Menu Region

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? Jak wyciągnąć...

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? Jak wyciągnąć kleszcza? [SPOSOBY NA KLESZCZE]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Karol Gruszka

3Komentarze Prześlij Drukuj
Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza? Jak wyciągnąć kleszcza? Kleszcze są niebezpiecznymi pasożytami, przenoszącymi groźne dla człowieka choroby. Borelioza Lyme to jedna z najczęściej przenoszonych przez kleszcze choroby. Niestety, aktualnie nie ma skutecznej szczepionki na tego typu infekcje. W miarę możliwości powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszczy. Jeżeli już jednak kleszcz nas ukąsił powinniśmy go bezpiecznie usunąć, przede wszystkim nie panikujmy. Zobacz, jakie są sposoby na kleszcze.

Jak wyciągnąć kleszcza?Istnieje wiele "domowych" sposobów na wyciągnięcie kleszcza. Nacieranie go tłuszczem, polewanie alkoholem, przypalanie itp. Wszystkie te metody są nieskuteczne, a co gorsza mogą stać się przyczyną naszych późniejszych, poważnych problemów. Kleszcze pod wpływem tłuszczu czy alkoholu zaczynają produkować większą ilość śliny oraz wymiocin wstrzykiwanych do naszej krwi.

Oznacza to, że ewentualne groźne bakterie, które przenoszą kleszcze pod wpływem takiego działania mogą dostać się do naszej krwi. Dlatego właśnie "domowe" metody usuwania kleszczy wcale nie są skuteczne.


Najskuteczniejszą metodą usunięcia kleszcza, jest po prostu wyciągnięcie go za pomocą pęsety. Kleszcza musimy chwycić jak najbliżej skóry i następnie lekko go obrócić wokół osi wkłucia, czyli w przeciwną stronę do wskazówek zegara. Jest to najbezpieczniejsza metoda usunięcia kleszcza, bez ryzyka zwiększenia wymiocin kleszcza.

Co zrobić po wyciągnięciu kleszcza?Po wyciągnięciu kleszcza miejsce ukłucia należy przemyć środkiem odkażającym np. woda utlenioną. Warto pamiętać, że na rynku istnieje wiele urządzeń pomocnych w usunięciu kleszczy, są to różnego rodzaju haczyki czy lassa. Jeżeli w trakcie wyciągania kleszcza jego główka pozostanie w skórze to również przemycie miejsca środkiem odkażającym jest jak najbardziej zalecane.

Na pewno nie powinniśmy nacinać skóry w miejscu gdzie pozostała główka. Może to spowodować jedynie zwiększenie infekcji. Po usunięciu kleszcza koniecznie musimy sprawdzić całe ciało, gdyż może się okazać, że na skórze mamy jeszcze więcej kleszczy.

Ukąszenie kleszcza - co zrobić?Po ukąszeniu nie powinniśmy panikować. Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy. Po usunięcia kleszcza, miejsce ukłucia musimy obserwować przez około 30 dni. Zazwyczaj jeżeli kleszcz był nosicielem bakterii boreliozy w miejscu ukłucia powinien pojawić się rumień wędrujący.

Jest to pierwszy objaw, dzięki któremu wiemy, że musimy udać się do lekarza. Rumień wędrujący na początku wygląda jak małą czerwona grudka, która stopniowo zaczyna się zwiększać. Zazwyczaj ma kształt pierścieniowaty, a wewnątrz wyraźne rozjaśnienie. Rumień nie swędzi ani nie piecze.

Zobacz także:
Co na kleszcze? Co zrobić, aby uniknąć ukąszenia kleszczy? [FILMY][a]*[a]http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/907031,przeszczep-twarzy-to-sukces-grzegorz-juz-mowi,id,t.html
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

kolik

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

konik (gość)  •

czym można wyciągnąć kleszcza

skomentuj

czym

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jk (gość)  •

odgryz sobie kawałek części ciała razem z kleszczem

odpowiedzi (0)

skomentuj

sposob na kleszcze

+33 / -37

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie_znosze_kleszczy (gość)  •

ja do usowania kleszczy stosuje taka specjalna pęsete z wbudowanym zamrazaczem, wg. producenta starcza to na 30 uzyc i nie jest zbyt drogie, mozna troche poszukac i znalezc na sieci (ja znalazlem na kemizek.pl dzial zdrowie i uroda - pozostale. Zestaw do usuwania kleszczy z zamrażaczem 30 dawek) http://kemizek.pl/Zestaw_do_usuwania_kleszczy_z_zamrazaczem_30_dawek-p5613.html

odpowiedzi (0)

skomentuj