Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? Jak wyciągnąć kleszcza? [SPOSOBY NA KLESZCZE]

Karol Gruszka
Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? Jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza? Czy można samemu usunąć kleszcza, czy musi to zrobić lekarz lub pielęgniarka? Kleszcze są niebezpiecznymi pasożytami, przenoszącymi groźne dla człowieka choroby. Borelioza Lyme to jedna z najczęściej przenoszonych przez kleszcze choroby. Niestety, obecnie nie ma jeszcze skutecznej szczepionki na tego typu infekcje. W miarę możliwości powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszczy. Jeżeli już jednak kleszcz nas ukąsił, powinniśmy go bezpiecznie usunąć. Można bezpiecznie usunąć kleszcza dziecku, osobie dorosłej, ale tak samo również domowemu zwierzęciu - psu czy kotu. Psy i koty biegające po trawie są narażone na kleszcze jeszcze bardziej niż ludzie, bo kleszcze często kryją się właśnie w trawach i zaroślach. Oto sposoby na kleszcze.

Na początek czego nie należy robić

Warto wiedzieć, że tzw. "domowe" sposoby na wyciągnięcie kleszcza, jak nacieranie go tłuszczem, polewanie alkoholem, przypalanie itp. są nie tylko nieskuteczne, a co gorsza, mogą stać się przyczyną naszych późniejszych, poważnych problemów. Kleszcze pod wpływem tłuszczu czy alkoholu zaczynają produkować większą ilość śliny oraz wymiocin wstrzykiwanych do naszej krwi.

Oznacza to, że ewentualne groźne bakterie, które przenoszą kleszcze pod wpływem takiego działania mogą dostać się do naszej krwi. Dlatego właśnie "domowe" metody usuwania kleszczy wcale nie są skuteczne.

Jak należy prawidłowo wyciągnąć kleszcza

  • Najskuteczniejszą metodą usunięcia kleszcza, jest po prostu wyciągnięcie go za pomocą pęsety.
  • Kleszcza musimy chwycić jak najbliżej skóry i następnie lekko go obrócić wokół osi wkłucia, czyli w przeciwną stronę do wskazówek zegara.
  • To najbezpieczniejsza metoda wyciągnięcia kleszcza, bez ryzyka zwiększenia wymiocin kleszcza.
  • Na rynku istnieje wiele urządzeń pomocnych w usunięciu kleszczy, są to różnego rodzaju haczyki czy lassa, one również mogą być pomocne

Co zrobić po wyciągnięciu kleszcza?

  • Po wyciągnięciu kleszcza miejsce ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym np. woda utlenioną.
  • Jeżeli w trakcie wyciągania kleszcza jego główka pozostanie w skórze, to również przemycie miejsca środkiem odkażającym jest jak najbardziej zalecane.
  • Nie powinniśmy nacinać skóry w miejscu gdzie pozostała główka. Może to spowodować jedynie zwiększenie infekcji.
  • Po usunięciu kleszcza koniecznie musimy sprawdzić całe ciało, gdyż może się okazać, że na skórze mamy jeszcze więcej kleszczy.

Ukąszenie kleszcza - co zrobić?

Po ukąszeniu nie powinniśmy panikować. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy. Po usunięcia kleszcza, miejsce ukłucia musimy obserwować przez około 30 dni. Zazwyczaj jeżeli kleszcz był nosicielem bakterii boreliozy w miejscu ukłucia powinien pojawić się rumień wędrujący.

Jest to pierwszy objaw, dzięki któremu wiemy, że musimy udać się do lekarza. Rumień wędrujący na początku wygląda jak małą czerwona grudka, która stopniowo zaczyna się zwiększać. Zazwyczaj ma kształt pierścieniowaty, a wewnątrz wyraźne rozjaśnienie. Rumień nie swędzi ani nie piecze.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Ambasador USA: Wizy zniesiemy najpóźniej w 2020

Kto zarobił na OFE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo