Gmina Psary będzie bardzo eko

  Gmina Psary będzie bardzo eko

  sauer, mat.prasowe

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gmina Psary będzie bardzo eko
  Gmina Psary ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie docieplenia budynków mieszkalnych oraz na wymianę pieców węglowych na kotłownie na gaz lub biomasę. Łącznie na oba zadania właściciel budynku może otrzymać nawet 52,5 tys. zł. dotacji. Wnioski można składać już od 11 stycznia.
  Gmina Psary będzie bardzo eko
  Od 11 stycznia 2016 r. wniosek o przyznanie dotacji mogą zgłaszać osoby, które planują wykonać docieplenia budynków (docieplenia ścian, dachu/stropodachu, wymiany okien) i/lub osoby, które zamierzają zrezygnować z kotła węglowego na rzecz ogrzewania domu paliwem gazowym lub biomasą. Przy okazji wymiany kotła można również starać się o dotację na instalację kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych.

  Zakres inwestycji i wysokość dotacji
  Zgłoszenia będą przyjmowane od osób chętnych do udziału w dwóch programach. Każdy mieszkaniec chętny do skorzystania z systemu dofinansowań określa samodzielnie, czy przystępuje tylko do jednego czy do obu programów.
  PROGRAM PIERWSZY. Termoizolacji budynków indywidualnych – projekt realizowany w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Psary”, współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz środków budżetu gminy. Celem projektu jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych w budynkach jednorodzinnych. Wysokość dofinansowania wyniesie do 80%, ale nie więcej niż 40 000 zł. Program realizowany będzie poprzez:
  a) docieplenie ścian – dofinansowanie maksymalne 16 000 zł,
  b) docieplenie stropów lub dachów – dotacja max. 9 600 zł,
  c) wymianę okien – dotacja max. 14 400 zł.
  Uzyskanie dotacji do termomodernizacji budynku możliwe jest w przypadku, gdy Inwestor:
  • posiada w budynku wyłącznie ekologiczne źródło ciepła (kocioł gazowy, kocioł na biomasę lub inne odnawialne źródło energii)
  • lub zobowiąże się do fizycznej likwidacji posiadanego kotła na paliwo węglowe (co zostanie potwierdzone stosownym dokumentem np. protokołem likwidacji, kartą przekazania odpadu) i zobliguje się do instalacji kotła gazowego lub na biomasę w ramach drugiego projektu, o którym mowa poniżej lub instalację przeprowadzi samodzielnie na własny koszt w ciągu 1 roku od daty zakończenia termomodernizacji.
  Nabór do programu pierwszego będzie ciągły, a o zakwalifikowaniu do niego decydować będzie kolejność zgłoszeń.
  PROGRAM DRUGI. Wymiana indywidualnych źródeł ciepła (wymiana kotła węglowego na nowy na gaz lub biomasę) oraz budowa instalacji odnawialnych źródeł energii w modernizowanych pod względem energetycznym budynkach – realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL) na lata 2014-2020. Celem tego projektu jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych oraz montaż odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych. Program realizowany będzie poprzez:
  a) wymianę starych pieców węglowych na nowe kotły na gaz lub biomasę oraz wymianę instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami,
  b) wykonanie instalacji kolektorów słonecznych,
  c) wykonanie instalacji pompy ciepła,
  d) wykonanie instalacji ogniw fotowoltaicznych.
  Wysokość dofinansowania wyniesie:
  a) 85%, ale nie więcej niż: 12 750 zł w przypadku wymiany starych źródeł ciepła na nowe źródła ciepła gazowe lub biomasę oraz 12 750 zł w przypadku instalacji kolektorów słonecznych,
  b) 80% (chyba że Regulamin konkursu w ramach RPO WSL na lata 2014-2020 do Działania 4.3 publikowany przez Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego będzie stanowił inaczej), ale nie więcej niż 17 000 zł w przypadku instalacji ogniw fotowoltaicznych.
  Podstawowym działaniem w tym projekcie będzie wymiana kotła c.o., natomiast jeśli ktoś jest zainteresowany instalacjami odnawialnych źródeł energii, może przy okazji wymiany kotła zainstalować w swoim domu kolektory słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne. Program skierowany jest do osób, które już teraz mają ocieplony dom lub równocześnie będą przeprowadzać inwestycję polegającą na ociepleniu domu i wymianie pieca węglowego na gazowy lub biomasę.
  Nabór do programu drugiego będzie trwał do 31 stycznia 2016 r., a o zakwalifikowaniu decydować będzie kolejność zgłoszeń.


  *Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
  *Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
  *Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
  *Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
  *Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama