Siostry urszulanki w Rybniku otwierają szkołę podstawową

  Siostry urszulanki w Rybniku otwierają szkołę podstawową

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od września w szkole sióstr urszulanek uczyć się będą dzieci od 7. do 18. roku życia
  1/2
  przejdź do galerii

  Od września w szkole sióstr urszulanek uczyć się będą dzieci od 7. do 18. roku życia ©arc. szkoły

  W kościołach w całym Rybniku trwa zbiórka pieniędzy na wsparcie miejscowego Zespołu Szkół Urszulańskich. Nie dlatego, że placówka boryka się z problemami finansowymi. Wręcz przeciwnie. Od 1 września siostry poprowadzą w starych murach szkołę podstawową. Do tej pory w popularnych "Urszulankach" uczono tylko w gimnazjum i liceum.
  - Początkowo nauczyciele i rodzice proponowali, by w naszych murach powstało przedszkole. Przygotowanie takiej placówki wymaga ogromnych nakładów pracy i finansowych. Zdecydowaliśmy się więc na uruchomienie szkoły podstawowej - mówi siostra Iwona Filipczak, dyrektorka Zespołu Szkół Urszulańskich. - To nie jest całkiem nowy pomysł, bowiem w archiwum doszukałyśmy się informacji, że w 1925 roku działała u nas już szkoła podstawowa. To jej reaktywacja, choć po wielu latach - dodaje z uśmiechem.

  ZOBACZ TAKŻE:W RYBNIKU DWA NOWE BOISKA [ZOBACZ]

  Zainteresowanie nową szkołą wśród rodziców było spore. - Uruchamiać będziemy po dwie klasy pierwsze co roku. I teraz mamy już komplet, brakuje nam może jednego ucznia. W jednej z klas będziemy mieli 20 dzieci - w tym 11 w wieku 6 lat, a w drugiej na teraz mamy 21 - mówi dyrektorka. Od września naukę w murach "Urszulanek" rozpocznie 7-letni Maciej Kulas. - Zależało nam, by szkoła ta dawała naszemu synowi rozwój w oparciu o chrześcijańskie wartości, które cenimy także w domu. To szkoła zamknięta, dzieci mają osobny budynek i będą na pewno otoczone ogromną uwagą i troską - mówi Agnieszka Kulas.

  Najmłodsi uczniowie "Urszulanek" we wrześniu zadomowią się w budynku, w którym do tej pory szkoła prowadziła internat.

  - Chodzi nam o odseparowanie tych najmłodszych uczniów od ich starszych kolegów. Oni wprawdzie będą się spotykali czy to w bibliotece, czy na stołówce, ale w czasie przerw każda grupa ma osobny budynek - mówi siostra dyrektorka.

  Remont w budynku internatu już jest skończony. I właśnie teraz na zapłacenie za te prace jedna z najstarszych placówek w Rybniku potrzebuje wsparcia.

  Są na Śląsku

  Katolickich szkół na Śląsku jest sporo. Niewiele z nich kształci jednak młodych ludzi na poziomie szkoły podstawowej.

  W Cieszynie działa nie tylko katolickie gimnazjum i liceum, ale także przedszkole i szkoła podstawowa. Prowadzone są przez Stowarzyszenie "Dziedzictwo" św. Jana Sarkandra. W powiecie myszkowskim są dwie szkoły podstawowe - w Winownie i Mysłowie. Katolickie szkoły średnie znaleźć można w Zabrzu, Tarnowskich Górach i Jastrzębiu.

  Zapisałbyś dziecko do szkoły katolickiej? Pisz  *Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
  *MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
  *Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
  *Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama