Jaworzno: Ultrafiolet prześwietli i zabije bakterie w wodzie...

  Jaworzno: Ultrafiolet prześwietli i zabije bakterie w wodzie z ujęcia Galmany

  Mat. MPWiK Jaworzno

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ujęcie Galmany znajdujące się w północno – wschodniej części Jaworzna w dzielnicy Warpie. Bazuje na wodach infiltracyjnych, gromadzących się w wyrobiskach
  1/6
  przejdź do galerii

  Ujęcie Galmany znajdujące się w północno – wschodniej części Jaworzna w dzielnicy Warpie. Bazuje na wodach infiltracyjnych, gromadzących się w wyrobiskach byłej kopalni rud galmanu. Ujęcie stanowią trzy studnie głębinowe o głębokości około 98 m, odwiercone w roku 1968 i wyposażone w agregaty głębinowe. Średni pobór wody na ujęciu kształtuje się na poziomie 5000m3/dobę. ©MPWiK Jaworzno

  Od października 2015 roku prowadzona jest modernizacja jednego z największych ujęć głębinowych w mieście, ujęcia Galmany. Inwestycja związana jest z zabudową nowoczesnych, niskociśnieniowych lamp UV na trzech odwiertach głębinowych.
  Ujęcie Galmany znajdujące się w północno – wschodniej części Jaworzna w dzielnicy Warpie. Bazuje na wodach infiltracyjnych, gromadzących się w wyrobiskach byłej kopalni rud galmanu. Ujęcie stanowią trzy studnie głębinowe o głębokości około 98 m, odwiercone w roku 1968 i wyposażone w agregaty głębinowe. Średni pobór wody na ujęciu kształtuje się na poziomie 5000m3/dobę.

  Dzięki zabudowie lamp UV uzyskana zostanie wysoka skuteczność bakteriobójcza ujmowanej wody, co bezpośrednio wiązać się będzie z mniejszym dawkowaniem do niej podchlorynu sodu – tłumaczy Technolog Wody MPWiK Sylwia Kręcichwost.


  Oczyszczanie wody z wykorzystaniem źródła światła UV, które zamknięte jest w ochronnej, kwarcowej obudowie, pozwala prześwietlić przepływającą wodę i tym samym zniszczyć wszelkie biologiczne zanieczyszczenia. Ważne jest, że w procesie naświetlania wody nie wprowadza się do niej nowych substancji chemicznych, nie pozostawia w niej półproduktów. Dezynfekcja UV nie wpływa także na smak oraz kwasowość (pH) wody.

  Dodatkowo przy prowadzonych pracach uzyskana zostanie bezprzewodowa wymiana danych pomiędzy obiektem, a stanowiskiem dyspozytorskim Spółki. Będzie to już drugie, zmodernizowane w 2015 roku głębinowe ujęcie wody pitnej. W lipcu zakończyły się prace na ujęciu Dobra. Wartość prac wraz z zabudowanymi lampami szacowany jest na 450 000 zł netto.


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Najlepsze życzenia SMS na święta Bożego Narodzenia
  *Tani karp na święta: Gdzie i za ile kupić rybę?
  *Quiz o Gwiezdnych wojnach: Sprawdź, czy znasz i zdasz i pochwal się wynikiem
  *Tragiczny wypadek w Tychach: Dzieci zginęły, chociaż przejście było dobrze oświetlone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama