodzice mogą dzielić się uprawnieniami w ramach podanego wyżej wymiaru urlopu i zasiłku.

Kogo obejmą zmiany w przepisach dotyczących zasiłków macierzyńskich?


Nowe regulacje mają zastosowanie do osób, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r., a także do osób, które przyjęły po 31 grudnia 2012 r. na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku, gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny - dziecka w wieku do 10 roku życia i wystąpiły do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub przyjęły na wychowanie dziecko jako rodzina zastępcza (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).
1 3 4 »
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

urlop macierzyński - wychowawczy

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

Witam mam pytanie. Spóżniłam się z złożeniem podania o dodatkowy urlop macierzyński 6 tygodniowy o 4 dni, pisałam wyjaśnienie i podanie nie dostałam żadnej pisemnej odpowiedzi miedzy czasie złożyłam podanie o urlop 26 tygodniowy rodzicielski. Po tygodniu pani która zajmowała się moja sprawa poinformowała mnie jak zadzwoniłam do ZUS-u , że nie dostane tego urlopu dodatkowego ani urlopu rodzicielskiego. Mój mąż został zwolniony i w tym momencie jesteśmy bez środków utrzymania

skomentuj

urlop

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Over (gość)  •

Spróbuj tutaj poszukać informacji oraz obok znajduje się jeszcze drugi artykuł o urlopie rodzicielskim. http://radapracownikow.pl/URLOP-RODZICIELSKI,352,baza-wiedzy.html Powodzenia.

odpowiedzi (0)

skomentuj